2025. április 19., szombat

Amikor a tanár tanul

Szeptember végén Szabadkán tartják meg a Lego-robot Világbajnokság helyi döntőjét

Az elmúlt hétvégén tartották meg Szabadkán az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karának akkreditált, Robotok az oktatásban elnevezésű továbbképzését, amelynek során a résztvevők a robotok programozásáról és alkalmazásáról szerezhettek új ismereteket. A kétnapos képzésen nagyjából húsz tanár vett részt. Vendégelőadóként Szögi Zoltán, az EDUTUS egyetemet működtető EDUTUS Zrt. vezérigazgatója és Kiss Róbert, a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium matematika–informatika szakos tanára vett részt a képzésen.

Az akkreditált képzések nemcsak azért fontosak, hogy támogassák a tanárok ismereteinek a felfrissítését, hanem azért is, mert lehetővé teszik a korszerű technológiákkal és technikákkal való megismerkedést, utóbbiak pedig hatékonnyá és változatossá teszik az oktatást, emelte ki a rendezvény megnyitását megelőzően sajtónyilatkozatában Vicsek Annamária, az oktatási, tudományügyi és a technológiai fejlesztési minisztérium államtitkára. Mint hozzátette, az MTTK akkreditált továbbképzési programjai az elmúlt időszakban már bizonyították, hogy a tanárok ismeretei színvonalas bővítésének a zálogát jelképezik. Vicsek Annamária mindemellett a diákok szempontjából is fontosnak tartja az ezekhez hasonló továbbképzéseket, mert értékelése szerint jó, ha látják, hogy tanáraik is tanulnak és új ismereteket szereznek.

Az ismeretszerzés mellett a továbbképzésnek az is célja, hogy felkészítse a vajdasági csapatot a Lego-robot Világbajnokságra, nyilatkozta dr. Námesztovszki Zsolt, az MTTK dékánhelyettese, kiemelvén, hogy a verseny helyi döntőjét Szabadkán tartják meg, szeptember végén. A képzés végén az iskolák képviselői magukkal vihetik az oktatás alkalmával használt rendszert, hogy azt saját intézményükben is alkalmazzák a gyerekekkel, valamint folytassák a felkészülést a versenyre, mondta Námesztovszki Zsolt.

A képzés első napján a résztvevők a programozás részleteivel ismerkedhettek meg, másnap pedig már saját roboton hasznosíthatták az új ismereteket, tudtuk meg Szögi Zoltántól, aki azt is kiemelte, hogy a tanárok a tanultakat feltehetőleg sokféleképpen tudják majd hasznosítani iskoláikban, hiszen a diákok kifejezetten érdeklődnek a korszerű technológiák iránt. A megszerzett tudással a tanárok nemcsak az informatika tekintetében, hanem más területeken is gazdagodnak, például az élet minden területén szükséges algoritmikus gondolkodás is közelebb kerül hozzájuk, húzta alá Szögi Zoltán.

Magyar ember Magyar Szót érdemel