2024. november 27., szerda

Dalos ünnep

Csókán megtartották a III. Magyar Nemzeti Népdalkórus-fesztivált
A temerini férfikórus Aranypáva minősítést kapott (fotó: Horváth Ágnes) Szombaton Csókán a színházteremben, a Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület szervezésében lezajlott a III. Magyar Nemzeti Népdalkórus Fesztivál, amelyen a jelen lévő népdalköröket a KÓTA – Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének szakemberei minősítették. Az egybegyűlteket elsőként Kiss Tóth Erika, a Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület elnöke köszöntötte, aki elmondta, hogy a rendezvényt Bodor Anikó népzenekutató emlékének szentelik, ugyanis ezt a népdalkórus-fesztivált vele együtt indították útjára.

Az adai Vadvirág asszonykórus moholi pásztordalokat adott elő

Hangsúlyozta, hogy a találkozót a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű rendezvénnyé nyilvánította.
A III. Magyar Nemzeti Népdalkórus-fesztivált Zsoldos Ferenc, az MNT alelnöke nyitotta meg. Úgy fogalmazott, hogy a kórusok, a népdalkörök a legfontosabb dolgot, vagyis a magyar ősi lelket őrzik, ápolják, és ehhez kívánt további erőt, kitartást. A rendezvényen jelen volt Pintér Csaba, a csókai községi képviselő-testület elnöke és Csóka község küldöttsége is.

Bartók Béla horgosi gyűjtéséből válogatott a zentai Délibáb

A fesztiválon főként környékbeli népdalkörök mutatkoztak be, de érkeztek kórusok Horvátországból, Magyarországról és Erdélyből is. A fellépőket háromtagú bírálóbizottság értékelte: Fehér Anikó, a KÓTA választmányának tagja, Borsi Ferenc, a magyar népzene kiváló ismerője és Birinyi József népzenekutató, a KÓTA társelnöke.

A gyergyószentmiklósi vendégek

Összesen tizenhat kórus, népdalkör mutatkozott be, és közülük tíz kért minősítést a KÓTA-tól, a többiek csak felléptek, népdallal szórakoztatták a közönséget.
A zsűri értékelése szerint országos szinten a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület férfikórusa Aranypáva minősítést, a zentai Délibáb Magyar Művelődési Egyesület és az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör asszonykórusa arany minősítést kapott. Térségi szinten a tóthfalui Fehér Akác Művelődési Egyesület, a csókai Orpheus férfikórus és a csókai Móra Ferenc Magyar művelődési Egyesület Pilike leánykórusa kiválóan szerepelt. A csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Kicsi csillag citeracsoportja, a zentai Tópart Művelődési Egyesület és a padéi Harahga Népdalkórus dicséretes teljesítményt nyújtott, a horvátországi haraszti Dózsa György Magyar Művelődési Egyesület pedig megfelelő értékelést kapott. A házigazdák, vagyis a csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Csalogány asszonykórusa és Rákóczi férfikórusa, a KÓTA ugyanezen minősítési ciklusában, még áprilisban Csongrádon kiérdemelte az Aranypáva nagydíjat, így őket most nem értékelték, de a közönséget természetesen meglepték néhány szép népdallal. A fesztiválnak magyarországi és erdélyi vendégei is voltak, mégpedig a szatymazi Barackvirág népdalkör, a gyergyószentmiklósi Ipartestület férfikara és az Ádándi Népdalkör. Ők szintén nem kértek minősítést, de mivel kiváló kapcsolatokat ápolnak a csókaiakkal, meghívást kaptak a jeles rendezvényre.
Amíg az összes meghívott kórus bemutatkozott, a zsűri pedig értékelt, addig a résztvevők a csókai Szentháromság plébánia udvarában megkoszorúzták Cs. Simon István és II. Rákóczi Ferenc emléktábláját, valamint az egykori parókia helyén felállított Móra Ferenc-mellszobrot. A III. Magyar Nemzeti Népdalkórus-fesztivál este a Móra székházában mulatsággal zárult.

Kiválón énekelt a Pilike leánykórus

A rendezvényt a Magyar Nemzeti Tanács, a Szekeres László Alapítvány, a Bethlen Gábor Alapítvány, a Nemzeti Kulturális Alap, a Szarvasi Hagyományőrző Közalapítvány, a csókai helyi közösség, a Csóka Művelődési és Oktatási Központ, a csókai Vegyészeti és Élelmiszer-ipari Középiskola, valamint a padéi Szarvák pékség támogatta.

A Csalogány asszonykórus csókai népdalokkal kedveskedett a közönségnek

Munkában a zsűri

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás