Deli Andor tartományi kormányalelnök, oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár pénteken Szabadkára látogatott, ahol találkozott Modest Dulićpolgármesterrel és Kern Sólya Máriával, a városi képviselő-testület elnök asszonyával. A megbeszélés alatt elsősorban az oktatási kérdésekről és a kisebbségi nyelvhasználatról esett szó.
Modest Dulić elmondta, a beszélgetés során munkatársaival beszámoltak azokról a projektumokról, amelyeket a tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkárság támogat, s amelyek a szabadkai iskolák felújítására vonatkoznak.
– Szóba került a jövő évi támogatás is, amelyről ebben a pillanatban nehéz konkrétumokat mondani, tekintve, hogy sem a városi, sem a tartományi költségvetést nem hozták még meg, azonban megbeszéltük, hogy a jövőben ez a támogatás nagyobb lesz. Ezenkívül beszélgettünk a nemzeti tanácsokról szóló törvényről is, a törvény alkalmazásakor felmerülő problémákról az oktatásban, és arra jutottunk, hogy ezeket a problémákat kizárólag párbeszéd útján lehet megoldani. Ismertettem az alelnök úrral a legutóbbi képviselő-testületi ülésen hozott döntéseket, amelyek a művelődési intézmények alapítói dokumentumaira vonatkoznak, s amelyeket összhangba hoztunk az erre vonatkozó törvényekkel – számolt be röviden a találkozóról Modest Dulić.
Újságírói kérdésre Etela Jerinkić, a város oktatással megbízott tanácsosa elmondta, hogy az alkotmánybíróság döntése alapján megszüntették a harmadik és negyedik gyermek ingyenes óvodai ellátásának támogatását, melyet eddig a tartomány folyósított, s tekintve, hogy ez a városi költségvetés módosítása után történt meg, a városnak nincs erre elkülönített kerete, bár próbálnak valamilyen megoldást találni és a városi költségvetésből folyósítani pénzt, ami havonta 1,2 millió dinárt tesz ki. |
Deli Andor még hozzátette, azokat a témákat érintették, amelyek a különféle intézményekben lévő kapcsolatokat és állapotokat befolyásolják, így beszélgettek az iskolaszék összetételéről, vagy azoknak az iskoláknak a helyzetéről, ahol kisebbségi nyelven is folyik oktatás.
– Nagy örömömre szolgál, hogy az önkormányzat felismerte a párbeszéd fontosságát az iskolaszék összetételét érintő problémák megoldásában, és remélem a jövőben ez meghozza az eredményét és sikerül kompromisszumot találni. A találkozó során a kisebbségi nyelvhasználat témáját is érintettük. Szabadka az élen jár ezen a téren, s jó példával szolgál más községeknek is és több ötlet ettől a várostól ered. Megígértük a polgármester úrnak és az elnök asszonynak, hogy ezt valamilyen módon honorálva, a lehetőségeinkhez mérten a jövő évi költségvetésből jelentősebb támogatást juttatunk Szabadkának és a többi önkormányzatnak – mondta Deli Andor.