2024. november 26., kedd

Nem elég a kézügyesség, az alkotókészség

A születés, a teremtés, a megújhodás jelképe, a tojás egy a sok használati tárgy közül, mely művészi alkotássá formálódik a temerini Klinec Magdolna üvegfestő műhelyében
Klinec Magdolna: Nem elég a türelem és a kézügyesség

A budapesti Belgrád Rakparton figyeltem fel a kiállítók között Klinec Magdolna üvegfestményeire. Nem ismertük akkor egymást, pedig mindketten temeriniek vagyunk. Igazából bemutatkozni sem jutott időnk, mert késésben volt mindenki, a kézművesek, kisiparosok, termékeiket csomagolták ki éppen, óvatosan, mintha hímes tojásokkal dolgoznának. Pedig azok nem hímes tojások voltak, hanem szép vajdasági kézműves termékek – közöttük Magdolna gyönyörű üvegfestményei és -gravírozásai – a forró nyárban, és egy köztünk esett ígéret: otthon majd találkozunk. Ennek idestova két éve, de legalábbis másfél. Az évnek az az időszaka, amikor a hímes tojások már elkészültek minden valamirevaló műhelyben, sőt családban is, hiszen egy-két nap és kosárba, fészekbe, vagy ajándékozásra kerülnek, a legjelentősebb keresztény ünnep fő szimbólumaként.

A születés, a teremtés, a megújhodás jelképe, a tojás csak egy a sok használati tárgy közül, mely az ügyes kezű kézműves „megmunkálásában” művészi alkotássá formálódik. Merthogy Klinecék temerini családi fészkének talán legforgalmasabb részében, az egykori üzletből műhellyé alakított helyiségében a tyúk- vagy libatojásból nemcsak hímes tojások válnak, hanem dekoratív vázák, tálak, tányérok, üvegek, poharak, tükrök, hamutartók... Népi és népies motívumok sora köszön vissza a darabokról.

– Őszintén szólva jelenleg igen szegényes a választék itthon. A belgrádi, a budapesti és az újvidéki vásár előtt kellett volna jönniük – tette helyre kimondott gondolataimat vendéglátóm, amikor körbejáratatva szemem megdicsértem a számomra valóban csodálatos látványt nyújtó műhelyét. Tojástál, dolgozóasztal, festőkészlet, serleg, a falon elismerő oklevél, oldalt a polcon felsorakoztatott poharak, vázák, tükrök, kiállításra előkészített váza, benne, bordó és arany színnel kifestett, csodaszép mintázatú hófehér tojások.

– Ezek libatojások, melyekre úrihímzésmintákat vittem fel, az idén ez az újításom – mondja. – Sokféle tojásdíszítéssel próbálkoztam már, még több félét láttam, az üzletekben igazán számtalan változatban található az úgynevezett hímes tojás, sokat olcsón a kínai üzletekben is megvehetünk. Ilyen úrihímzéseset azonban még nem láttam, ezért úgy gondoltam, megpróbálkozom vele. Hosszú tanulmányozás után sikerült is valamit produkálnom, akik eddig látták a végeredményt, mind-mind elismerően szóltak róla. A jövő heti 40. MIRK-en ezeket a tojásokat fogom kiállítani.

Klinec Magdolna, mint sok vajdasági kézműves, épp a MIRK-en szerezte első kiállító tapasztalatait, és itt ismerkedett meg sok hasonló érdeklődésű társával, első okleveleit is itt szerezte. Ennek idestova 15 éve, az az időszak, amikor a nem túl izgalmas könyvelői munkakörből nyugdíjba vonult és végre annak szentelhette idejét, amit igazán szeret.

– Üveggravírozással kezdtem, majd a díszítés egyre szerteágazóbb formáit sajátítottam el – emlékezik vissza. – A tetszetősebb darabokat elajándékoztam, aztán azon kaptam magam, hogy az ajándékozottak köre egyre szélesebb, és hogy munkáimat el is adhatom. Vezetek egy füzetet arról, hogy mi mindent készítettem és adtam el, és arról is, hogy milyen kiállításokon, vásárokon állítottam ki. Gondolom, én fogok leginkább meglepődni, ha egyszer mindezt összegezem. Magam sem tudnám már pontosan, hogy mi mindent készítettem el, ha nem írnám föl, vagy egy-egy fénykép nem őrzi emlékét.

