2024. július 16., kedd

Kéz a kézben

Dr. Majzik István, a Magyarnótaszerzők és Énekesek Dél-magyarországi Egyesületének elnöke, a délelőtti verseny műsorvezetője (Törőcsik Rozália felvételei)

A Dr. Kikli Tivadar nevét viselő Magyarnótaszerzők és Énekesek Dél-Magyarországi Egyesülete valamikor a tavasszal hirdette meg azt a vetélkedőt, amelyet a Kárpát-medencei magyar nótaénekeseknek szántak. A Kéz a kézben – A magyar nótával öt országhatáron át elnevezésű nótanapnak egy olyan rendezvénynek kellett volna lennie, amelyen nótaénekesek lépnek fel, ellenben amikor a vetélkedővel egybekötött nótadélutánt kalap alá hozták, kiderült, hogy szép számban jelentkeztek – főleg Erdélyből – népdalénekesek is.

Gaál Zoltán szólista

A torontálvásárhelyi (debellácsi) mininótatábor nyolc versenyzője közül öten jutottak tovább a magyarországi megmérettetésre, közülük végül négyen vettek részt a szegedi vetélkedőn, amelyet a múlt vasárnap tartottak meg. Bába Lúcia, a Szirmai László által vezetett héttagú bírálóbizottság tagja büszkén mesélte, hogy a bizottság a négy vajdasági versenyző közül kettőt, Mezei Mónikát és Fésűs Máriát már a vetélkedő kezdetén főesélyesnek tartott. A vasárnapi vetélkedőn öt ország 21 énekese szerepelt, hét fiatal Erdélyből érkezett, az erdélyiek közül – kettő kivételével – mindannyian népdalénekesek voltak, gyönyörűen énekeltek, a közönség feledhetetlen, még kihangosítás nélkül is ablakrezgető hangokat hallhatott. A legfiatalabb versenyző, a 15 és fél éves Bokor Imre is erdélyi volt, nagyon tehetséges, ő megkapta a legfiatalabb fellépőnek járó díjat. A legidősebb fellépő pedig 75 éves volt.

A résztvevők

Az első helyezést tehát a muzslai Mezei Mónika érdemelte ki, a második helyen Tubák Annamária népdalénekes (Erdély) végzett, míg az újvidéki Fésűs Mária végül harmadik lett. A közönség díja Kárpátaljára került, Tóth Sándor kezébe, későbbi fellépését színpadi mozgása is feledhetetlenné tette. A vetélkedőt délelőtt szervezték meg, a délutáni műsorra pedig 650 belépőjegyet adtak el, a közönség állva tapsolt. A délelőtti vetélkedő győztesei mellett a délutáni nótarendezvényen Vajdaságot Gaál Zoltán szólista képviselte. A fellépőket kísérő zenekar is megütötte a mércét, hiszen Báder Béla cigányzenekara kiválóan kísérte a fellépőket.

Fésűs Mária a délelőtti versenyen

A szervezők azt szeretnék, ha a jövőben a régióban máshol is – Újvidéken, Erdélyben, Kárpátalján és a Felvidéken is – szerveznének hasonló muzsikanapot, hogy a vetélkedő valóban határon túli és anyaországi énekesek versenye legyen. Az sem elképzelhetetlen, hogy bekapcsolódnak majd a horvátországi, a szlovéniai és az ausztriai magyarnóta-énekesek is, a távolságok, mindenekelőtt azonban a pénzhiány megnehezíti e törekvéseket. A szegedi rendezvényre a közönségdíjas kárpátaljai fiatalember 800 kilométert utazott, tehát az énekesek részvétele kérdésessé válhat még akkor is, ha sikerülne előteremteni az anyagi fedezetet.


Mezei Mónika a délelőtti megmérettetésen

Az első díjas Mezei Mónika Muzslán él, népjóléti dolgozó, idős személyekről gondoskodik. Két gyermek édesanyja, a család mindenben segíti, támogatja énekes tevékenységeiben. Tagja az újvidéki Petőfi Sándor MMK Dalkörének, a fiatalabb nemzedékhez tartozik, a Vajdasági Magyarnóta- és Csárdásfesztiválon díjazták, azóta rendszeresen részt vesz az új énekek, új szerzemények előadásában.

Mezei Mónika délutáni fellépése

Fésűs Mária az idősebb generációhoz tartozik, énekesként három évvel ezelőtt lépett pályára. Az újvidéki Petőfi Sándor MMK vegyes kórusának tagja, Gábor Károly, az Újvidéki Rádió korábbi producere figyelt fel rá. 2009-ben a VIVE nótafesztiválon a második helyen végzett, azóta rendszeresen részt vesz nótarendezvényeken.

Fésűs Mária a gálaműsoron