2024. november 25., hétfő

Értékeink és hagyományaink

Színes napot kínált a Szent Mihály-napi Táncháztalálkozó és Sokadalom

Hét év kihagyás után, tavaly nagy lendülettel vágtak bele újra a táncháztalálkozó szervezésébe Zentán. A sikeres program méltó folytatásába csöppenhettek bele az idén az érdeklődők, akik a Fő térre, illetve a Sportcsarnokba ellátogattak. Minden korosztály megtalálhatta a maga számára kedves elfoglaltságot, akár jártas a népzene világában, akár nem. Változatos programok várták a családokat, egyéneket, szakmailag jobban és kevésbé hozzáértőket egyaránt.

Az Ispiláng gyermek néptáncegyüttes tánca (Szabó Nóra felvétele)

Az Ispiláng gyermek néptáncegyüttes tánca (Szabó Nóra felvétele)

– Tavaly már volt ezen a helyszínen táncháztalálkozó, és nagyon jónak bizonyult a légkör. A szervezők az idén is ráptettek egy hatalmas lapáttal, ami a programokat illeti, és nagyon jó hangulat lett. Tánctudás tekintetében, persze, kevert a társaság. Vannak itt gyerek táncosok, akik csoportokban táncolnak, vannak, akiknek csak a szülei táncoltak, és hozzák a gyerekeiket, és vannak idősebbek is, akik felnőtt csoportba járnak. A táncháztalálkozó pont erről szól, hogy bárki bekapcsolódhat. Ilyenkor a táncnak a színpadról lehozott formáját mutatjuk meg, hogy hogyan lehet ezzel a műfajjal a mai világban is jól érezni magunkat, jól szórakozni, és a saját hagyományainkból táplálkozni – mondta Lukács Imre, aki a kilencvenes évek óta foglalkozik táncoktatással. Temerinből érkezett lányával, Lukács Sárával, akivel moldvai táncokat tanított az érdeklődő vendégeknek. Mellettük egész Vajdaság területéről számos oktató érkezett még, akik különböző tájegységek táncait oktatták a közönségnek.

Vas Endre (balról), Juhász Gyula és Jovánovity Péter muzsikál (Szabó Nóra felvétele)

Vas Endre (balról), Juhász Gyula és Jovánovity Péter muzsikál (Szabó Nóra felvétele)

A táncoslábúak mellett természetesen mások is megtalálhatták azt az elfoglaltságot, amiben jól érzik magukat, akkor is, ha az nem feltétlenül a  tánc. Sok kézműves érkezett, akik nemcsak árulták a portékájukat, hanem betekintést engedtek a munkafolyamatba, ki lehetett próbálni gyerekeknek, felnőtteknek azt a technikát, amivel dolgoznak. Rind Melitta Topolyáról látogatott el Zentára, nála a bútorfestés csínját-bínját lehetett kipróbálni, Lévay Zsófiával nemezelhettek a gyerekek, Bíró Edittel és Bíró Péterrel íjászkodhattak és a bőrművességet próbálhatták ki, Ózsvár Péterrel pedig korongozhattak, megtapasztalhatták, milyen munka folyik egy fazekasműhelyben. Emellett az Aranykapu játszóházban is voltak kézműves foglalkozások és népi játékok, amelyekbe a gyerekek egész nap bekapcsolódhattak. A játszóház jó légköréről a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ és a Nojcsek Hagyományőrző és Művészeti Egyesület gondoskodott.

Szintén a csarnokban helyi értékek kisfarsangja volt, ahol az egyes vajdasági települések, egyesületek, helyi értéktárak bemutatkozhattak be, versenyezhettek.

Bognár Szilvia Titoktok című gyermekkoncertje (Szabó Nóra felvétele)

Bognár Szilvia Titoktok című gyermekkoncertje (Szabó Nóra felvétele)

– Bemutatjuk Topolya értékeit – mondta Simon Julianna, a Nagyapáti Kukac Péter Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat koordinátora. – Az 1950-es évek tájékáról hoztunk öltözékeket úgy, hogy saját készítésű rongybabákat öltöztettünk be. Ezenkívül hoztunk süteményeket a paraszti, valamint a polgári életből, emellett bemutatjuk a tájházat, a bognárműhelyt és a szélmalmot. Nagyon fontosnak tartjuk értékeink megőrzését és átadását a felnövő nemzedéknek. Pl. azt is elmondhatom, hogy a tájház élő tájház Topolyán, hiszen foglalkozásokat, műhelymunkákat, mesterségbemutatókat tartunk, így a diákok folyamatosan jelen vannak a tájházban. Természetesen a felnőtteknek is tartunk összejöveteleket, átadjuk, gazdagítjuk a tudásunkat – tette hozzá Simon Julianna, aki azt is elmondta, hogy a topolyai Művelődési Házzal együtt érkeztek.

A Sportcsarnok előterében viseletkiállítás rendeztek be az Ózdról érkezett Művésztanya munkáiból, melyek ma is használatos, hordható, barkó elemekkel díszített ruhák.

A Zentai Fúvószenekar kíséri az érdeklődők a Sportcsarnokhoz (Szabó Nóra felvétele)

A Zentai Fúvószenekar kíséri az érdeklődők a Sportcsarnokhoz (Szabó Nóra felvétele)

Kézműves kirakodóvásár (Szabó Nóra felvétele)

Kézműves kirakodóvásár (Szabó Nóra felvétele)

A csarnokból kilépve pedig folkkocsma és gasztropark várta a vendégeket, akik ehettek, ihattak, mulathattak, amit az egész napos programok könnyedén lehetővé tettek. Mesélt Toldi István Mesefa díjas mesemondó és Nagy Abony Szabolcs. Mellettük számos fiatal is fellépett a folksátorban, délután pedig kocsmakoncertek, lemezbemutatók várták az érdeklődőket.

– Én elégedett vagyok az idei találkozó látogatottságával, jó volt a hangulat. Persze fejleszteni lehet, még több embert megszólítani, bevonzani. A helyszín kialakítása is jól bevált, igazi sokadalom volt. Készítünk egy értékelő kérdőívet a résztvevőknek, szeretnénk, ha minél többen kitöltenék, hogy ezáltal is hatékonyan tudjunk működni a jövőben is – mondta Juhász Gyula, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet munkatársa, a rendezvény egyik fő szervezője, aki egyben muzsikált is a táncháztalálkozón.

A programok változatosságáról, színességéről csak a teljesség igénye nélkül lehet beszélni, hiszen olyan gazdag repertoárt állítottak össze a szervezők, hogy a nap minden percében lehetett válogatni az egyes elfoglaltságok között. Mintegy 1500-an látogattak el a rendezvényre, sokan közülük a hajnalig tartó táncházban is táncra perdülhettek a Rozsdamaró (Szeged), a Véka (Ada), a Heveder zenekar (Erdély) és a Pendergő tamburazenekar (Óbecse) muzsikájára.

A program szakmai partnerei a Hagyományok Háza, a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet.

(A Szórványlétben projektum finanszírozásában részt vesz a Köztársasági Államigazgatási és Helyi Önkormányzati Minisztérium.)

Az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör furulyásai (Szabó Nóra felvétele)

Az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör furulyásai (Szabó Nóra felvétele)

A Hencidától Bonchidáig vetélkedő üveges feladata (Szabó Nóra felvétele)

A Hencidától Bonchidáig vetélkedő üveges feladata (Szabó Nóra felvétele)

Sőregi Anna és Komáromi Kristóf előadása (Szabó Nóra felvétele)

Sőregi Anna és Komáromi Kristóf előadása (Szabó Nóra felvétele)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás