2024. július 16., kedd
VÁLASZTÁSOK 2022

Egyre több lista versenyben

Az aláírások gyűjtése több pártnál és politikai tömörülésnél még mindig tart

A Köztársasági Választási Bizottság (RIK) kedden 20 óráig 9 választási jelöltlistát hirdetett ki a köztársasági szintű megmérettetésben, azzal, hogy a Szuverenisták (Elég volt, Egészséges Szerbia, Élj Szerbiáért), valamint a Dveri Mozgalom és a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalma (POKS) is átadta a közös jelöltlistát, illetve a támogató aláírásokat, így várhatóan már 10 lista közül válogathatnak majd a polgárok.

Az előrehozott parlamenti választásokat Aleksandar Vučić államfő február 15-én írta ki. A polgárok a meghirdetett listákra április 3-án voksolhatnak majd. A jelöltlista és a támogató aláírások átadásában a Szerb Haladó Párt volt a leggyorsabb; már február 16-án reggel sikerült összegyűjteniük több mint 50 ezer támogató aláírást, így ők az Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve (Együtt mindent elérhetünk) elnevezésű jelöltlistájukkal szerezték meg a választási versenyben az 1-es sorszámot. A második a Szerbiai Szocialist Párt és az Egyesült Szerbia, valamint Szerbia Zöldjei közös listája, amely a 2-es sorszám alatt az Ivica Dačić – Szerbia kormányfője elnevezéssel jelenik majd meg a szavazólapon. A harmadik a Vajdasági Magyar Szövetség, aki egyedüli magyar kisebbségi, teljes listával vesz részt a választásokon. A 3-as sorszám alatt lesz a Vajdasági Magyar Szövetség – Pásztor István elnevezésű lista. A 4-es sorszám alatt indul a Szerb Radikális Párt Dr. Vojislav Šešelj – Szerb Radikális Párt elnevezésű listája, míg az 5. a Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije (Együtt Szerbia Győzelméért) lista, amely a Szabadság és Igazságosság Pártja mellett többek között a Néppárt, a Demokrata Párt, a Szabad Polgári Mozgalom, illetve a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének koalícióját öleli fel.

A 6-os sorszám alatt, a Dr. Miloš Jovanović – Nada za Srbiju (Reményt Szerbiának) elnevezésű lista szerepel, amely egy újabb politikai tömörülés, amit a Szerbiai Demokrata Párt, valamint a Szerbiai Királyságért és további 25 polgári egyesület képezi. A 7-es szám alatt található a Milica Đurđević Stamenkovski – Srpska Stranka Zavetnici (Fogadalomtevők Szerb Pártja) elnevezésű lista, míg a 8-on van a bosnyák Muftiji amanet (Mufti Hagyatéka) – Igazság és Megbékélés Pártja lista.

Tegnap hirdette ki a RIK Moramo – Akcija – Ekološki Ustanak Ćuta – Ne davimo Beograd – Nebojša Zelenović listát, amit a Ne fojtsuk meg Belgrádot mozgalom, az Akció Nyílt Polgári Platform és az Ökológiai Felkelés elnevezésű mozgalom, illetve a Magyar Mozgalom tömörülése képvisel, és többek között a környezetvédelmi kérdéseket helyezik előtérbe.

A környezetvédelmi kérdéseket előtérbe helyező Szuverenisták (Suverenisti) koalíciója is átadta a listát. Saša Radulović, a DJB vezetője ennek alkalmából azt mondta, alapüzenetük az, hogy Szerbia nem eladó (Fotó: Beta)

A környezetvédelmi kérdéseket előtérbe helyező Szuverenisták (Suverenisti) koalíciója is átadta a listát. Saša Radulović, a DJB vezetője ennek alkalmából azt mondta, alapüzenetük az, hogy Szerbia nem eladó (Fotó: Beta)

A listán szereplő nevek analizálásával megállapítható, hogy a két évvel ezelőtti jelöltlistához képest a pártok és a politikai tömörülések számos változtatás mellett döntöttek. Az egyik legnagyobb meglepetés az SZHP listája, amelyről ezúttal lemaradt a jelenleg aktív miniszterek többsége. A jelöltlista első 12 helyén nem politikai személyiségek szerepelnek, sőt a listát Danica Grujičić doktornő vezeti, majd csak a 13. helyen található Ana Brnabić, jelenlegi kormányfő, őt követi Miloš Vučević, Újvidék polgármestere, majd pedig a következő Goran Vesić, Belgrád polgármester-helyettese. Zoran Radojičić, Belgrád leköszönő polgármestere pedig a 30. helyen van. Mindketten a négy évvel ezelőtti városi helyhatósági választásokon Belgrád városi képviselő-testületi listáján szerepeltek. Természetesen továbbra is a jelöltlistát erősítik a párt eddigi hangvivői is, Aleksandar Martinović, Vladimir Đukanović, Jelena Žarić Kovačević, Vladimir Orlić, illetve Milenko Jovanov is.

Az SZSZP–ESZ–SZZ listát Ivica Dačić vezeti, aki belelépett politikai karrierjének negyedik évtizedébe. A listán őt követi Dragan Marković Palma, majd az eddigi képviselők, köztük Života Starčević, Snežana Paunović, Dušan Bajatović, Novica Tončev is helyet kapott.

A VMSZ listáján is újdonság fedezhető fel, hiszen a korábbi négyest most Pásztor Bálint, Kovács Elvira, Fremond Árpád és a képviselőházban újnak számító Újvári Zsombor képezi, azzal hogy őket követi Ökrész Rozália, Újhelyi Ákos, Úri Emese és Gyivánovity Dániel.

A Szerb Radikális Párt listáját Vojislav Šešelj vezeti, őt követi Ljiljana Mihajlović, majd Aleksandar Šešelj, a listavezető fia, illetve Vjerica Radeta, Milorad Mirčić, Miljan Damjanović.

Az Együtt Szerbia Győzelméért koalíciós listát Marinika Tepić vezeti, őt követi Zoran Lutovac (a DP elnöke), Miroslav Aleksić (Néppárt), Borko Stefanović. A 10. helyen található Öreg Anna, a Szabadság és Igazságosság Pártjának tagja, az 59. helyen pedig Csonka Áron, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének az elnöke szerepel.

A Reményt Szerbiának listát nem a lista vezetője vezeti, hanem Božidar Delić nyugalmazott tábornok, őt követi Vojislav Mihailović (monarhista), csak a harmadik a lista névadója, Miloš Jovanović, az SZDP elnöke.

A Fogadalomtevők listáján az elsősorban nyugat- és közép-szerbiai jelöltek mellett négy bánáti is helyet kapott, két nagybecskereki, egy bégaszentgyörgyi és egy törökbecsei személy.

A Muamer Zukorlić volt mufti emléke előtt tisztelgő lista bosnyák kisebbségi listaként vesz részt a választásokon, a listavezető Usame Zukorlić.

A Moramo lista vezetője Aleksandar Jovanović Ćuta, az Ökológiai felkelés vezetője, míg a lista névadója Nebojša Zelenović, az Együtt Szerbiáért (Zajedno za Srbiju) szervezet elnöke a harmadik a listán, mindjárt Biljana Đorđević, a Ne fojtsuk meg Belgrádot szervezet képviselője után. Ezen a listán helyet kapott a Magyar Mozgalom jelöltje is, a 22. helyen Csernik Árpád színművész található.