Merthogy kreativitás nélkül nem megy. Ebben a műhelyben a legtöbb alkotás egyedi darab, még akkor is, ha a motívumok: a közkedvelt pipacs, a szőlő, a búzavirág, vagy a vadászjelképek, sőt egy egészen más: a temerini jelleggel megrajzolt parasztházak stb. ismétlődnek. Ez azonban látszólagos egybeesés, hiszen ahány munka, annyi színárnyalat, és annyi forma. A műhelyben gépesítés nélkül készül minden, melynek számos szép darabjával találkozni lehet a család Silver Place nevű üzletében is, Temerin központjában. Az üzletet most töltik fel újra áruval, hiszen az említett nagy vásárok „megtizedelték” a kínálatot. Magdolna a Vajdasági Idegenforgalmi Szövetséggel és a Tartományi Gazdasági Kamarával is évek óta szorosan együttműködik, ennek köszönhetően turisztikai emléktárgyakat árusít a kiállításokon.

– Szép élményekkel lettem gazdagabb munkám révén. Nemrég zajlott le a budapesti kiállítás, amelyen egy bombariadó zavarta meg a békét, de végül is nem lett baj. Újra találkozhattunk kiállítókkal, érdeklődőkkel egyaránt. Már ötödik éve járom a magyar fővárost, és rendszeresen találkozom a hozzám hasonló „visszajáró” vendégekkel. Egy olasz úr például minden évben vesz tőlem valamit, lassan egész garnitúrája lesz. Az idén, mint mondta, Brazíliába küld hímes tojásaimból. Öröm ez számomra, a munkám megbecsülésének a jele. De igazán nagy örömöt, megtiszteltetést jelentett számomra a tavalyi újvidéki Mezőgazdasági Vásáron kiérdemelt oklevél és serleg is a designe-omért – mutat az előkelő helyen álló díjra a műhelyben –, pedig korábban meglehetősen hidegen hagytak az oklevelek.

A kész munkák azonban senkit sem hagynak hidegen. Kérdés, hogy megfizethetőek-e? Bárki, aki valamiféle kézművességgel foglalkozik, azt mondaná, hogy a kézimunka nincs megfizetve. És nyilván van ebben igazság. Magdolna nem panaszkodik, inkább megállapítja, hogy érezni a gazdasági válság hatását, mert évről évre gyengül a vásárlóerő itthon is, külföldön is.

– Szeretet is kell ahhoz, hogy továbbcsináljuk, nem elég a kézügyesség, a jó a festék, a kreativitás, a tapasztalat, vagy a család támogatása – mondja.

A mélyenszántó gondolatok mellett azonban nem maradunk adósak azoknak sem, akik mégis ragaszkodnak az egyedi ajándékdarabokhoz, mert ebben a műhelyben biztosan megtalálhatják a pénztárcájuknak valót a 250 dináros kis hamutartótól az 5000 dináros vadászmintás 6 pohárból és üvegből álló készletig. Mindezért persze nem kell Budapestig menni – mint azt az én példám is bizonyítja –, elég csupán Temerinbe eljutni.

(Fotók: TÖRŐCSIK NAGY Gábor)

Gerlepár poháron

Elismerés a „jeles designe-ért” a tavalyi újvidéki Mezőgazdasági Vásáron

Az állvány jelentősen megkönnyíti a tojásfestést

Bármire felvihető egy-egy tetszetős motívum, természetesen vázára is

A motívumok a végtelenségig variálhatóak

A kreativitás egyik újabb megnyilvánulása Klinec Magdolna műhelyében: úrihímzés libatojáson

Ki ne látna szívesen a fészekben ilyen szemet gyönyörködtető hímes tojásokat?
Hol hit, ott szeretet... – sok ház falát díszíti magyar és szerb nyelven is

A szőlőminta különösen a borászok körében közkedvelt

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás