2024. november 24., vasárnap

Lovagszemle vajdasági érdekeltséggel

A XV. Magyar Kultúra Napja gálarendezvény legmeghatóbb pillanatai a budapesti Corinthia Szálló bálterméből

„A lovagokat ne érje gyász, ők velünk vannak, hírük apáról fiúra, anyáról leányra száll.”

Artúr király ezen szavaival jelentette be Nick Ferenc, a Falvak Kultúrájáért Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Kultúra Lovagrendje alapítója január 22-én, szombaton, a budapesti Corinthia Szálló báltermében a XV. Magyar Kultúra Napja gálarendezvény fénypontját, azaz a 36 lovagjelölt lovaggá avatását. Számunkra különösen jelentős volt, hogy a vajdaságiak közül Bába Lúcia nyugalmazott újságíró részesült ebben a rangos elismerésben és posztumusz Béres Károly, az újvidéki Szeretetszolgálat alapító igazgatója, aki református lelkészként tevékenykedett Maradékon, Nyékincán, Újvidéken, Piroson és Budiszaván. Özvegye, Béres Fényszárosi Irénke vette át a lovagoknak járó díszes nyakéket, az elismerő oklevelet és a kultúra lovagrendje évkönyvet. Olvasóinknak elmondta, hogy milyen érzelmek kerítették hatalmukba, amikor elhangzott a mondat, hogy: „a Magyar Kultúra Lovagja címet adományozom”.

A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ szavalói szebbnél szebb Petőfi verseket adtak elő

– Ugyanazt amit Károly is érzett volna ebben a pillanatban, alázatot az emberek iránt és hálát az Isten felé. Azért a szomorúság is rám tört, hogy nem ő személyesen vehette át ezt a rangos elismerést. A családnak nagyon fontos ez, de talán még ennél is jelentősebb gesztus a közösség irányába. Mi így is szerettük és tudtuk, hogy mit tesz valamennyiünkért, viszont azok az emberek a közösségért élnek és hasonló dolgokkal foglalkoznak mint amit Karcsi is tett. Az ilyen embereknek biztosan sokat jelent az, hogy felfigyelnek rájuk, elismerik érdemeiket. Persze, nem azért csinálják ezt, mert hálát, jutalmat várnak érte, de azért jólesik, ha valaki felfigyel az emberre, és köszönetet mond.

P etőfi felesége, Júlia menyasszonyi ruhában a színpadon


Bába Lúcia kicsit meghatottan lépett az emelvényre Nick Ferenc elé, aki karddal a kezében lovaggá ütötte. Tőle is azt kérdeztük, milyen érzések kavarogtak benne akkor?

– Amikor december 12-én meghallottam, hogy engem jelöltek erre a rangos elismerésre, sírva fakadtam és nagyon meglepődtem, mert nem tudtam semmiről, mostanra már összeszedtem magam, és készültem. Tudom, hogy új kötelezettségek várnak rám, a lovaggá avatás fennkölt érzést keltett bennem, amikor láttam, hogy a többiek Nick Ferenc elé járulnak, s mikor odaléptem, elérzékenyültem és könnyeztem. Nagyon szép és megható volt ez az ünnepség, s bizony remegett a kezem, amikor a nevemet írtam be a nagykönyvbe. Igyekszem rászolgálni a bizalomra, a jövőben még többet tevékenykedek majd a magyar kultúra terén.

Szavalók

A majd kétórás műsor, a lovaggá avatás után a 2006. január 22-én első alkalommal adományozott Örökség-serleget is kiosztották, ezt évente maximum három személy vagy szervezet kaphatja meg. Ezúttal az egyik az újvidéki Kapisztrán ferences ifjúsági kórus volt, amely az egyházi és világi énekek ápolásáért és a magyar kultúra terjesztéséért érdemelte ki. A bombázás idején 1999-ben alakult meg a fiatalokból álló kórus, Beszédes Margit nyugalmazott zenetanárnő vezetésével, dr. Harmat Károly ferences atya ötlete alapján. Azóta számos sikert és eredményt tudnak felmutatni a csodálatos hangú gyerekek. Az Ezüstcsengő gyermekkórusok versenyén 2001-ben érték el az első nagy sikert, azóta nagyon sok helyen megfordultak, ahol magyarok élnek. Az óriási serleget Beszédes Margit tanárnő vette át két tanítványa, Túri Viktor és Pfau Izabella kíséretében. A budapesti közönség gyönyörködhetett a szebbnél szebb egyházi és világi dalokban, amelyet a kórustagok előadtak.

A Kapisztrán kórus három képviselője átveszi a serleget

Az ünnepélyes gálaműsor a díszőrség bevonulásával kezdődött, s a rendezvény idején többször volt őrségváltás, felvonultatták a zászlókat és még a magyar korona is helyet kapott a színpadon. A lovaggá avatás ceremóniáját követően Novák Gyula kisbíró jelent meg a széksorok között és a következő bejelentést hallhattuk tőle:

A magyarbődi táncok lenyűgözték a közönséget

– Adassék tudtára mindenkinek! A XV. Magyar Kultúra Napja gála rendezői díszvendégként hívták meg bemutatkozásra Szerémséget és Újvidéket. Következzék a dobradói asszonykórus.

Ropták a csárdást a nyékincai táncosok

Ez egyúttal bejelentője volt a díszvendég régió bemutatkozásának, amely tulajdonképpen három művelődési egyesület által megszerkesztett műsor előadásából állt. Hajnal József, a dobradói Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke büszkén állt a gálaműsor végén a színpadra, hogy megköszönje a vendéglátást. A Fekete Mária által vezetett asszonykórus igazán szívhez szóló katona- és szerelmes dalokat adott elő. Hegedűs János, a nyékincai Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke is megelégedéssel nyugtázta a tánccsoport vendégszereplését, Jankovics Andrea és Giric László koreográfiájának és áldozatos munkájának köszönhetően kiválóan összeállított magyarbődi táncokat láthattunk tőlük színpompás népviseletben.

Az asszonykórus csodálatosan énekelt

Az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ irodalmi szakköre is bemutatkozott a budapesti közönségnek. Ladisity Melinda irányításával Petőfi- versekből adtak elő egy csokorra valót, elnyerték a közönség tetszését. Fellépett Szennyes Tivadar, Szabó Erika, Patarica Tímea, Patarica Ildikó, Palatinus Evelin, Zsolcer Albert, Csolák Anita, Major Kristóf, Major Kitti, Gombár Lea, Gombár Csaba, Komor Igor, Pápista Zsolt, Ladisity Nikola és Lahos Melodi, valamint a műsor záróakkordjaként Gál Zoltán, a Petőfi Sándor MMK szólóénekese. A vajdasági különítmény elégedetten és élményekkel gazdagodva tért vissza a lovaggá avató és régióbemutatkozó gáláról.

Bába Lúciának lovagtársa, Mészáros Ilonka gratulál

A színpad közepén állt a korona
A lelkes közönség között a vajdasági különítmény egy csoportja Bátori József, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ elnökének vezetésével


Bába Lúcia remegő kézzel írt alá a nagykönyvbe

Gombosi népviselet bemutatkozója a gála báltermében
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás