Az egész azzal kezdődött, hogy Bővíz Szilárd, zentai fiatalember, a csíkszentsimoni Csíki Sör Manufaktúrában gyártott bock típusú sör szerbiai forgalmazója, Puskás Ferenc fafaragó mesterrel karöltve, iszogatás közben mert egy nagyot álmodni, hogy a finom serital forgalmazása mellett támogatásban részesítsék a fiatalokat, külön hangsúlyt helyezve a kulturális életre. Így már a tavasz folyamán felmerült bennük egy nyáron esedékes alkotó és fafaragó tábor megszervezése a Tisza menti város közelében lévő Halászcsárda üdülőtelepen.
– Meg szeretném törni a helyiek szomorúságát. Zenta egy kicsit depresszióssá vált, és ezen szeretnék változtatni – nyilatkozta ekkor napilapunknak, s egyben hozzáfűzte, hogy másokat is ismer, akik hozzá hasonlóan vélekednek, s így várják az ő támogatásukat. Időközben a koronavírus-járvány újabb erőre kapott, és már-már úgy látszott, hogy nem lesz semmi a kezdeményezésből. Hősünket azonban kemény fából faragták, a fafaragó mesterről nem is beszélve, ahogyan az időközben köréjük tömörülő lelkes csapat tagjai is eltökélték, hogy a helyzet miatt kicsiben, de Szilárd telkén megszervezik az első (Tiltott) Alkotó és Fafaragó tábort, s július 16-án a délelőtti órákban már gyermekzsongástól, az esti órákban pedig sámándobok hangjától volt hangos az üdülőhely egyik szeglete. Az első ilyen táborban az agyagozás, a nemezelés, a díszgyertyakészítés, a festés s persze a fafaragás fortélyait leshették el a legkisebbek a Rozetta Kézműves Társaság tagjai: Nagy Abonyi Ágnes és Rúzsa Mária, Miklós Tünde, Kobrehel Kornélia, S. Belec Anikó festőművész és tanár, Fülöp Attila fafaragó, Grbin Miloje s még sokan mások segítségével. Az egyik szomszédos telekre pedig a Zentai Önkéntes Tűzoltó Testület fiatal lánglovagjai is kiköltöztek felszerelésükkel, amit ki is próbálhattak a gyerekek.
Gondolom, mondani sem kell, hogy a csárdánál lévő „bennszülöttek” is csodájára jártak a tábornak, ami szinte még véget sem ért, amikor a szervezők eldöntötték, hogy két hét múlva a kézművesség előtt újra kitárják a „Csíki-placc” kapuit, s a következő két táborban az eddigi foglalkozásokat kortárs irodalommal és zenével is színesítik. A jelenlévők előtt így Beszédes István zentai költő, a zEtna Könyvkiadó és internetes művészeti folyóirat szerkesztője, Törteli Réka, Szögi Csaba és Horváth Zsolt, napilapunk munkatársai olvastak fel saját alkotásokat, de fellépett a zentai KEX színtársulat is.
A legutóbbi, múlt hétvégén megrendezett „nyárzáró táborban” tovább bővítiették a foglalkozások, kikapcsolódási lehetőségek listáját, s nem utolsósorban jótékonysági jelleget adtak neki, azzal, hogy a Vöröskereszt helyi szervezetével együttműködve becsületkasszába gyűjtötték a látogatók által Pál Gajódi Olivér bajmoki beteg kisfiúnak szánt adományokat, amit már át is utaltak a Vöröskereszt aktivistái. Így a legkisebbek Becsei Árpádnak, az óbecsei Sólyom Lovas Rekreációs és Hagyományőrző Egyesület elnökének a jóvoltából lovagolhattak, lovas-úszhattak, a foglalkozások közül pedig Visnyei Mártának és Harmat Angélának köszönhetően helyet kapott a decoupage, Nagy Fodor Lilla pedig a védőmaszkkészítés rejtelmeit mutatta meg a gyermekeknek. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a táborszervezők, az alkotók és a fellépők számára finom falatokat készítő Mészáros Katalinról sem. A délutáni fellépéseket ezúttal Dér Zsolt csantavéri hegedűművész nyitotta meg, őt pedig az Ex Yu Band, zentai rendőrökből s barátaikból, illetve a fiaikból álló rockzenekar követte, akik fellépésükkel a környező csárdalakókat is szórakoztatták, az est végén pedig a zentai Hárommedve Sámándobkör, és a Fehér Szarvas Dobkör, illetve a szabadkai Avalon dobkör tagjai utaztatták el dobjaik ritmusával a közönséget a sámánok világába, hogy egy időre elcsendesüljön a Csárda és a környéke, de az új ötletek és tervek már születőben vannak. Ami biztos, hogy ősszel a zentai Mákosban lesz szervezve egy fafaragó és festőttábor, de az sem kizárt, hogy már jóval előbb, alig két hét múlva (Zenta napjára) előrukkol egy meglepetéssel a (Tiltott) Alkotó- és Fafaragó Tábor szervezőcsapata.