2024. november 22., péntek

Hogyan tanítsuk a magyar nyelvet?

Szakmai továbbképzés a magyart mint környezetnyelvet oktató tanárok számára – Bemutatták a Tanulj velünk magyarul! kiadványt

A Magyar Nemzeti Tanács az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karával és a szabadkai e-Régió Civil Szervezettel szombaton akkreditált továbbképzést tartott a magyar mint környezetnyelv, illetve magyar nyelv a nemzeti kultúra elemeivel tantárgyakat oktató tanárok számára. Az egynapos képzésre az online térben került sor, és a résztvevő tanárok Vajdaság minden szegletéből csatlakozhattak az eseményhez, amelynek programjában a szakmai előadások mellett szerepelt a Tanulj velünk magyarul! című tankönyvpótló kiadvány bemutatása is.

A rendezvény megnyitóján jelen volt Vicsek Annamária oktatásügyi államtitkár, valamint Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke is.
Vicsek Annamária köszöntőbeszédében elmondta, hogy az anyanyelvápolás fontos a vajdasági magyar oktatás szempontjából is:
– A kezdetek óta követem a Tanulj velünk magyarul! online tartalmai elkészítésének folyamatát, és láttam azt a kiváló csapatmunkát és lelkesedést, ami a szerzőket jellemezte. Véleményem szerint azok a tanárok, akik az anyanyelvápolást hivatásként űzik, sokat fognak tanulni a mai előadásokból, hiszen minden olyan képzés, amely konkrét gyakorlatokat mutat be, tanácsokat ad, rendkívül fontos a pedagógusok számára.

– Az anyanyelvápolás fontos a vajdasági magyar oktatás szempontjából, és az a munka, amit az MNT ezen a téren tesz, rendkívüli jelentőséggel bír – mondta Vicsek Annamária.
Jerasz Anikó nyitóbeszédében többek között szót ejtett arról, hogy az MNT fontosnak tartja a magyar mint környezetnyelv népszerűsítését, és hogy saját tapasztalatából tudja, milyen nehézségekkel küzdenek az anyanyelvápolást tanító tanárok.
– A Magyar Nemzeti Tanács nagyon fontosnak tartja a magyar nyelvű oktatás fennmaradását, a magyar nyelv a nemzeti kultúra elemeivel és a magyar mint környezetnyelv választható tantárgyak népszerűsítését és támogatását. Az utóbbi esetében köszönet illeti azon önkormányzatokat, akik támogatják a magyar nyelv tanulását ebben a formában. A 2020– 21-es tanévben 31 önkormányzat területén összesen 86 általános iskola 95 épületében 3151 tanuló él a lehetőséggel, és tanulja a magyar nyelv a nemzeti kultúra elemeivel tantárgyat, illetve a magyart mint környezetnyelvet. Saját gyakorló tanári tapasztalatomból tudom és ismerem, milyen nehéz feladata van az anyanyelvápolást, illetve a magyart mint környezetnyelvet tanító tanároknak. A gyermekek különböző előtudással érkeznek, s a tanárnak fel kell találnia magát, hogy hogyan tudja személyre szabni a tanteremben az oktatást, örömforrássá tenni tanulói számára a magyar nyelv tanulását – fogalmazott Jerasz Anikó.
Az MNT képviselőjétől emellett megtudhattuk azt is, hogy a Tanulj velünk magyarul! című kiadvány egy sorozat első részét képezi.
– A Tanulj velünk magyarul! Tankönyvpótló, és annak digitális változata egy segédeszköz a magyar nyelv játékos, élményközpontú elsajátításában, megtanulásában. A kiadvány egy sorozat első része, és az első osztályos gyermekek számára készült, illetve azok számára, akik most ismerkednek a magyar nyelvvel. De örömmel jelenthetem ki, hogy már zajlik a második rész nyomdai előkészítése, valamint készül a harmadik és a negyedik rész is. Tehát a folyamatosság a nyelvtanulásban biztosított lesz. E kiadvány és annak digitális változata innovatív, egy űrt hivatott betölteni a magyar mint környezetnyelv, illetve az anyanyelvápolás tanításában, hiszen nagyon kevés segédeszköz állt eddig a tanárok rendelkezésére, és olyan, amely az új tantervi előírásoknak megfelel, nem is volt – mondta Jerasz Anikó, aki köszönetet mondott a kiadvány szerzőpárosának, Pámel Gizellának és Vojnak Csorba Adriannának, valamint elmondta, hogy a kiadvány a Forum Könyvkiadó Intézet gondozásában jelent meg Magyarország Kormánya, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Behlen Gábor Alap támogatásával, a kiadvány digitális változata pedig az anyaországi támogatás mellett a Szerbiai Oktatási, Tudományos és Technológiai Fejlesztési Minisztérium támogatását is megkapta.
A szakmai továbbképzésen, amelyen 76-an vettek részt, nagy szerepet kapott a digitális oktatás, valamint a világháló adta lehetőségek felhasználása a nyelvtanításban. A továbbképzés moderátora Muhi Melinda, az MNT szakmai referense és Baráth Gábor Gergely, az MNT Oktatási Bizottságának elnöke volt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás