2024. szeptember 3., kedd

Déjá vu Szabadkán

Az Ifjúsági Fesztivál szakmai díját az adai Sóti Juli nyerte, a közönségdíjas dalt az újvidéki Haos együttes előadásában hallottuk

Az idősebb generációkban bizonyára déjá vu érzést keltett a szabadkai Ifjúsági Fesztivál. Legalábbis azokban, akik egyáltalán eljutottak rá a nagy hófúvásban, mert a Sportcsarnok azok számára is nehezen volt megközelíthető, akik nem egy eldugott utcából indultak. A fesztivál tehát nem lett telt házas, de szép számban összejöttek a zenekedvelők.

A fesztivál fináléja: színpadon a nyertesek (Molnár Edvárd felvételei)

Fénykorában az Omladina a jugoszláviai könnyűzene középpontja volt. Akik akkoriban számítottak a pop és rock világában, legtöbbjük valamilyen módon részt vett a fesztiválon. Az Omladinát 1961-ben alapította meg Josip Kovač és Aleksandar Aca Jančikin, koruk elismert zenei szakemberei. A fesztivál célja az volt, hogy bemutatkozási lehetőséget nyújtson a fiatal dalszerzőknek. Az első fesztivál győztese Kornelije Kovač lett, aki manapság viccesen állítja, hogy azért nyert, mert apja volt az egyik alapító. Abban az évben egyébként a második Lévay Szilveszter lett.

Az újvidéki Haos előadásában a Slavko dal nyerte meg a fesztivált

A következő két évtizedben sok ismert előadó és dalszerző vett részt a fesztiválon, némelyiküket pedig épp ez a fesztivál tett ismertté. A résztvevők között volt többek között Bisera Veletanlić, Zafir Hadžimanov, Kemal Monteno, Josipa Lisac, Lengyel Gábor, Jadranka Stojaković, ezenkívül a Korni grupa, Indexi, Entuzijasti, Galija, Atomsko sklonište, Pekinška patka, valamint Đorđe Balašević, akkor még szakáll nélkül. Az Omladinának akkortájt ötezer látogatója volt, népszerűsége pedig a nyolcvanas években sem lankadt. Fellépett Jura Stublić és a Film, Šarlo Akrobata, és megjelent Milan Mladenović is, aki később megalapította az EKV-t. Itt volt a Kerber, Bora Đorđević, a Del Arno és az Obojeni program. A fesztivál utolsó évében, 1990-ben, a Deca loših muzičara tarolt.

Sóti Juli a zsűri díját kapta

Azután háborús időszak vihara ezt a fesztivált is felszámolta.

Az Omladina azonban nem merült teljesen feledésbe, tavaly fennállásának 50. évfordulóját nagyszabású retrospektív hangversennyel ünnepelték meg, amelyen ismét összejöttek azok az ismert előadók, akiknek sokat jelentett ez a fesztivál.

Nikola Glišić, aki Dušan Svilar szerzeményével érdemelte ki a legjobb előadónak járó díjat

Huszonegy év szünet után pedig az idén régi jellegében éledt újra, igazgatója Lengyel Gábor, művészeti igazgatója pedig Kornelije Kovač. Szervezőcsapatukkal dalszerző pályázatot hirdettek, amelyre csaknem kétszázan jelentkeztek, és közülük választottak ki huszonöt szerzeményt, amelyeket élőben hallhattunk a fesztiválon. Fellépők az ex-Jugoszlávia tagállamaiból, sőt Magyarországról és Bulgáriából is érkeztek. A zsűri nemzetközi összetételű volt: Olja Dešić horvát, Tomaž Domicelj szlovén zenész, Brano Likić bosznia-hercegovinai zeneszerző, és Peca Popović szerbiai rockkritikus.

A legjobb együttes, a szlovén Can of Bees

A versenyen a legkülönbözőbb fajta zenei stílusok, többek között pop, rock, dzsessz, reggae, hiphop-metál, ska voltak képviselve. Az adai Sóti Juli és a Sin Seekas vidám akusztikus dallal érkezett, a zombori Tatjana Štricki és Igor Mihaljev romantikus dalt adott elő, a belgrádi Dirty Mind pedig dzsesszt játszott. A magyarországi együttesek a SKAgetHER és a Flamingo Fighters keményebb stílusokat képviseltek. A szabadkai D ZOO hiphop-metál együttesnek érezhetően sok rajongója volt jelen, az együttes fellépése után szinte lerohanták őket, de üdvrivalgás fogadta az ugyancsak szabadkai Blam! együttest is. Rockot játszott a szlovén Can of Bees, a horvátországi Klapa Kase a forrászenéhez tért vissza, a bulgáriai Gang Jah Army pedig reggae-vel érkezett.

A horvátországi Klapa Kaše a fesztivál

A revüprogramban a Bajaga i instruktori ismert számokat játszva igyekezett lázban tartani a közönséget: Godine prolaze, Moji su drugovi stb. A verseny után pedig odaítélték a díjakat.

A dalokat hallgatva a zsűri pozitív következtetést vont le. Eddig dalszerzői krízist emlegettek, de a fesztivál szerintük bebizonyította, hogy nem a kreativitás, hanem csupán a megmutatkozás lehetősége hiányzik. Emiatt kellene az Ifjúsági Fesztiválnak is újabb esélyt adni, hogy más fesztiválokhoz hasonlóan bekerüljön Szabadka és a zenei élet vérkeringésébe.

D ZOO, akik a legjobb szövegért részesültek díjban

Gyakran hallani, hogy Szabadka a fesztiválok városa, így nem könnyű számon tartani a városban zajló művelődési rendezvényeket. Aki viszont veszi a fáradságot és bejegyzi ezeket a naptárjába, egész évben jobbnál jobb műsorokat látogathat. Ehhez a listához kellene hozzáadni az Ifjúsági Fesztivált is.