2024. szeptember 5., csütörtök

Miért érdemes a Magyar Tanszékre járni?

Az intézmény egykori hallgatóit kérdeztük

Kantár Faragó Szilvia (Temerin) magyartanár: – A Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéken tanulni meghatározó élmény. Itt nem csak tanulni lehet, nem csupán cserediákprogramokon lehet részt venni, itt fejlődni, álmodni és alkotni is van esély. Szerettem az újvidéki Magyar Tanszékre járni. Magyartanárként próbálom azokat az értékeket átadni a tanulóimnak is, amelyeket a tanszéken kaptam. Azt hiszem, sikerül is, hiszen ma már több volt diákomat kollégaként köszönthetem.

Ha valaki egyszer tanszékes volt, mindig tanszékes marad. Tanszékesnek lenni kiváltság, önmegvalósítás, hiszen nem egy ismeretlen vagy a tömegből, hanem tartozol valahova, törődnek veled, segítik a munkád. A Magyar Tanszéken szerzett diplomám mellé Goethe szavaival élve megkaptam a gyökereimet és a szárnyaimat is. Még most is otthon érzem magam az évente megrendezett tanári továbbképzéseken, ahol mindig kedves és ismerős arcok fogadnak.

Fehér Viktor (Egyházaskér–Pécs) néprajzkutató: – A jugoszláviai, majd a vajdasági magyar néprajzkutatásról beszélve, megkerülhetetlen az újvidéki Magyar Tanszék és a Hungarológiai Intézet említése. Bori Imre, Tóth Ferenc, Penavin Olga, Jung Károly és sokan mások egy új, népköltészet-központú iskolát teremtettek. Éppen ezért azok számára, akik rendre megjelennek a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjén, és akik saját társadalmuk, a vajdasági magyar közösség elkötelezett kutatói, tanítói vagy krónikásai kívánnak lenni, a Magyar Tanszék az egyik legjobb választás. Magam is ezt az utat jártam végig, s Újvidék életem egyik legfontosabb állomásává vált. 

Kávai Mucsi Katalin (Zenta), a Magyar Szó lektora: – Az újvidéki Magyar Tanszéken elsajátított tudásra alapozva a mai napig is azzal foglalkozhatok, amit igazán szeretek. Ezen a helyen, ha a Bánk bánról szóló óra közben kitekintünk a tanterem ablakán, a Duna túlpartján elénk tárul a péterváradi vár látványa – a váré, amelynek birtokosa és névadója a dráma Petur bánja volt. Olyan furcsaság is megtörténhet, hogy a Tanszék (vers)írással foglalkozó diákja rövidesen maga is „tananyaggá” válik. Sehol máshol nem szerezhetünk ilyen szerteágazó ismereteket Szentelekyről, Kossa Jánosról, a vajdasági/szerbiai/jugoszláviai magyar irodalom, nyelvészet jeles képviselőiről, közben megkísérelve arra is választ kapni, hogy a fölsorolt jelzők közül melyik a helytálló.

Fehér Miklós (Zenta), író, újságíró: – A sok kedves tanszékes emlék közül egyet emelnék ki. A Kontaktzóna nevű rendezvénysorozat egyik állomásán egy rövid beszélgetés erejéig találkozhattam Grecsó Krisztiánnal, akinek már akkor nagy rajongója voltam. Az íróval interjút is készítettem, sőt, dedikálta az akkor frissen megjelent kötetét. Az igazi meglepetés az elköszönéskor jött, amikor Grecsó annyit mondott: Látom a szemeden, hogy írsz! S valóban, titokban már készült a regényem kézirata. Ő csak annyit tanácsolt, írjak sokat. Ez az egy mondat óriási hatással volt rám, a találkozás pedig aligha valósult volna meg a Magyar Tanszék nélkül.

FIGYELEM!

– Kapcsolódj be online az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék életébe! Az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék május 15-től megnyitja virtuális kapuit a tanszék iránt érdeklődők és felvételizni szándékozók előtt. Online rendezvénysorozatunk keretében a jelentkezők a felvételi-felkészítő foglalkozások mellett többek között benézhetnek az óráinkra, első kézből szerezhetnek információkat a Magyar Tanszék hallgatóitól, online könyvbemutatón vehetnek részt, valamint hasznos és érdekes tananyagokhoz férhetnek hozzá. A felkészítő május 15-től a felvételiig tart.

Jelentkezz május 15-ig e-mailben az ujvidekimagyartanszek@gmail.com címen vagy a Magyar Tanszék Facebook-oldalán (https://www.facebook.com/ujvidekimagyartanszek) Messengeren, hogy biztosan ne maradj le a programjainkról! Találkozzunk a Magyar Tanszék virtuális tereiben! – áll a Magyar Tanszék felhívásában.