2024. október 7., hétfő

A pálinka dicsérete

A bácsföldvári Forró-Recsó Pálinkafőzde termékei sikerrel szerepelnek a szakmai megmérettetéseken

Vajdaság területén csaknem hatvan, hivatalosan bejegyzett pálinkafőzde működik, Óbecse vonzáskörzetében e tekitetben ritka kivételnek számít a bácsföldvári Forró-Recsó Pálinkafőzde. Forró-Recsó Verona mezőgazdasági mérnökként, férje, Forró László villanyszerelőként kezdett „pálinkázni ” , de a történet tulajdonképpen a disznókkal indul t.

Forró László és Forró-Recsó Verona: Ezt kóstold meg (Fehér Rózsa felvételei)

– Tíz évvel ezelőtt disznókat hizlaltunk, de az utolsók árát a ma napig nem kaptuk meg. Sok pénzünk, de majdnem az egészségünk is ráment a vállalkozásra. Ezután kertészkedni kezdtünk, de aztán arra gondoltunk, de jó lenne egyetlenegyszer elültetni valamit, és aztán csak szüretelni – így lett gyümölcsösünk, és azért vilmoskörte, mert sokféleképpen fel lehet használni.

Oklevelek, serlegek, díjak sokasága dicséri Forróék munkáját

Abból, amit első vagy másodosztályú gyümölcsként nem adtunk el, pálinkát főztünk, így kezdődött. A saját körte mellé almát, birst és kajszibarackot vásároltunk fel. Amikor telepakoljuk a helyiséget gyümölccsel, isteni illat van. Szoktunk is mosolyogni rajta: micsoda különbség ez a disznókhoz képest! Ezt az illatot, ezt az ízt szeretnénk palackba zárni, de nem akarunk minden igénynek megfelelni: inkább adjunk el kevesebbet, de rossz pálinkát nem készítünk – mondja határozottan Verona.

A házaspár szerint a jó pálinka visszaadja a gyümölcs természetes, szelíd ízét, és nem okoz másnap fejfájást – csak minőségi, ép, mag nélküli és tiszta gyümölcsöt dolgoznak fel, cukor, metilalkohol nem kerül az italba.

– Felénk sajnos elterjedt nézet, hogy a pálinka ócska alkohol. Mi ennek ez ellenkezőjét szeretnénk bizonyítani. A dédink 102 évig élt, és nagyra értékelte a jó minőségű pálinkát, mérsékelten élt is vele. – teszi hozzá Verona.

Üvegek, különleges adagolóval

Hogy a házaspár kitartása nem hiábavaló, szakmai sikereik tanúsítják, hiszen „pálinkaviadalról” ritkán térnek haza üres kézzel. Az idén a topolyai idegenforgalmi kiállításon lett aranyérmes a vilmoskörtéjük, Romániában a teljes termékpalettájuk aranyérmet nyert, az orosházi nemzetközi pálinkafesztiválon a birs kategória- és abszolútgyőztes is lett. Legutóbb Encsről tértek haza két serleggel: egyiket a legjobb pálinkáért, másikat a legszebb standért érdemelték ki. A vendéglátók legnagyobb meglepetésére még a környék híres gönci barackpálinkájára is sikerült ráverniük.

A házaspár külön gondot fordít a termékek csomagolására is: egyszerű címkéket használnak, csatos üvegeikkel pedig főleg az idősebb korosztálynak szeretnének kedveskedni. Az egyliteres kiszerelés mellett hét-, öt-, két- és féldecis flaska is szerepel a kínálatukban, a vendéglátóhelyeket pedig adagolóval ellátott pálinkásüvegekkel szeretnék megnyerni maguknak.

– Termékeink az átlagfogyasztónak talán drágák, de azt tapasztaljuk, hogy sokan értékelik a jó minőséget. A féldecis üvegek 250 dinárba kerülnek, az almapálinka literje 6 euró, a vilmoskörte-, a birs-, kajszi- és a mézes pálinka 15 euróba kerül.Egyelőre nem tudjuk forgalmazni a pálinkánkat, adminisztrációs és adóügyi nehézségekre hivatkoznak a boltosok, nem teszik ki polcaikra. Főleg háztól árulunk, de nemrég óta egy népszerű újvidéki és egy óbecsei étterem itallapján szerepelnek pálinkáink – tudom meg Lászlótól.

A Forró-Recsó Pálinkafőzde tavalytól működik regisztrált vállalkozásként. A sok befektett pénz és munka után úgy érzik, az értékesítési nehézségek miatt csak most érkeztek el a feladat javához. Hozzájuk hasonlóan minden bejegyzett pálinkafőzdének gondot jelent egyrészt az, hogy a vendéglátói-pari egységekben a felügyelők nem ellenőrzik a felbontott, csalásra módot adó üvegek tartalmát, másrészt az, hogy a kisüsti pálinkafőzőket a hatóság azonos elbírálásban részesíti a nagy termelőkkel. A Vajdasági Pálinkafőzők Egyesülete többek között ezért is döntött úgy, hogy a közös érdek megvalósítása céljából más ágazatok képviselőivel együtt klasztert hoz létre, amelynek megalapítására sikeresen pályáztak is a tartományban, és várhatóan a jövő év elején megkezdi működését. A megakakulás kezdeményezésekor ugyanis minden résztvevő egyetértett abban, hogy országunkban a pálinkának van jövője, de csak közös fellépéssel lehet komoly sikert elérni.