Moholon szombaton zárul az idei, sorrendben 40. Nemzetközi Kézimunka- és Gyűjtemény Kiállítás és a 4. Hobbis Világfesztivál. A Szerbiai Gyűjtők Egyesületeinek Szövetsége és a moholi Aranykezek Kézimunka-egyesület által szervezett rendezvényen mintegy 3500 hazai és külföldi kiállító mutatkozott be kézimunkáival, kézműves alkotásaival és különféle gyűjteményeivel a Novak Radonjić Általános Iskolában.
Az elmúlt egy hétben az iskolát így megszállták a gyűjtők és a kézművesek, emiatt leginkább múzeumra és egyben zsibvásárra emlékeztetett, hiszen az apró bélyegtől a csipkén át a parasztszekérig, ezerféle tárgyat állítottak ki a résztvevők. A látogatók pedig nemcsak szemmel csodálták, hanem olykor végigsimították a díszes kézimunkákat és megérintették a kiállított tárgyakat, de még többen fényképezték a látnivalót.
Ha a teljesség igénye nélkül statisztikai mérleget akarunk vonni a kiállítási tárgyakból és azok származási helyéről, akkor az idei MIRK mérlege a következő: 45 féle kézimunka-technika, főként Vajdaságból, illetve Magyarországról, Szerbiából és Montenegróból; képeslaptárlat 32, és mail art 36 országból; gyufacímke-gyűjtemény 14 és hotelcímke-gyűjtemény 55 országból, ex librisek 21 országból, gyermekrajzok 17 országból, a húsvéti képzőművészeti pályázatra érkezett 1642 gyermekrajz, valamint több száz darab fafaragás, gyöngyfűzéssel készült alkotás, bőrdíszművek, batik, festmények, szobrok, grafikák, művészfotók, szalmaképek és különféle makettek, ki tudja hány országból. Ezenkívül kőzetek és ásványok 18 országból, bélyegek 192 országból; valamint különféle ritkaságok, 974 írói arckép, Vizsolyi biblia, bibliai témakörök képeslapokon, továbbá több ezer festett húsvéti tojás, ezekből a Bada házaspár javaslatára a moholi iskolában tojásmúzeum alakul.
A szervezők elégedettek a kiállítók és a látogatók számával is, és sikeresnek tartják az idei, sorrendben 40. MIRK-et. A kiállítás megálmodója, a Bada házaspár, Johanna és István újabb sikert könyvelhet el, hiszen a MIRK most már túl van a negyvenediken:
– Az 1970-ben megalakult Forum Hobby Club idővel a Vajdasági, majd a Jugoszláviai Gűjtők Szövetségévé nőtte ki magát – mesélte Bada István. – Most a Szerbiai Gyűjtők Egyesületeinek Szövetségeként már 40 éve szervezi a hobbisok, kézimunkázók, festők évenkénti nemzetközi találkozóját, a MIRK-et. Bár kacskaringós és néha döcögős volt az út idáig, de ez itt nem a vége, látjuk, hogy az első kiállítás óta Moholra, a jubileumi rendezvényre 3500 kiállító hozta el vagy állította ki remek mestermunkáját 92 kézimunka- és gyűjtőklubból, festőegyesületből, valamint iskolából és óvodából – hallottuk Bada Istvántól.
A kiállítók közül tényleg sokakat vonzott a jubileumi kiállítás. A dél-bánáti Hertelendyfalváról a Tamási Áron Székely–Magyar ME huszonöt tagja néhány éves szünet után az idén ismét kiállított a MIRK-en. Kemény Anna csoportvezető elmondta, hogy erre a jubileumi kiállításra mindenképpen el akartak jönni. Korábban és ez alkalommal is gyönyörű székely–magyar varrottas párnákat, abroszokat, alátéteket, lepedőket állítottak ki. A csoportvezető megjegyezte, hogy ezeken 40-féle minta látható, amelyekhez piros, fekete, bordó és kék színű cérnát használnak. Sok munka volt velük, egyik-másik egész télen készült. A temerini I. Helyi Közösség Kézimunkakedvelők Körének tagja, Klinec Magdolna szintén a jubileum miatt nevezett be a MIRK-re, amelyen az elmúlt években nem vett részt. Az üvegfestészettel foglalkozó kézműves már korábban megszerezte a nagymesteri címet ebben a kategóriában. Ez alkalommal is festett üvegtárgyakat, köztük különféle pohárkészleteket állított ki, valamint üvegfestékkel festett úri és virágmintás tojásokat. A házigazda moholi kiállítók a tornateremben állították ki gyűjteményeiket és kézimunkáikat. Itt kapott helyet az a több ezer festett tojás is, ami a leendő tojásmúzeum anyaga. Ezek közé bekerül a moholi diák, Orovec Péter locsolkodós könyve, aki 100 locsolóverset gyűjtött össze.
A kiállítók zöme a vajdasági kézimunkacsoportokból érkezett, akik rendszeresen visszajárnak a MIRK-re, de az idén is voltak újoncok, még külföldről is. Köztük a montenegrói Pljevljából a Šarenica Kézimunka-egyesület tagjai, akik a teljes egészében kézzel készített női népviseletet mutatták be más ruhadarabok, tarisznyák, szőttesek és övek mellett. Ljiljana Čepić első alkalommal vett részt a kiállításon, nagyon tetszett neki. Ő többek között egy üveggyöngyből készített méretes abroszt is kiállított, állítása szerint 10 nap alatt elkészült vele.
Kemény Anna a székely varrottasokkal
Tragacs-, fiáker- és parasztkocsi-makettek
A kézzel szőtt balkáni női népviselet
Ljiljana Čepić az üveggyöngy abrosszal
Temerini csipkék, valamint festett üvegek és tojások
Sebestyén Júlia korcsolyázó kűrruhája az olimpiai gyűjteményben
A moholi Paróci Károly söröskorsó-gyűjteménye
Moholon marad a több ezres tojásgyűjtemény
Bada István bélyeggyűjteményét mutatja