A közelmúltban már lezajlott az első felvételi-felkészítő a hetedikesek és nyolcadikosok számára a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumban, ahova idén Vajdaság 36 településéről összesen 113 tanuló érkezett.
– Ilyen nagy létszámú érdeklődésre a felkészítő iránt még nem volt példa a gimnáziumban. A diákok közül 80-an jelentkeztek angol szakra, ezáltal kénytelenek voltunk három csoportra osztani őket, máskülönben a felkészítő tanárok nem tudtak volna ennyi tanulóval egyszerre foglalkozni. Emellett több mint 10 diák jelentkezett német szakra és több mint 30-an a színház- és audiovizuális művészeti szakra – hangsúlyozta Nagy Tibor, a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium igazgatója.
– A felvételi-felkészítő reggel 9-től vette kezdetét és délután 3 órakor fejeződött be. A tanárok 45 perces órákat tartottak, felvázolták azokat az anyagokat, amelyek a felvételi vizsgán felmerülhetnek, és a diákokkal azokat a típusfeladatokat is gyakorolták, amelyek majd szerepelhetnek a felvételin. A felkészítőket magyar, angol és német nyelvből szervezzük meg, illetve az új szakunkra, a színház- és audiovizuális művészeti szakra felvételiző diákok egy zeneművészetből, képzőművészetből, irodalomból összeálló általános ismeretanyagot ismételnek át – emelte ki az igazgató.
A tanórákat követően egy ismerkedő-csapatépítő foglalkozással zárult a nap, ami már egy többéves hagyománynak számít a gimnáziumban, és a diákok közös játékélményére, ismerkedésre fordít figyelmet.
– Balassa Emese, a valamikori tanártársunk, különböző játékos feladatokat, beszélgetéseket szervezett a gyerekek számára. Mi ezt már évek óta megrendezzük és a tanulók visszajelzéséből fakadóan azt tapasztaljuk, hogy egy igazán emlékezetes és szép élményt nyújt számukra. Ezek a foglalkozások nagyon célszerűek és előnyösek, ugyanis segítenek abban, hogy a diákok az iskolán túl jobban megismerjék a kortársaikat. A gyerekek összeszoktatása, megismertetése egymással azt hiszem, hogy sohasem kezdődhet elég korán. Nem egyszer ilyenkor már kialakulnak a kapcsolatok, szoros barátságok kötődhetnek. Így próbáljuk jelezni azt, hogy ez az iskola nemcsak oktatási, hanem egyben nevelési központ is – mondta Nagy Tibor.
A diákok a májusban sorra kerülő felvételiig öt alkalommal vehetnek részt a felkészítő órákon. Ráadásul a személyes találkozások mellett egy-egy felkészítő között online is alkalom adódik a tanulásra, a kérdések feltételére, illetve ilyenkor plusz feladatokat, vagy feladatsorokat kapnak, amit a következő, élőben való találkozás alkalmával néznek át, valamint indulnak ki belőle. Fontos, hogy fenn maradjon az érdeklődésük és ne essenek ki a munkatempóból, ezáltal a tanuló is érzi annak a súlyát, hogy jelentős a tanórán kívüli ismeretszerzés és szorgalom.
– A hetedikesek, nyolcadikosok visszajelzése eddig abszolút pozitív. A kampányt és a felkészítést is kimondottan a mostani elsős és másodikos diákok véleménye alapján állítottuk össze – jegyezte meg beszélgetőtársunk. Fontos kiemelni, hogy az a diák, aki az első felkészítőre nem tudott eljönni, ettől függetlenül részt tud venni a következő alkalommal, március 4-én. Ezeken a napokon a tanulók igazolást is kapnak. A jelentkezők közül az idei évben a 20 sport szakos diák mellett 36 angol, 12 német és 20 színház- és audiovizuális művészeti szakra jelentkező tanulót vesznek majd fel.