Független, felelősségteljes és működőképes igazságszolgáltatásra nem azért van szüksége Szerbiának, mert ezt az euróintegráció megkívánja tőle, hanem mert ez a polgárok érdeke – emelte ki Ana Brnabić kormányfő, az igazságügyi minisztérium által szervezett kerekasztal-tanácskozáson, amelynek témája az alkotmány igazságszolgáltatásra vonatkozó részének módosítása volt. Nela Kuburović igazságügyi miniszter miközben ismertette az alkotmányra benyújtott módosítási indítványokat, elmondta, a legnagyobb figyelmet arra fordították, hogy kivonják a politikai befolyás lehetőségét az igazságszolgáltatás legfelsőbb szerveiből. Omer Hadžiomerović, a Szerbiai Bírák Társaságának alelnöke viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a szemléltetett indítványok nem járulnak hozzá az igazságszolgáltatás függetlenségéhez, hiszen közvetetten így is fennáll a politikai nyomásgyakorlás lehetősége.
A kormány képviselői, így a kormányfő is, de az igazságügyi miniszter, illetve Jadranka Joksimović, az euróintegrációval megbízott miniszter is arra hívta fel a figyelmet, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége lehetetlen. Brnabić kiemelte, mindenekelőtt azt kell megfogalmazni, kitől kell függetlenednie az igazságszolgáltatásnak. Véleménye szerint ellenőrző mechanizmusok nélkül nem létezhet ez az intézmény sem.
A joguralom megteremtése az egyik kulcsfontosságú elem ahhoz, hogy Szerbia EU-tagállammá váljon – emelte ki Sem Fabrizi, az EU szerbiai delegációjának vezetője. Hangsúlyozta: az igazságszolgáltatás reformjánál a legfontosabb a politikai ráhatás lehetőségének ellehetetlenítése. Szerbia Alkotmányának módosítása is ezt szolgálja.
Omer Hadžiomerović az újságírók kérdésére rámutatott, hogy a bemutatott módosítási indítványok nem járulnak hozzá az igazságszolgáltatás függetlenségéhez. Elmondta, azzal, hogy az igazságügyi miniszter nem foglal többé helyet a Bírósági Főtanácsban ugyan látszólag elhárították a politikai nyomás lehetőségét, mégis a módosítási indítványok helyet adnak a politikai ellenőrzésnek. Erre utal az is, hogy a parlament választhatja majd meg a Bírósági Főtanács soraiban ülő öt kiemelt jogászt.
Mint a tanácskozáson kiderült, az ügyészek is osztották a bírák véleményét. Kiemelték, az alkotmányt úgy kell megfogalmazni, hogy kizárja annak lehetőségét, hogy ne történhessen meg az, aminek nem szabad megtörténnie.