2024. július 17., szerda

Új egyházi esztendőben, új ismeretek birtokában

Karácsonyi előkészületek kézműves körökben

Szélsebesen közeledünk az egyik legszentebb, szeretetteli ünnepünk felé. Sok a magunkra vállalt, kiszabott feladat, nehéz kilépni a mindennapok mókuskerekéből, nehéz lassítani annak érdekében, hogy lélekben is felkészülten élhessük át a karácsonyt.

Új egyházi esztendőben, új ismeretek birtokában (Szabó Anikó felvételei)

Hogy az ajándékozás aktusát ne az üzleti szellem irányítsa, hanem a gesztust a szeretet készítse elő, egyidejűleg a gondos odafigyelés, személyre szóló választás érvényesülésével. A közelgő karácsonyra várva, advent eljövetelével új egyházi esztendő köszönt ránk. Kezdeti időszakában számomra is az jelent komoly feladatot, hogy szelíd ritmusban, gondosan végezzem a ,,nagytakarítást” lelkemben és magam körül. Advent első vasárnapja új kezdetre figyelmeztet. Fontos üzenet, hogy Krisztus követésében benne foglaltatik bűneink bocsánatának lehetősége, ami állandó újrakezdést feltételez. Az ünnepi készülődés családi együttlétekhez, ugyanakkor tartalmas baráti összejövetelekhez is alkalmat nyújt.

Papírból font fenyők, adventi koszorúalapok készülnek a topolyai Bodor Katalin irányításával

Az advent mozgó ünnep, minden évben más időpontban veszi kezdetét az új egyházi év, más időpontban éled fel az első gyertyaláng az adventi koszorún. A karácsonyt megelőző négy hétben a figyelmes, éber várakozás, a bűnbánat, a böjt időszakát éljük. Úrjövet első vasárnapját Szent András napjához legközelebb eső vasárnapon ünnepeljük.

Rögtönzött alkalmi kiállítás a helyszínen

Az idei évben, Katalin napjára készülődve a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetsége és tagcsoportja, a házigazda szerepét vállaló topolyai Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat a karácsonyi előkészületek jegyében, tárgykörében Topolyán egynapos kézműves foglalkozást szervezett.

A kézműves tevékenységet, kézimunkázást magába foglaló, tapasztalatcserére épülő műhelymunkát a Taníts, tanítalak mottó vezérelte. A szövetséghez tartozóknak a kézimunka és a kézműves tevékenység terén való fejlődését a tagok közötti tapasztalatszerzés és -csere is segíti – emlékeztetett a verbászi Paróczi Mária, a helybeli, 2002 januárjában megalakult Aranykalász kézimunkacsoport vezetője. A csoport tíz éve tagja a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének is.

– A mai napon azzal a céllal érkeztünk Topolyára, hogy kézimunkázó társainkkal közösen készüljünk a karácsonyi ünnepekre, kézműves tudásunkat átadjuk másoknak, új ismereteket szerezzünk. Hatan képviseljük az Aranykalász kézimunkacsoportot. Én elsősorban szalmából alkotott fenyőfadíszek, üdvözlőlapok készítési módjával ismertetem az érdeklődőket, csoporttársam pedig zsákanyagból készített alkalmi, karácsonyi ajándéknak is ideális mackók formázásának lehetőségét mutatja be – nyilatkozta az

Készül a zsákvászonból formázott mackó

Aranykalász csoport vezetője. Arra, hogy a Taníts, tanítalak! jelmondattal szervezett műhelymunka során valóban kölcsönös segítségnyújtás, tapasztalatcsere valósul meg a szövetség tagjai között, bizonyítja például a verbászi Aranykalász és a csókai Százszorszép csoport egy-egy tagjának jelenléte és tevékenysége is. A verbászi Hajnal Erzsébet a szövetség szervezte foglalkozások sorában a tavaly Tóthfalun zajló tábori munka során szerzett tapasztalatoknak köszönhetően Topolyán immár tanította, hogyan kell zsákvászonból mackót formázni. A csókai Tót Piroska, a Móra Ferenc Művelődési Egyesület Százszorszépkézimunkacsoportjának tagja tőle sajátíthatta el ezt a kézműves tudományt, amelynek jóvoltából egy-egy kézi készítésű ajándékkal gazdagodott Piroska unokáinak játékgyűjteménye. A gyöngyfűzésben is jártas Hajnal Erzsébet sem ment azonban üres ,,kézzel” haza, Verbászra a topolyai találkozóról, ugyanis ezúttal a papírból font adventi koszorú formázásának módozatával ismerkedett meg.

Zseludek Zsófi munkaasztalánál, alkotásai körében

Ez utóbbi kézműves tevékenységet, a papírból font adventi koszorúalapok és fenyőfák elkészítési módját az összejövetelen többek között a topolyai Nefelejcs kézimunkacsoport egyik tagja, Bodor Katalin is oktatta az érdeklődőknek. Bodor Katalin 2012 márciusában sajátította el a papírból font kosárkák készítésének módját. Továbbfejlesztette, és immár alkalmi karácsonyi díszítések is születtek jóvoltából.

A vendéglátókon és helyi, a Tulipán, az Orchidea és a Nefelejcs kézimunkacsoportok ügyes kezű asszonyain kívül a rendezvényen a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének Óbecsén, Csókán, Tóthfalun, Verbászon, Kúlán, Csantavéren, Zentagunarasan, Szenttamáson és Tiszakálmánfalván (Budiszaván) működő tagcsoportjainak képviselői is megjelentek. Nyolcvan alkotószellemű, kézimunkát kedvelő egyén találkozott, hogy a karácsonyi ünnepekre való készülődés során, adventi hangulatban gazdagítsa kézműves ötlettárát – tudtuk meg Simon Juliannától, a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat koordinátorától. A műhelymunka legfiatalabb résztvevője a csókai, nyolcéves Zseludek Zsófi volt, aki két éve tagja a Százszorszép csoportnak. Nagymamájával, Fehér Piroskával érkezett Topolyára. Zsófi először vett részt Topolyán szervezett műhelymunkán. Mostanáig, amióta kézimunkázik, selyemfestéssel, gyöngyfűzéssel és egyes varrási technikákkal ismerkedett meg. A topolyai összejövetelre puffasztott rizzsel díszített, fenyőtobozokból formázott karácsonyfákat hozott, festett kockacukorból rakott mécseseket állított ki, amellyel – legnagyobb örömünkre – bennünket is megajándékozott.