2024. november 25., hétfő

Mindennapi kenyerünket…

A banstoli lakosok is Putyinra várakoznak

A Fruška gora (Tarcal-hegy) lankáin, az Inđia, a Karlóca és az Ürögi-hágó útkereszteződésénél, a Banstol település bejáratánál épül a Mária Magdolna templom, ismertebb és nem hivatalos néven a Putyin-templom. Karlóca irányából érkezve, bal kéz felől, a főút melletti telken található, a nemrégiben felkerült, magasba nyúló aranykupolák pedig már jóval korábban észrevehetőek. A templom kiépítését a banstoli település lakosai indítványozták, a kilencvenes évek háborúi szerb áldozatainak az emlékére. A településnek mintegy 3500 lakosa van, amelynek többsége a háború után itt talált otthonra. A helybeliek nagyon reménykednek abban, hogy Vladimir Putyin orosz elnök Szerbiában való tartózkodása során meglátogatja a róla elnevezett templomot.

A banstoli Putyin templom (Fotó: Dávid Csilla)

A banstoli Putyin templom (Fotó: Dávid Csilla)

Branko Simonović, a templom építésének kezdeményezője és az építkezési bizottság tagja elmondta, hogy ez lesz az első templom Szerbiában, amelyet egy orosz templomról mintáztak.

− Jó ütemben halad az építkezés, hiszen egy és fél év alatt az alapoktól a tetőszerkezetig jutottunk, és a kupolák is nemrégiben kerültek a helyükre. A tél és az alacsony hőmérséklet miatt jelenleg szünetelnek a munkálatok, de amint melegebbre fordul az idő, folytatjuk az építkezést. Reménykedünk abban, hogy Putyin Szerbiában való tartózkodása során meglátogatja a templomot, de ez valójában csakis Aleksandar Vučić államelnöktől függ. Mi már idejében továbbítottuk a kérést az elnöknek, hogy Putyinnal látogassanak el az épülő templom helyszínére. Úgy véljük, hogy pillanatnyilag nincs olyan hely Szerbiában, amely jobban tükrözné az orosz elnök készséges fogadtatását – vallotta Simonović.

Branko Šimanović (Fotó: Dávid Csilla)

Branko Šimanović (Fotó: Dávid Csilla)

Jovan Uzelac (Fotó: Dávid Csilla)

Jovan Uzelac (Fotó: Dávid Csilla)

Zorica Lavrak (Fotó: Dávid Csilla)

Zorica Lavrak (Fotó: Dávid Csilla)

A szófiai orosz templom mintájára épül (Fotó: Dávid Csilla)

A szófiai orosz templom mintájára épül (Fotó: Dávid Csilla)

A banstoli templom orosz stílusú, és a Szófiában található aranyozott hagymakupolájú, Csodatévő Szent Miklós-templomról mintázták.

− Az ötlet még 2015-ben, a Vihar katonai hadművelet huszadik évfordulóján merül fel, az, hogy egy fából készült templomot építünk. Legyen az akár kis templom is, de a üzenete legyen nagy, hiszen az ártatlan emberek tiszteletére emeljük, akik meghaltak vagy eltűntek a bűncselekmény során. Az újvidéki Ilija Protić építészmérnök el is készítette a kápolna tervrajzát, egy orosz kápolna alapján. Innen jött a következő ötlet, hogy a templom nem hivatalos neve Putyin-templom lesz. Vladimir Putyin az új Oroszország szimbóluma, Szerbia pedig akár az évszázadok során, úgy most is számít Oroszország támogatására. A Putyin elnevezés hatalmas érdeklődést váltott ki a polgárok és a média körében is. Fergeteges visszhangja lett. Az első adományokat Szerbia akkori elnökétől, Tomislav Nikolićtól kaptuk, majd Vasilije szerémségi szerb ortodox püspök megvásárolta a mostani telket, amely jóval nagyobb, mint amelyen a fából készült templomot akartuk megépíteni. Ezek után nem volt más hátra, mint hogy egy tartósabb templomot építsünk. Különböző templomtípusokat nézegettünk, míg végül a szófiai Csodatévő Szent Miklós-templomra esett a választás, amely orosz stílusban épült. Ezt a templomot az 20. század elején emelték – mondta Simonović.

Az új Tarcal-hegyi templom orosz stílusban épül, az első lelkésze pedig Amerikából érkezett.

− Ez is egyfajta szimbolika. Amikor a lakosság többség azon van, hogy elhagyja Szerbiát, akadnak olyanok is, akik visszatérnek. A templom lelkésze, Siniša Hrvačević a háború idején Amerikában költözött. Időközben visszatért Szerbiába, és Karlócán befejezte a teológiát. Ezek után Clevelandban az ortodox egyház élére került, de most végleg úgy döntött, hogy feleségével és két fiával visszaköltözik Banstolba. Amerikában számos adománygyűjtő rendezvényt szervezett, amelyeken mintegy 20 ezer dollárt sikerült összegyűjteni, és ezt az összeget a templom építésére fordította. Egy kultúrközpont létesítése is tervben van, ahol a diaszpórából hazalátogató honfitársaink szerb nyelvet tanulhatnak – hangsúlyozta Branko Simonović.

A településnek többek között nincs gyalogjárdája (Fotó: Dávid Csilla)

A településnek többek között nincs gyalogjárdája (Fotó: Dávid Csilla)

Amint felmelegszik az idő, folytatódnak a munkálatok (Fotó: Dávid Csilla)

Amint felmelegszik az idő, folytatódnak a munkálatok (Fotó: Dávid Csilla)

Banstol különböző pontjairól is látszódik a templom kupolája (Fotó: Dávid Csilla)

Banstol különböző pontjairól is látszódik a templom kupolája (Fotó: Dávid Csilla)

Banstol hétvégi településként van elkönyvelve, attól függetlenül, hogy megközelítőleg 3000–3500 állandó lakosa van. A lakosok többsége a kilencvenes évek menekültje, de olyanok is laknak itt, akik a város zaja elől menekülve vásároltak maguknak telket e csendes, nyugodt, szinte elfelejtett és magára hagyott településen. Banstolnak nincs közvilágítása, nincsenek kikövezett járdái. A házakhoz nem tartozik szemeteskuka, így a lakosok kénytelenek az első útba eső településre vinni a hulladékot, de olyanok is akadnak, akik csak belehajítják az út menti árokba. Vízvezeték sem fut végig a településen, kerti kutak vannak, de amit a helybéliek mégis a legjobban hiányolnak, az egy üzlet megnyitása.

– Újvidékiek vagyunk, de amikor a férjemmel nyugdíjasok lettünk, ide költöztünk. Itt sokkal jobb a levegő, és nincs hangzavar, mint a városban. Gyümölcsösünk és veteményeskertünk is van, sok mindent megtermelünk magunknak. Szerintem Putyin nem fogja meglátogatni a templomot. Az építkezésről pedig az a véleményem, hogy igen, kellenek templomok, de csakis egy meghatározott mennyiségben. Szerintem ennek a településnek nagyobb szüksége lenne egy üzletre, hiszen a közelben nincs hol kenyeret és tejet vásárolni. Az autóbuszok is nagyon ritkán járnak erre, szerencsére egy helybeli személy önként vállalkozott, hogy kombival szállít bennünket Karlócára vagy Újvidékre. Ezzel nagyon megkönnyíti a dolgunkat, és nagyon köszönjük fáradozását – mondta Zorica Lavrak.

A horvátországi Benkovac városából származó Jovan Uzelac háza épp a templomra néz. Az ő véleménye szerint a templom építésének nagy jelentősége van az itt második otthonra talált személyeknek.

– Maga Isten akarata lehetett az, hogy épp az épülő templommal szemben vásároltam telket. A település lakosságának a nagyobb részét a kilencvenes évek menekültjei képezik, és számunkra nagy jelentőséggel bír a templom. Az elnevezés és a helyszín is nagyon a helyénvaló, hiszen ez egyfajta jelképe lesz annak, hogy mi itt vagyunk, és itt találtunk ismét hazára. Reméljük, Putyin Szerbiában való tartózkodása alatt meglátogatja a róla elnevezett templomot, ami számunkra hatalmas bátorítást és támogatást jelentene. Banstol ideális a turizmusra, hiszen közel van Karlóca, India, valamint sok borpince és kolostor van a környéken, reméljük, hogy az istenháza egy kissé fellendíti a település fejlődését, és megoldódnak a kommunális problémák is – mondta Jovan Uzelac.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás