A Vajdasági Magyar Diákszövetség (VaMaDiSz) az idén is megszervezte a Help Me! elnevezésű felsőoktatási beilleszkedési programját. Az aktivisták három napon keresztül segítették az egyetemi karok felvételi vizsgájára jelentkező diákokat az eligazodásban, ügyintézésben, a dokumentumok kitöltésében.
Alapvető céljuk az volt, hogy a magyar végzős középiskolások első egyetemi lépéseit gördülékennyé tegyék és ellensúlyozzák az esetleges nyelvi akadályokat. Sóti Attila, a VaMaDiSz elnöke elmondta, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan, az idén is nagy volt az érdeklődés a diákok részéről.
− Immár 17. alkalommal szerveztük meg ezt a programot, és az idén is sokan felkeresték az egyetemi városban a standunkat, amelyet igyekeztünk a legforgalmasabb csomóponton felállítani. A dokumentumok kitöltésében, a felvételi vizsgára való jelentkezéssel kapcsolatos ügyintézésben, valamint az egyetemi városban való tájékozódásban nyújtunk segítséget a leendő egyetemistáknak. Magyar és a szerb ajkú diákok is fordultak hozzánk segítségért. A magyar ajkúak körében igyekeztünk népszerűsíteni az Európa Kollégiumot és a magyar tanszéket is, hiszen azt szeretnénk, ha teljes létszámmal indulnának meg a tanév elején. A diákok érdeklődnek, és nyitottak az Európa Kollégium felé, már az elmúlt időszakban a Magyar Nemzeti Tanács különféle programjai által is megismerhették a kollégium adta lehetőségeket. Az érdeklődésből, így három nap után, leszűrhető, hogy valószínűleg az Európa Kollégium is telt házzal fog indulni a következő tanévben – mondta a VaMaDiSz elnöke.
A programnak az egyik kiemelt célja az volt, hogy az egyetemi karoknak a felvételi vizsgához való hozzáállását, a felvételi pályázatokat leellenőrizzék, és hogy meggyőződjenek arról, hogy a felsőoktatási intézmények biztosították-e a többnyelvű felvételi vizsgának a lehetőségét.
− Az elmúlt napokban leellenőriztük a felvételi űrlapokat, pályázatokat. Minden egyetemi karon és főiskolán Újvidéken, Szabadkán és Nagybecskereken lehet magyar nyelven is felvételi vizsgát tenni, összhangban a jogszabályokkal. Így a Jogtudományi Karon is, viszont fontos kiemelni és tájékoztatni mindenkit, hogy a jogi kar Újvidéken külön feltételeket hozott meg azok számára, akik nem szerbül felvételiznek. A tavalyi évhez hasonlóan plusz egy szerb nyelvű vizsgázás vár azokra, akik többek között magyar nyelven felvételiznek. Ez már egyszer jogerősen nemzeti alapú diszkriminációnak lett nyilvánítva, és a kar kötelezve lett arra, hogy ilyet a jövőben ne ismételjen meg. Viszont ez most megint megtörtént. A Vajdasági Magyar Diákszövetség ezt mindenképpen elítéli, és kötelességének érzi, hogy a megfelelő módon reagáljon. A felvételi vizsga előtt még megtesszük a szükséges lépéseket, hogy a felvételi diszkriminatív szakasza törlődjön – hangsúlyozta Sóti Attila.