A Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program első pályázati felhívásának egyik nyertes projektuma volt Óbecse, Temerin, Mórahalom és Domaszék közös pályázati anyaga. A négy település „Jó szomszédok a közös jövőért” elnevezéssel kialakított egy örökségvédelmi utat, amelyben a „kulcsállomások” a mórahalmi Közgazdasági Iskola, a domaszéki Vasútmúzeum, a temerini tájház és az óbecsei Népkönyvtár péterrévei könyvtárrészlege. A projektum célja a helyi történelem megismerése, a közös identitás megőrzése, a kulturális kapcsolatok kiépítése, infrastrukturális befektetések megvalósítása és egy közös kulturális örökségvédelmi út kiépítése.
A nyári színpad már elkészült, de tavaszra játszótér is lesz a könyvtár udvarán
A péterrévei könyvtár épülete az Osztrák–Magyar Monarchia idején épült 1900 és 1905 között, azóta az épületen nem végeztek nagyobb tatarozás. Az épületnek több tulajdonosa is volt, és az idők folyamán különböző célokat szolgált: volt csendőrlaktanya, óvoda, iskola tanítói lakásokkal. A könyvtár az 1980-as években költözött az épületbe. A felújítási munkálatok során ügyeltek a régi stílus megőrzésére, így újították fel az új cserepekkel befedett tetőszerkezetet, elvégezték a falak szigetelését és kicserélték az ablakokat, ajtókat, felújították az esőcsatornákat és a villanyhálózatot, új vizesgóc épült, átfestették a helyiségeket, ezenkívül új padlóburkolattal és a bejárati lépcső mellett akadálymentes följáróval gazdagodott az intézmény. Az udvarban új szabadtéri nyári színpad ad majd lehetőséget a kulturális programoknak.
Mátéffy Béla főesperes is megáldotta a könyvtárt
A munkálatok összköltsége mintegy 66 000 eurót tett ki, de mivel nem előfinanszírozott projektumról van szó, a megvalósításhoz az önkormányzat hathatós támogatására is szükség volt, a könyvespolcok megvásárlását pedig a Szekeres László Alapítvány és a Magyar Nemzeti Tanács pályázata tette lehetővé.
– Ahhoz, hogy a nyári színpad kialakítása megkezdődjön, az udvart fel kellett töltenünk iszappal: 18 személy saját traktorával, saját üzemanyagát használva, szabadidejét feláldozva segített. Legyen ez a könyvtár példa arra, hogy ha összefogunk, az eredmény nem maradhat el. A könyvtár mindenkié – legyen a kultúra olyan találkozási pont, amelyből erőt meríthetünk – mondta ünnepi beszédében Kinka Erzsébet megbízott igazgató a zsúfolásig megtelt könyvtárteremben.
A megnyitón zsúfolásig megtelt a könyvtár épülete
Az elképzelések szerint az új könyvtár olyan közösségi színtér és információs központ, amely megújult külsővel és gazdag tartalommal feltöltve a falu kulturális életének, az oktatásnak, a tanulásnak, a kutatómunkának és a szórakozásnak is az otthona lesz. Az igazgatónő ígérete szerint munkatársaival filmvetítéseket, kiállításokat, hangversenyeket, előadásokat, közösségi találkozókat fognak szervezni – ennek érdekében szoros kapcsolatot alakítanak majd ki a hazai és a határon túli civil szervezetekkel is. A könyvtárban ezentúl a projektumról, az EU adta lehetőségekről és a kulturális örökségvédelmi út mentén található településekről is tájékoztatást nyújtanak a könyvtár dolgozói.
A könyvtár a tatarozás előtt – több mint száz éve nem áldoztak rá
A határokon átívelő projektumnak köszönhetően rövid távon újjászületnek az örökségvédelmi út „állomásai”, de a közös munkát a hosszú távon megvalósuló eredmények – az identitás megőrzése, örökségünk védelme, a hovatartozás erősítése, a magyarországi településekkel kialakuló együttműködés, a tapasztalatok cseréje, a tudományos kutatások – teszik majd igazán jelentőssé.
A könyvtár a felújítás után
Óbecse első IPA-projektumának nemcsak az előfinanszírozását, hanem anyagi fenntarthatóságát is a község költségvetése biztosítja. A könyvtárt a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű intézménnyé nyilvánította.
A megnyitót Sterbik Laura hegedű- és Kovács Árpád harmonikajátéka tette ünnepélyesebbé
Perel Sára fogalmazása egy álomkönyvtárról szólt
Az én falum címmel fotókiállítás nyílt a könyvtárban
A könyvtár új könyvespolcokat is kapott
Kinka Erzsébet igazgatónő roppant büszke polgártársaira, akik önzetlenül segítettek az építkezés során