2024. november 24., vasárnap

A panaszokat ma otthon hagytuk...

Gyermekjátékok, dal, tánc, villáminterjúk – sikeres, tartalmas élőújságot tartott lapunk a Népkör közreműködésével Kúlán

A Magyar Szó szerkesztősége és a kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ eredetileg a karácsonyi ünnepek előtt tervezte a napilap élőújságának megtartását a 2013-ra szóló könyvnaptár megjelenése alkalmából, az időjárási körülmények azonban közbeszóltak, és ellehetetlenítették a rendezvényt. Ha egy hónapos csúszással is, de a mögöttünk álló hétvégén végre sor kerülhetett az élőújságra.

A szervezők megelégedéssel nyugtázhatták, hogy az utolsó helyig megtelt a Népkör nagyterme szombaton este. A vendégeket Goga Zsolt, a művelődési központ elnöke és Németh Zoltán, lapunk főszerkesztő-helyettese üdvözölte, aki bejelentette, hogy a Magyar Szó egy hamarosan induló véleménykutatáson próbál részletesebb információkat begyűjteni az olvasóktól arról, mi mindent szeretnének még napilapunkban látni, és miről olvasnának a legszívesebben. A műsort ezekkel a szavakkal indította útjára: számtalan problémáról is beszélhetnénk, de a panaszokat ma inkább otthon hagytuk.

Papp Imre munkatársunk (balról) Juhász György esperes plébánossal beszélgetett

Papp Imre munkatársunk (balról) Juhász György esperes plébánossal beszélgetett

A kúlai művelődési élet képviselői közül elsőként az Aprócska csoport, vagyis a legkisebbek léptek fel, akik népi gyermekjátékokat adtak elő Pásztor Mária vezetésével, Hugyik Karolina koreográfiája alapján. Az est folyamán műsoron volt a második és harmadik osztályos tanulók Napraforgó csapatának szereplése is, ők dél-alföldi táncokat mutattak be Faragó Noella vezetésével. A Kőketánc rendezvényen aranyéremmel díjazott Ibolya néptánccsoport Galga menti táncokkal lépett fel, a csoportot Pásztor Mária vezeti, a színpadon bemutatott koreográfiát pedig Borsodi Patyerek Orsolya és Utasi Péter készítette. A rendezvény zárórészében a közönség megtekinthette a Bartók Béla Dalkör szereplését is Vendel Gyöngyi karnagy vezetésével, illetve a Hugyik Karolina vezette Kankalin leány táncegyüttes fellépését, melyhez a koreográfiát Varga Viola és Gazsó Tibor ötlötte ki.

Az élőújságon lapunk munkatársai a helyi szellemi és művelődési élet néhány képviselőjével készítettek villáminterjút, s bemutatták a Magyar Szó idei naptárát és egyéb kiadványait is. Papp Imre Juhász György esperesplébánossal beszélgetett, aki talán először beszélt a nyilvánosságnak arról, milyen nehéz volt több mint húsz évvel ezelőtt beilleszkednie az új közösségbe, amikor Kúlára érkezett. Arra is kitért, hogy a rokoni szálakat még ma sem tudja mindig nyomon követni, de nem is az a lényeg számára, hiszen mindig annak a személynek a megismerésére törekszik az atya, akivel éppen társalog. Beszélt az egyház egyik legnagyobb gondjáról is: a hívők számának folyamatos fogyatkozásáról – nem pontos statisztikai adatok szerint két évtized alatt számuk 3500-ról 2500-ra csökkent. Beszámolt a templomon végzett felújítási munkálatokról és a tervekről is: egy Utolsó vacsora és egy Mindenszentek kép elhelyezésének szándékáról. Ez utóbbival, mint mondta, a múlt század nagy egyéniségeinek szeretnének emléket állítani, azoknak, akik az életüket áldozták fel mások védelméért.

Valka Károllyal, a helyi művelődési és politikai élet kiemelkedő tagjával, a Vajdasági Magyar Szövetség tanácsának elnökével, körzeti vezetőjével és a Népkör alelnökével Virág Árpád beszélgetett. A politika témáját érintve Valka úgy fogalmazott, nem igaz az a megállapítás, amely szerint ellenzékből mindig könnyebb politizálni, hiszen csak kritizálni kell. Azt mondta, hogy a pártnak ellenzéki pártként is az itteni magyarság összetartásán kell munkálkodnia, és ez semmiképp nem könnyű feladat. Köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt években, évtizedekben áldozatos munkájukkal hozzájárultak a kúlai művelődési élet felpezsdítéséhez.

Nagy Magdolna, a 2013-as könyvnaptár szerkesztője a Magyar Szó ezen kiadványát mutatta be, a benne megtalálható legérdekesebb írásokból szemezgetve. Emlékeztette a publikumot a naptár történetére is, arra, hogy megjelenése hagyománynak számít, hiszen a Magyar Szó indulását követően csakhamar megjelent az akkoriban még Népnaptárnak nevezett kiadvány, amelyet később Évkönyvnek, Kincses Kalendáriumnak és Zsebnaptárnak is hívtak. Az ötéves kiesés után, mindezek fényében, valóban indokolt volt, hogy napilapunk folytassa ezt a hagyományt – állapította meg a szerkesztő.

Ahogyan a Magyarzó élőújságain lenni szokott, az estet most is Pistike messéi zárták, kinek gondolatait J. Garai Béla szerző nyomán Molnár Zoltán színművész tolmácsolta a kúlai közönségnek. Soha sem számít könnyű feladatnak olyan szöveget írni, előadni, melyet minden korosztály egyaránt érdekesnek és humorosnak talál. Pistike ezúttal is nagy sikerrel vette ezt az akadályt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás