2024. október 7., hétfő

Az egyszerűség dicsérete

XVI. KŐKETÁNC

Szombaton 16. alkalommal tartották meg Óbecsén a Kőketáncot, azaz a vajdasági óvodások és általános iskolások énekes népi játék- és néptáncvetélkedőjét, amelyet a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének népzenei szakosztálya szervezett, a házigazda szerepét pedig immár 14. alkalommal az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör töltötte be. 25 vajdasági település több mint ezerszáz versenyzője összesen 51 produkciót mutatott be a kultúrkör színpadán.

A bácskossuthfalvai Bokréta aranyéremmel tért haza (Fotó: Dávid Csilla)

Szabó Gabriella, a Kőketánc szervezője úgy értékelt: nem céltalan az a munka, amit a VMPE felvállalt:

– Nekünk nemcsak az a célunk, hogy föllépési lehetőséget biztosítsunk a gyerekeknek, hanem irányt is szeretnénk mutatni a csoportvezetőknek – a fejlődés például a szerémségiek esetében szemmel látható. A legfontosabb az, hogy a gyerekek lássák: nincsenek egyedül, ugyanis a néptánc, a népzene most kezd egyre jobban elterjedni. Komolyan fontolgatjuk azt is, hogy mozgóvá tegyük a vetélkedőt, és még több helyre eljusson a népzene és a néptánc – mondta Szabó Gabriella.

Az újvidéki Mitugrászok tanárukkal, Kiss Zsélykóval

Farkas Tamás és Majorosi Tímea békéscsabai néptáncoktatók, valamint a csókai származású, Budapesten élő Borsi Ferenc népzenész alkotta zsűri is úgy értékelte: magas színvonalú rendezvénynek lehettek a szemtanúi. Farkas Tamás elmondás szerint a zsűri tánctudás, néprajzi hitelesség, koreográfiai megformálás, zene és ének alapján értékelte a produkciókat.

– A gyermekjátékokban túlságosan domináltak a körjátékok, sokkal több egyéb játékot is lehetett volna használni. Nagyon tetszettek az énekek, viseletek szempontjából igényesen voltak a gyermekek felöltöztetve. Egyes nagyobb csoportoknál úgy éreztem: túl nagy falatra vállalkoztak. Nagyon szeretem, ha mezítláb táncolnak a gyermekek a színpadon – biztos, hogy a lakótelepi gyermekcsoportommal én ezt nem tudtam megcsinálni...– összegezte tapasztatait Tamás. Majorosi Tímea azt emelte ki: nem csak a lányok viseletére kell nagy hangsúlyt fektetni, hanem a fiúkéra is, Borsi Ferenc pedig a rendezvény tömegességét és színvonalát dicsérte.

Mezőföldi táncokat mutatott be a topolyai Szélszirom táncegyüttes

– Nagyon komoly dolgokat, jó produkciókat láttunk. Gyakran láttuk azt, hogy felnőtteknek való produkciókat próbáltak a gyermekekkel színpadra vinni, de jobb egy egyszerű dolgot jól megcsinálni, mint egy nehezebb dolgot kevésbé jól. Meg kell próbálni egy elfogadható hangerőre visszafogni az éneklést, mert a gyermek hangja tönkremehet, ha végigordít egy táncot, de nagyon fontos a megfelelő hangmagasság kiválasztása is – summázta tanácsait Borsi Ferenc.

A vetélkedőt a Tartományi Végrehajtó Tanács, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., az NKA Budapest, az újvidéki Dániel Print nyomda és a temerini Transforma Print támogatta.

Ha kicsi is a legény címmel szilágysági táncokkal szórakoztatta a közönséget a péterrévei Bogárkák néptánccsoport