2024. október 6., vasárnap

A nagykorúság küszöbén

Szombaton tartották meg a XVII. Kőketáncot Óbecsén

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének népzenei szakosztálya és az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör az idén tizenhetedik alkalommal szervezte meg az általános iskolások és óvodások népi játék- és néptáncvetélkedőjét, a Kőketáncot. Harminckét településről – minden korábbinál több – érkezett mintegy 1500 gyermek 62 produkcióval mérte össze ügyességét a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör színpadán.

 A Barbócz Sándor népzenész, a gyulai Békés Banda vezetője, Majorosi Tímea békéscsabai néptáncpedagógus, népdalénekes, néptáncos, valamint Farkas Tamás békéscsabai örökös aranysarkantyús néptáncos, a népművészet ifjú mestere alkotta zsűri úgy értékelte, hogy az idén már nem voltak színpadias, látványra törekvő produkciók, és mindegyik fellépőnek sikerült autentikus előadást bemutatnia.

 Szabó Gabriella, a Kőketánc szervezője szerint minden évben vannak népszerű tájegységek, az idén a Rábaköz lett a leggyakrabban színpadra vitt táncdialektus, néhány csoportvezető pedig mezőségi tánccal készítette fel a tanítványait.

 – A csoportvezetők jól fölmérik, melyik táncok valók egy adott korosztálynak, és a zsűri azt is méltányolta, hogy a tavaly kritikával illetett csoportok megszívlelték a tanácsaikat. Ez az előnye annak, hogy két egymást követő évben ugyanazok értékelnek: a zsűri így nyomon követheti a táncosok fejlődését, a csoportvezetők pedig biztosak lehetnek abban, hogy következetes elvárásokat támasztanak velük szemben – mondta el Szabó Gabriella.

 Az idén sajnálatos módon a szórványból – Mitrovicáról, Erzsébetlakról... – nem érkeztek csoportok, pedig az utóbbi néhány évben ők is részesei voltak ennek a rendezvénynek, velük lett volna igazán teljes az idei Kőketánc is.

 – Igyekszünk majd hozzájuk is eljutni és rávenni őket arra, hogy ne hagyják ki ezt az ünnepet. Mert az egész rendezvény egy nagy ünnep: a gyerekek olyan szépek, lelkesek, és imádnivalók a pörgős szoknyáikkal. Ez a látvány mindig új lendületet ad a megfáradt szervezőknek is – mondja Gabriella.

 A nap végén a zsűri 56 díjat osztott ki: 14 arany – ebből 7 kiemelt arany minősítés – 28 ezüst és 14 bronz oklevéllel jutalmazta a fellépőket és a vezetőiket.

A budiszavai Derenduca gyermektánccsoport

A budiszavai Derenduca gyermektánccsoport

A szabadkai Puja táncegyüttese fellépésre készül

A szabadkai Puja táncegyüttese fellépésre készül

 A KŐKETÁNC DÍJAZOTTJAI (I.)

 Énekes népi játékok

 KIEMELT ARANY

 Füzike gyermekcsoport. Vadvirág HK, Ada. Szegény, szegény Panna, dunántúli gyermekjátékok. Csoportvezető: Varga Imola.

 ARANY

 Kenderkóc gyermekcsoport. Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör, Óbecse. Rábaközi népi gyermekjátékok. Csoportvezető: Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs.

 EZÜST

 Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület néptánc csoportja, Bácsgyulafalva. Bácskai gyermekjátékok. Koreográfia: Savelin László és Savelin Zellei Zsuzsanna.

 Ispiláng gyermekcsoport. Thurzó Lajos Művelődési–Oktatási Központ, Zenta. Zentai játékok. Művészeti vezető: Hajnal Anna, koreográfia: Kisimre Szerda Anna és Kisimre Árpád.

 Dózsa György Általános Iskola és József Attila Művelődési Egyesület tánccsoportja, Gunaras. Játékok a Felső-Tisza vidékéről. Művészeti vezető: Kisimre Szerda Anna.

 Ugri-bugri néptánccsoport. Szirmai Károly MME, Temerin. Egy szege, két szege... Somogyi gyermekjátékok. Koreográfia: Lukács Imre.

 Pitypalatty gyermekcsoport. Tisza mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület, Péterréve. Kalocsai gyermekjátékok. Művészeti vezető: Kódé Károly, csoportvezető: Tarján Timea, Szőnyi Karolina és Ferencz Katalin.

 Pitypang tánccsoport. Lifka Sándor Művelődési Egyesület, Hajdújárás. Vajdasági gyermekjátékok.

 Művészeti vezető és koreográfia: Vas Brezovszki Tímea.

 Csintekerintő gyermekcsoport. Vajdasági Népek és Nemzetiségek Hagyományápoló Klubja, Szenttamás. „Jeruzsálem, Jerikó”, somogyi játékok és ugrós. Művészeti vezető: Forgács Ibolya. Felkészítő pedagógusok.: Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs. Csoportvezető: Kraszulyák Orsolya.

 BRONZ

 Aprók gyermek tánccsoport. Dózsa György Művelődési Egyesület, Bajmok. Bajmok környéki gyermekjátékok. A játékokat gyűjtötte és koreográfus: Szécsi Zsolt. Művészeti vezető: Lukács Milkós.

 Szederice népi gyermekjátékcsoport. Samu Mihály Á.I., Óbecse. Gyerünk, gyerünk vasmegyerbe… (Szabolcsi népi gyermekjátékok). Felkészító pedagógusok.: Bartusz Valéria és Vajda Edit.

 Pöttöm tánccsoport. Aranykapu ME, Ada. Ángyomasszony kását főzött, udvarhelyi gyermekjátékok. Felkészítő pedagógus.: Sóti Éva és Jarazmazov Klementina.

 Fitrinka csoport, Petőfi Sándor ME, Oromhegyes. Somogyi ugrós gyermekjátékok. Koregoráfia: Bicskei Zöldi Rita. Művészeti vezető: Pilisi Zsuzsanna és Bicskei Génus.

 Pimpimpálé gyermekcsoport. Gracza János Színjátszó és Irodalmi Egyesület és az Október 18. Általános Iskola – ZENTAGUNARAS. Zala-megyei játékok. Felkészítő pedagógus.: Savelin Zellei Zsuzsanna.

 (Szerdai számunkban folytatjuk a díjazottak névsorát)

Nyitókép: A budiszavai Derenduca gyermektánccsoport