Dr. Gőgh Edit (Fotó: Szilágyi Edit)
Önismeret – emberismeret címmel a minap az óbecsei alsóvárosi Szent Antal plébániateremben a Keresztény Értelmiségi Kör és a plébánia szervezésében dr. Gőgh Edit ismert kunszentmártoni (magyarországi) pszichiáter főorvos telt ház előtt igen színvonalas előadást tartott. Az előadáson jelen volt Szabó Károly, a KÉK elnöke is, zongoramuzsikájával pedig Bertók Izabella helybeli tanuló és Séra Erzsébet kunszentmártoni festőművész tette hangulatosabbá az eseményt. A rendezvény igen elgondolkodtató témája megannyi kérdést vetett fel a hallgatóságban.
Minden bizonnyal sokan feltették magukban a kérdést: ismerem önmagamat? Olyan vagyok, amilyennek hiszem magamat, vagy amilyennek mások látnak? Szeretnék-e tükörbe nézni és, ha igen, mit látnék benne, azt, aki vagyok, vagy akit szeretnék látni? Ilyen maradok, vagy az idővel magam is változok? Mennyire befolyásolja az életemet a jellemem? Tehetek-e valamit azért, hogy más legyek, hogy több legyek, többet kapva többet is adhassak? Mekkora a gének hatása, és mennyire hat rám a környezetem? Kivédhetem-e a hatását? Embertársaimra gondolva hiszem, hogy a gyermekeimet, a házastársamat, a barátomat ismerem. Vajon így van-e?
Séra Erzsébet kunszentmártoni festőművész és kántor a zongoránál
Nem az a lényeges az életünkben amit birtokolunk, nem az, hogy mi a miénk és mennyink van, hanem az, ami valójában vagyunk – mondta az előadó. Ehhez önismeret kell. Hitelesnek kell lennünk, valódi énünket kellene mutatnunk a világ felé, álarcok és szerepek nélkül. Személyiségünket meghatározzák és folyamatosan változtatják a gondolataink, mint ahogyan a döntéseink, érzelmeink, értékrendünk, reményeink, hitünk, félelmeink, cselekedeteink is. Az önismeret az érzések, a gondolatok reális megítélése, belső dialógus önmagunkkal. Helyes kialakulásának fontos tényezője a bölcs, reális szülő.
Énekeljünk együtt
Aki felértékeli, vagy alábecsüli gyermekét, végletekbe esik, elronthatja gyermeke életét és énképét. A külvilágból érkező értékítélet és a belülről fakadó önértéktudat vagy harmonizál egymással (ez az ideális állapot), vagy nem, s ekkor belső feszültségforrássá válik.
Bertók Izabella, a kis zongorista
Ezt pedig elfojtjuk, mert félelmet és szorongást kelt. Ez a szorongás pszichés blokkot épít föl, ezáltal betegséget gerjeszt – mondta előadásában a doktornő, majd figyelmeztetett, hogy olyan korban élünk, amelynek történései, ha nem hárítjuk el őket, beteggé tehetnek bennünket a ránk erőszakolt rohanás, a teljesítmény-motiváltság és a versengés által.
Virág az előadónak – ft. Pósa László, dr. Gőgh Edit
Sok esetben egymást igyekszünk tönkretenni. Céljaink eléréséhez erő kell, de nem agresszió. Ez utóbbi ellen nemcsak küzdenünk kell, hanem ismernünk kell önmagunkat, mert jól tudjuk, hogy hajlamosak vagyunk arra, hogy a kudarc okát magunkról elterelve másokra hárítsuk. Tudnunk kell, hogy kényes helyzetekben hogyan reagálunk – mondta, majd felvázolt egy 12 pontból álló önismereti, önnevelő programot.
A zene mint ima
A pszichiáter főorvos előadásának üzenete a következő: legyünk tiszta lélekkel megértőbbek, nagyvonalúbbak, belülről szabadok. Ahogyan nő bennünk a belső szabadság érzete, úgy leszünk egyre nagyobb szeretetre képesek. A világot mozgató hatalmas, láthatatlan erő, a szeretet, aminek alapja vitathatatlanul egoizmusunk legyőzése, és megélésének útján az első lépések az embertársainkkal szembeni türelemben, toleranciában és megbocsátásban bontakoznak ki. Kulcsa az elfogadó, megértő és nyitott szív.