2024. július 17., szerda

EU: A kalózkodás növeli a digitális zeneeladást

Az Európai Bizottság egy zenei piacot elemző kutatási jelentése szerint a zeneipar digitális eladásaira nem gyakorol negatív hatást a kalózkodás, sőt, ha minimális mértékben is, de növeli azokat. A 16 ezer európai internethasználó közreműködésével készült kutatásban azt vizsgálták, hogy az illegális letöltések, illetve a legális, de ingyenes zenestreamelő szolgáltatások használata milyen befolyással van az emberek zenevásárlási szokásaira.

Az EB Joint Research Centre kutatóközpontjához tartozó Institute for Prospective Technological Studies intézet két kutatója, Luis Aguiar és Berting Martens megjegyzi, hogy az elmúlt 10 évben a zeneipar nagyot változott, kiváltképp ha figyelembe vesszük a lemezek offline (bolti) eladásának drasztikus csökkenését. A zeneipari lobbi ezért főként a kalózkodást okolja, azonban figyelembe kell venni, hogy a digitális zeneipar jövedelme 2004 és 2010 között 1000 százalékot nőtt, majd 2011-ben további 8 százalékot növekedett, így az említett időszakban 5,2 milliárd dolláros jövedelemre tettek szert.

– A legtöbb kutatás szerint a kalózkodás kihatással van offline eladásokra, azonban a digitális világ növekvő jelentősége miatt a kiadóknak és a jogvédőknek a pozitív lehetőségeket kihasználva meg kell tanulniuk együtt élni a kalózkodás és a legális streaming jelenségével – tanácsolják a kutatók.

A digitális zeneeladást vizsgálva a kutatók nem találtak bizonyítékot, hogy a kalózkodás csökkentette volna az eladásokat. A különböző becslések egy viszonylag stabil, pozitív jövedelemnövekedést mutatnak. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha nem léteznének az illegális zenei letöltést kínáló oldalak, az két százalékkal csökkentené a legális vásárlásokat, az ingyenes streamek nélkül pedig 7 százalékkal csökkennének az internetes zeneboltok eladásai, vagyis a legális ingyenes zenestreamelő szolgáltatások nem csökkentik a zenevásárlók táborát, hanem éppen ellenkezőleg, növelik azt.

- Az illegálisan letöltött zenék nagy többségét soha nem vásárolták volna meg, ha nincs az illegális letöltési lehetőség. Vagyis a kalózkodás egy olyan csatorna, amelyen keresztül olyan zenékkel ismerkednek meg az emberek, amelyek később vásárlásra ösztönözhetik őket – mondja ki a tanulságot a tanulmány.

A tanulmány szerint, bár a zenei kalózkodás jogilag valóban szerzői tulajdonjog megsértése, nem valószínűsíthető, hogy kihatással lenne a digitális zenei eladásokból származó jövedelemre. Hozzáteszik, az offline eladásokat figyelembe véve ez a becslés negatív irányba mutathat, de a tanulmány csupán a digitális eladásokat vizsgálta, így nem vonhatnak le következtetéséket. Végkövetkeztetésük szerint a digitális érában, a kiadóházaknak a zenei kalózkodást nem kellene többé egyre jobban növekvő problémaként kezelniük, a legális ingyenes zenestreamelő szolgáltatások viszont nem csökkentik a zenevásárlók táborát, hanem éppen ellenkezőleg, növelik azt.

A jelentés eredeti változata itt olvasható.