A belgrádi Intermost vállalat Vajdaságban többek között az autópálya újvidéki szakaszát és Adánál a hidat építi. Nemrég a cég vezetői lehetővé tették az újságíróknak, hogy megnézzék ezeket a munkálatokat. A vállalat egyébként a Vinci Construction világcég keretében működik.
Rene Milošević, az Intermost vezérigazgatója elmondta, hogy az autópálya újvidéki szakaszát az Energorporjekttel együtt építik. Huszonegy millió euróba kerülnek ezek a munkálatok, és már minden elkészült volna, ha nem lennének gondok az autópálya mentén és a temerini úti felüljáró környékén levő földekkel.
-- Az államnak ki kellene fizetni mintegy 380 millió dinárt a földtulajdonosoknak – magyarázza az igazgató --, de mindeddig csak 150 millió dinárt fizettek ki. Mi addig nem csinálhatunk semmit ezeken a parcellákon, amíg a tulajdonjogi viszonyok nincsenek rendezve. Az év végéig be kellene fejeznünk tíz kilométernyi autópálya és 15 kilométernyi híd építését. Közülük ez, a temerini úti a legfontosabb. A forgalom hamarosan akár meg is indulhat rajta, de csak a két város között, az autópályával még ekkor nem lesz összekapcsolva. A bekötőutakat nem tudjuk megcsinálni a már említett vagyonjogi okok miatt, de remélem, hogy októberig ezek is elkészülhetnek. Két dologgal el kell dicsekednem. Az egyik az, hogy a temerini úti felüljáró a Balkán legnagyobb felüljárója, ugyanis autópálya szélességben készült, a másik pedig az, hogy az autópálya mentén korszerű és környezetvédő esővízelvezető rendszert építünk. Az autópályáról lefolyt vizet egy szűrőrendszer teljesen megtisztítja mindattól a szennytől, amelyek az úttesten vannak és amelyeket a járművek bocsátanak ki.
Ha majd készen lesz a temerini csomópont, és ha valaki végig szeretne gyalogolni rajta, kereken hat kilométert kell sétálnia. És még néhány adat: 2 millió köbméter homokot, 25 ezer köbméter betont és 2000 tonna betonvasat építettek bele.
Miután forgalomba helyezik ezt a hidat, lezárják a nemzetközi úton levőt, hogy felújítsák. De felújítják majd a nagybecskereki úton levő felüljárót is és építenek egyet a Šangaj városrész felé vezető úton is, valamint egy újat Újvidék mellett, Szabadka felé.
Az adai Tisza-híd építését augusztus végén fejezik be. A hídhoz vezető utakat már nem ez a cég építi. Az igazgató szava szerint még mindig nem tudni, ki építi a bekötőutakat, és itt is vannak bizonyos vagyonjogi gondok, úgyhogy megtörténhet, hogy a kész hídon egy ideig senki sem tud majd átmenni.
Lapunk már beszámolt arról, hogy e híd vaskonstrukciója Németországból érkezett. Az első tervek szerint valahol Becsénél kellett volna megépíteni, végül mégis Adára került. Pontosabban Ada és Mohol közé. És ez a híd teszi lehetővé azt, hogy felújítsák a régi moholi utat, amely Kishegyesen át Zomborba vezet, illetve Nagykikindán át Romániába. Egy nemzetközi útvonal egyik hídja lesz ez.
-- Kétszázhetvenöt méter hosszú – mondja Saša Mičić mérnök, a hídépítés igazgatója --. Ugyanezt a hidat 1982-ben építették Németországban, majd szétszedték és nekünk ajándékozták. Arról, hogy ide épüljön, tavaly született meg a döntés. Több terv készült, végül a mérnökök a függőhíd mellett döntötek. Egypilléres függőhíd. Pillére az úttesttől mérve 86 méter magas. Ilyet még Szerbiában nem építettek. Ez az első. A második Belgrádban lesz az Adán, ahol a híd pillérje eléri a csaknem kétszáz métert. A híd építését a Vajdasági Pénzügyi Alap finanszírozza. A hídépítés költségei meghaladják a hat és fél millió eurót.
Fenn a hídon néhány ember dolgozik. Slobodan Šugić lakatos elmondja, hogy a nagykikindai öntödében dolgozott, de amikor az öntöde tönkrement, neki is felmondtak.
-- Soha sem gondoltam, hogy egyszer majd hidat is építek, még kevésbé azt, hogy száz méteres magasságban kell dolgoznom. Az ember azonban mindenhez képes hozzászokni.
Fizetése meghaladja a hatvanezer dinárt, mondja elégedetten.
És elégedett az az ember is, aki naponta kikerékpározik a töltésre és onnan nézi, hogyan épül a híd. Most is ott áll, a kormányra támaszkodva.
-- Valamikor itt komp járt, és gyerekkoromban ide jártunk fürdeni. Akkor nem gondoltuk, hogy egyszer majd megvalósul vágyunk, hogy Adának is legyen hídja. És nem is akármilyen. Egypilléres függőhíd! Ilyen nincs még egy a Tiszán.