Az óbecsei községi tanácsban Galgó Ferenci Andreát, aki korábban a határon átívelő kapcsolatokkal megbízott polgármesteri tanácsadó volt, most egy új, összevont terület irányításával bíztak meg: ő lett a tanács oktatással, kultúrával és civil szervezetekkel megbízott tagja.
(Fehér Rózsa felvétele)
– Az oktatás, a kultúra és a civil szervezetek területét korábban két személy látta el, most egy személyben én vállaltam fel ezt a feladatot. Csak első pillanatra tűnik ez túl nagy területnek, de ha a mai elvárásoknak megfelelően, egy komplex rendszerben gondolkodunk, akkor ezek remekül összefésülhetők. Ez leglátványosabban októberben mutatkozott meg, amikor a Városi Múzeum, a Városi Színház és az Óbecsei Népkönyvtár közös szervezésében került sor Az orosz kultúra napjai elnevezésű, nagy sikerű rendezvénysorozatra. Ennek keretében filmeket, kiállításokat, irodalmi esteket látogathattak az óbecseiek – ez az újszerű megközelítés nagy sikert aratott. Ezen fölbátorodva a múzeum indítványozta a japán kultúra napjainak a megszervezését is hasonlóan színes tartalommal, de ezúttal a Petőfi Sándor Általános Iskola tanulói is bekapcsolódtak a munkába, akik egy multimediális prezentáció keretében adtak átfogó képet Japánról. A rendezvények látogatottsága győzött meg bennünket arról, hogy mennyire fontos a jó promóció, amiből derekasan kivette a részét a helyi idegenforgalmi iroda is.
A civil szervezetek hogyan kapcsolódnak ebbe a rendszerbe?
– A civil szervezeteket illetően a Magyar Nemzeti Tanács civil stratégiáján kívül nem létezik helyi civil stratégia. A község 2017-ig érvényes fenntartható fejlődési stratégiájában nem szerepelnek a civil szervezetek, de ezt a hiányosságot ki fogjuk küszöbölni. A civil szervezetek a kultúra területén a legaktívabbak, a közeljövőben várhatóan a könyvtár munkáját segítik majd. A terveink között szerepel a könyvtár helytörténeti részlegének a digitalizációja – ehhez a sok időt, energiát és pénzt igénylő munkához pályázati pénzeket remélünk a minisztériumtól, és ha sikerrel járunk, a civil szervezetek volontőr munkával segítik majd a projektet. A kultúra területén tevékenykedő civil szervezetek mellett vannak olyanok is, amelyek valamely hátrányos helyzetű csoporttal (sclerosis multiplexesekkel, siketekkel és nagyothallókkal vagy mozgássérültekkel) foglalkoznak – ők eddig a költségvetésben kiemelt helyet élveztek, de a legutóbbi költségvetési átütemezés miatt juttatásaikat kénytelenek voltunk húsz százalékkal csökkenteni.
A községi képviselő-testület legutóbbi ülésen az egyik volt iskolaigazgató, jelenleg ellenzéki képviselő azt kifogásolta, hogy az iskolák pénzelése nem igazságos, és nagy különbségek vannak például a gyereklétszámra vetített működési költségek tekintetében. E téren lesznek-e változások?
– Az iskolák költségeiben elsősorban az eltérő fűtési rendszer és az abból adódó járulékos költségek miatt vannak jelentős különbségek – ahol például gázzal fűtenek, ott nincs szükség kéményseprésre, míg máshol igen. A telefonköltségeket illetően tudomásunk szerint egyes községekben korlátozták a telefonhasználatot az iskolákban – most ennek keressük mi is a jogi alapját és keretét azokban a tanintézményekben, ahol erre van lehetőség. Óbecse község területén egyébként van olyan általános iskola, ahol jelenleg a diákok létszáma csak megközelíti, de nem éri el a négyszázat, bár az idén beiratkozó elsősök száma alapján ez a létszám várhatóan növekedni fog. Ilyen esetekben az iskolában racionalizációt javaslunk: az oktatás egy váltásra történő átszervezésével vagy rövidebb időtartamú váltások működésével a rezsiköltségek csökkenthetők lennének.
Évek óta ilyentájt írják ki az egyetemistáknak szóló ösztöndíjpályázatot. Mikorra várható?
– Az idén decemberben kerül sor az ösztöndíjpályázat kiírására, amire minimum harmadéves hallgatók jelentkezését várjuk. Minden évben negyven ilyen diák kap tőlünk támogatást, az idén mintegy tíz hely üresedett meg ebből a keretből. Az ösztöndíj összege jelenleg 6500 dinár.