A boszniai Szerb Köztársaságéhoz hasonló státust irányoz elő a készülőfélben lévő belgrádi Koszovó-platform Észak-Koszovó számára – adta hírül a Večernje novosti napilap a hatalomhoz közel álló forrásokra hivatkozva. A lap információi szerint a hatalmi koalíció egésze támogatta e dokumentum elfogadását vasárnapi ülésén. A tervről nyilatkoznia kell még az ellenzéknek is, meg kell, hogy vitassák azt a képviselőházi frakciók, a koszovói szerbek képviselői, s végül egy parlamenti vita során kerülhet elfogadásra.
A platform a koszovói szerbség státusbeli és formális jogainak kiszélesítése mellett száll síkra, s egy a boszniai szerb példához hasonló entitás létrehozását szorgalmazza a napilap információi szerint. Észak-Koszovó területi alapú és lényegi autonómiájának a megteremtése a cél – áll a közölt cikkben. A gyakorlatban tehát Koszovónak ezen a részén megszűnnének a szerbiai intézmények, s ennek az entitásnak az intézményei vennék át azok szerepét. A kormány arra készül, hogy a nemzetközi közösség támogatását is elnyerje egy ilyen elképzelés megvalósításához.
A Koszovó-ügyi terv azonban a szerb alkotmány preambulumát is figyelembe veszi, hiszen kimondja, hogy Szerbia semmilyen feltételek között sem lesz hajlandó elismerni Koszovó függetlenségét. Ezzel a kitétellel a hatalmi pártok szerint a tartományban élő szerbek érdekeit védelmezik, s azon igyekeznek, hogy minél jobb életfeltételeket szavatoljanak számukra, s hogy ne legyenek közvetlenül a prishtinai intézményekre utalva.
Tomislav Nikolić államelnök értesítette Nagy Britannia, Kína és Oroszország belgrádi nagykövetét arról, hogy haladás történt a platform kialakítását illetően. Alekszandar Csepurin orosz nagykövet Moszkva támogatásáról biztosította Szerbiát céljai megvalósításában, Michael Davenport brit nagykövet az eddigi megállapodások teljesítését nevezte mindenekelőtt kedvező fejleménynek, Zhang Wanxue kínai nagykövet pedig a Szerbia területi integritását támogató kínai politikát hangsúlyozta.
„NEM VISELKEDHETÜNK GYŐZTESKÉNT”
Ivica Dačić miniszterelnök tegnap a média értesülésére reagálva azt közölte, hogy Szerbiának rendelkeznie kell a koszovói szerbek érdekeit szem előtt tartó javaslatokkal, még ha a Prishtinával és az Európai Unióval folytatott megbeszélések során egyelőre nem is mutatkozik hajlandóság a problémák tartós rendezésére.
– Az, ami megjelent a médiában egy átfogó gondolkodás részét képezi, melynek kapcsán még konzultálni kell a nemzetközi közösséggel és a szerbiai politikusokkal. Mindenesetre mindez még nem a tartós megoldás eleme. Ha egyelőre még nem is érett meg a pillanat a kapcsolatok rendezésére és a végleges megoldásra, nekünk akkor is azon kell gondolkodnunk, hogyan szervezzük meg a koszovói szerbek életét – fejtette ki a kormányfő.
Az elmúlt tizenhárom évben Szerbia elhibázott politikát folytatott, mert úgy tekintett az ott élő szerbségre, mint Belgrád kirendeltségére, s nem mint koszovói lakosokra – közölte.
– Rendelkeznünk kell bizonyos kezdeményezésekkel. Úgy véljük, hogy Koszovó Szerbia része, de mivel elveszítettük a horvátországi és a koszovói háborút is, nem tehetünk úgy, mintha győztünk volna. Ezt egyszer s mindenkorra fel kell fognunk.
