2024. október 7., hétfő

A kenderáztató határtalan gyógyvize

Miért voltak gyorsak Babáj Gyurka és Vajda Bandi lovai? – Látogatóban Orosházán, a Gyopárosfürdőben

A Magyarkanizsai Községfejlesztési Információs Központ jóvoltából a vajdasági magyar tájékoztatási eszközök munkatársai nemrég megismerhették az Orosháza melletti Orosháza-Gyopárosfürdő település legjelentősebb részét, a gyógy-, park- és élményfürdőt. Benkő Ferenc vezérigazgató röviden ismertette a fürdő jellegzetességeit és elmondta, hogy milyen újításokat terveznek. Nem titkolta, azt szeretné, ha még többen igénybe vehetnék a medencék nyújtotta relaxációs lehetőségeket.

– A fürdőben 96 Celsius-fokos természetes gyógyvíz tör felszínre, fizikoterápiás és reumatikus panaszokra, reumás betegségek, ízületi gyulladások, izom-, ín-, valamint ideggyulladások kezelésére kiválóan alkalmas. Sikeresen alkalmazható továbbá rándulások, ficamok, törések utáni gyógykezelésben, a sérült funkciók helyreállításában.

Országos jelentőségű, A kategóriás gyógyfürdő ez. Itt van a parkfürdő is, gyönyörű, 20 hektáros parkerdő veszi körül. Itt található a parkfürdőrész, maga a strand. Ezen a területen vannak a gyógyvizekkel töltött medencék, amelyek az idősebb korosztály pihenését és gyógyulását szolgálják. Ezenkívül itt találhatók a különböző élményelemekkel teli kültéri medencék, de van egy versenyuszodánk is, ahol hazai úszóversenyeket szoktak rendezni az év folyamán. Nagyon büszke vagyok rá, hogy 2004-ben a komplexumunk tovább bővült, s megnyitottunk egy olyan élményfürdőt, amely ebben a régióban egyedülálló és az ország egyik legjobban felszerelt szaunaparkjával rendelkezik.

Mit kell tudnunk az élményfürdőről?

– Az élményfürdő egy labdarúgópálya nagyságához hasonló területen négy beltéri és három kültéri medencéből áll. A fiatalok körében nagyon népszerű sodrófolyosó mellett két óriáscsúszda, különböző masszázságyak, vízköpőkobrák és egyéb látványos elemek szolgálják a vendégek pihenését és szórakozását. A már említett szaunaparkban nyolcféle szaunát lehet kipróbálni: a hagyományos finn szaunákon kívül megtalálható az aromakabin, a fényterápiás bioszauna, a danárium, a gőzkabinok és az infrafülke. A szaunapark külön jakuzzival, pihenőtérrel és csobbanóval van felszerelve.

Honnan ered a Gyopárosfürdő elnevezés?

– Valamikor régen az itt található tavat csodatóként emlegették. A tó története az 1860-as évekre nyúlik vissza. Kezdetben kenderáztatásra használták, s e munka végzése közben fedezték fel az emberek, hogy a víznek gyógyító hatása is van. Maga a gyopáros, úgy tudom, hogy a virág nevéből adódik, de a név eredeti jelentését homály fedi.

Milyen lehetőségeket lát a határon átnyúló kapcsolatokban?

– Szívügyem, hogy Gyopárosfürdőt ne csak Magyarországon ismerjék, hanem a határon túli emberek is eljöjjenek ide. Vajdaság nincs messze, s mivel tudom, hogy a Szerbia északi részén élők nagyon jól ismerik a szegedi fürdőzési lehetőségeket, így azt szeretnénk, ha alkalomadtán ellátogatnának Gyopárosfürdőre is. Biztosan nem fogják megbánni.

Milyen újításokat terveznek a közeljövőben?

– Nagyon fontos, hogy Gyopárosfürdő felújítása nem áll le, ugyanis európai uniós forrás segítségével 2009 szeptemberében egy olyan háromrészes beruházásba kezdünk, amely nagymértékben kihat az egész fürdő életére. A jelenleg is üzemelő fedett medencét teljesen újjávarázsoljuk, megépül az új tetőszerkezet, és a medencét is felújítjuk. Új medencéket, köztük egy fedett sportmedencét is szeretnénk építeni, de csakis úgy, hogy a zöldterületekből ne vegyünk el. A sportmedence a fiatalok, a gyerekek szempontjából lenne hasznos, mivel az úszás oktatása városi szinten még nincs megszervezve, egy ilyen jellegű medence birtokában azonban az óvódások és az iskolások is gyorsabban megtanulnának úszni. Ezenkívül egy olyan gyógy/wellness központ létrehozásán dolgozunk, amely egyesíti az orvostudományt a wellnesszel. Ennek lényege, hogy a vendég egy előzetes orvosi vizsgálat alapján az orvos ajánlására választhatja a számára legmegfelelőbb wellness programot. Terveink szerint ebben a központban helyet kap majd egy részleg is, ahol a látogatók megtapasztalhatják a tengervíz és a tengeri iszap gyógyító hatását. Lesz még fagyasztásos gyógytechnikai részleg, de az indiai ájurvéda gyógyítási technikát is kipróbálhatják majd az érdeklődők. Ebben a medikálwellness központban a felsoroltakon kívül lesz tornaterem is. Nagy hangsúlyt helyezünk majd a masszázsra is. Azok részére, akik teljesen elkülönített helyen szeretnének pihenni, létrehozunk egy VIP-részleget, ahol majd extrábbnál extrább szolgáltatásokat igényelhetnek.

A vezérigazgató naponta hányszor veszi igénybe a fürdő nyújtotta lehetőségeket?

– Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy mindennapjaim a fürdőhöz kötnek, de sajnos sokkal kevesebbszer tudom élvezni a fürdő adta pihenési és relaxációs lehetőségeket, mint ahányszor azt szeretném, vagyis amennyi célszerű lenne. Igyekszem úgy alakítani a napjaimat, hogy a nap végén, az 50 méteres medencében jó néhány hosszat leússzak.

Az igazgató elmondta, hogy egy korabeli legenda szerint Babáj Gyurka és Vajda Bandi, a hírhedt alföldi betyárok a „csodató” áldott hatásának köszönhették lovaik gyorsaságát. Az viszont tény, hogy mire László Elek, Orosháza–Gyopárhalma körorvosa 1869-ben elemeztette a tó vizének ásványanyag-tartalmát, addigra négy vármegye csúzos és köszvényes betegei már éltek a Gyopáros-tó vizének és iszapjának gyógyító erejével.

Az interjú nagyon kíváncsivá tett, hiszen, ha a puding próbája az evés, akkor a fürdő próbája a fürdés. Megjegyzem, a kezemen a bőr igen gyorsan kiázik, így nem maradhatok sokáig a vízben. Eddig ez mindenhol így volt, bármelyik szerbiai vagy magyarországi fürdőben próbálkoztam. A Gyopárosfürdő azonban átment a vizsgán: négy órán át voltam a vízben, s a kiázásnak nem volt se híre, se hamva. Nem hinném, hogy ezután hosszasan kellene bárkinek is magyarázni a fürdő gyógyhatását.


Benkő Ferenc, az orosházi Gyopárosfürdő igazgatója