Dačić arra számít, hogy a következő hónapokban sok szó esik majd a koszovói szerbek helyzetéről, a prishtinai hatalomhoz való viszonyulásukról, ezért fontosnak nevezte, hogy Belgrádnak konkrét javaslatai legyenek.
A köztársasági parlament tegnapi ülésén a képviselők is kommentálták az észak-koszovói entitás létrehozását javasoló elképzelést. Branko Ružić, a Szerbiai Szocialista Párt frakcióvezetője szerint a Koszovó-ügyi terv a realitásokon alapul majd, s annak szövege nem kéne, hogy médiaspekulációk áldozatává váljon. Érzékeny kérdésről van szó – tette hozzá –, melynek kapcsán nincs semmi szükség arra, hogy találgatásokba bocsátkozzunk. Meg kell várni, hogy a frakcióvezetők is megismerjék a terv részleteit, s hogy ezt követően maguk a képviselők is megvitassák azt – mondta el újságíróknak nyilatkozva. Azt is lényegesnek nevezte, hogy a platform részleteit más országok nagyköveteivel is ismertesse Szerbia. Arra a kérdésre, hogy szerinte mikor kerülhet a terv a képviselőház elé, Ružić azt válaszolta, nem az a legfontosabb, hogy újév előtt vagy után történik-e majd ez meg, hanem az, hogy a terv tartalma valóban megvalósítható legyen.
SZÁZ ÉVET KÉSŐ DÖNTÉSEK
Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnöke rossz ötletnek nevezte a boszniai szerb modell alkalmazását Észak-Koszovó esetében, mert mint mondta, ekképp még egy, a Balkán stabilitását veszélyeztető terméket gyártanánk. Úgy értékelte, hogy a szerbek számára az Ahtisaari-terv által előirányzott autonómia jelenti a legszélesebb elérhető autonómiát, s a jelenlegi hatalom is előbb-utóbb rájön majd arra, mint korábban is, hogy higgadtan kellene dönteni. Mint pontosította, elsősorban a horvátországi Z4-es tervre gondol, s a néhány évvel később elutasított rambouillet-i tervre.
– Mit meg nem adnának ma sokan, ha ezeket a terveket akkor elfogadtuk volna. Ezek ugyanis sokkal többet jelentettek annál, mint amiről mi ma Koszovóval kapcsolatban álmodozunk – hangsúlyozta Jovanović.
Egyetértett Aleksandar Vučićtyal, a kormány alelnökével abban, hogy Szerbia egyes döntések meghozásával száz évet is késik, de arra emlékeztetett, hogy ezért a helyzetért maga Vučić és Nikolić is nagyban felelős. Mint mondta, Koszovó a frusztrációk állandó forrását jelenti, miközben teljesen független, s nagy valószínűséggel aklamáció útján az ENSZ tagállamai közé is felveszik majd.
Borislav Stefanović, a Demokrata Párt képviselője kedvezőnek nevezett minden olyan javaslatot, amely a realitásokat veszi figyelembe. Azt mondta, hogy amennyiben valóban a boszniai Szerb Köztársasághoz hasonló státust irányoz elő a platform, akkor azt támogatható megoldásként tudja értékelni. Mégis, tette hozzá, nagy valószínűség szerint inkább találgatásokról lehet csak egyelőre beszélni. Stefanović Boris Tadić volt államfő tervének a folytatását látja egy ilyen elképzelésben, s azt hangsúlyozta, hogy mindeközben az Ibartól délre élő szerbek sorsáról sem lenne szabad megfeledkezni. A DP, mint közölte, véglegesen csak a platform teljes szövegének ismeretében foglal majd állást, de megismételte, hogy támogatnak minden realisztikus megoldási módszert.
A Szerbiai Demokrata Párt sajtófelelőse és képviselője ugyanakkor nem kívánt állást foglalni, mert, mint mondta, ennek a pártnak még senki sem mutatta be a platformot. Petar Petković közölte, hogy a terv ismeretében ítélik majd csupán azt meg.
