2024. november 25., hétfő
VÁLASZTÁSOK 2022

Az egyik legszebb zentai épület

Végéhez értek a zentai kis zsinagóga felújítási munkálatai

Szinte befejeződtek a zentai kis zsinagóga felújítási munkálatai – erről győződött meg pénteken délelőtt az a delegáció, amely Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere és Vatai István építész, a felújítás tervezője és ellenőre vezetésével körbejárta az épületet és környékét. Mint ismeretes, a teljes körű rekonstrukcióra a magyar kormány 220 millió forintos támogatása révén kerülhetett sor.
Az eseményen Vatai István vezette körbe a vendégeket, és részletekbe menően tájékoztatta őket arról, hogyan zajlottak a felújítási munkálatok. Hangsúlyozta, hogy amit lehetett, azt eredeti állapotában hagytak meg, így a lépcsők, amelyek a karzathoz vezetnek, valamint a bejáratnál lévő hatalmas lépcsőfokok is azok maradtak, amelyeket az egykori zsidóság használt. Felhívta a figyelmet arra, hogy a karzaton a zentai zsidóság emlékmúzeumát fogják kialakítani, valamint az újonnan épített galériában képeket állítanak majd ki.

A tágas nagyterem kiállítótérként éled újjá (Fotó: Gergely Árpád)

A tágas nagyterem kiállítótérként éled újjá (Fotó: Gergely Árpád)


– A kis zsinagóga egy műemlék épület, és most már nyugodtan kijelenthetjük, hogy a zentai épületek közül az egyik legszebb. Teljeskörűen felújítottuk az egészet, a tetőtől egészen az alapokig, és megőriztük az épület műemlék jellegét. Képzőművészeti galériaként és egy kis múzeumként fog a továbbiakban működni. Az épület hátsó bejáratánál mozgássérült-feljárót alakítottunk ki, valamint a bejáratban mosdókat a látogatók számára. Apróbb javítások vannak még hátra, valamint egy nagyobb feladat is maradt még, ami nem más, mint az udvar rendezése és a kerítés befejezése, de ez annak a függvénye, hogy mikor sikerül megvásárolni a szomszédos épületet – fogalmazott Vatai István.
Az épület nagytermében Pejin Attila, a Zentai Városi Múzeum igazgatója tartott történelmi beszámolót a zentai és a környékbeli zsidóságról. Elmondta, hogy az imaház 1928-ban épült, és még abban az évben fel is szentelték.
A továbbiakban Szabados Róbert, a Szerbiai Zsidó Közösségek Szövetségének elnöke arról beszélt, hogy meg kell emlékezni a zsidóságnak a szerepéről és jelleméről, valamint azokról az emberekről, akik eltűntek ebből a közösségből, és ez az épület ezt is szolgálni fogja majd.
– Ez az imaterem a találkozások helye volt, és a jövőben is így fog történni, mivel kulturális események színhelye lesz, ami egy nagyon szép dolog – mondta Szabados Róbert.

Amit lehetett, azt eredeti állapotában hagytak meg (Fotó: Gergely Árpád)

Amit lehetett, azt eredeti állapotában hagytak meg (Fotó: Gergely Árpád)


Czegledi Rudolf a zsinagóga megtekintése után úgy fogalmazott, hogy a város kulturális kínálata bővül ezzel a beruházással, egy képtárat létesítenek majd a galériában, valamint kisebb koncerteket is szerveznek a lenti nagyteremben.
– A cél mindenképp az volt, hogy az építészeti örökséget megőrizzük, tehát a külső formája az eredeti állapotát nyerje vissza, a belső pedig az újabb igényeknek tegyen eleget. Az épület körüli területet szeretnénk még bővíteni a szomszédos telek megvásárlásával. Ezután még hátramarad a parkosítás és a kerítés építésének befejezése. Reméljük, hogy legfeljebb egy éven belül az ünnepélyes átadásra is sor kerül majd. A felújítást magyarországi támogatásból finanszíroztuk, a tervdokumentációt és a kísérő munkálatokat pedig az önkormányzat biztosította a beruházáshoz – mondta Czegledi Rudolf.
Az eseményen tiszteletét tette még Fehér Szabolcs tartományi energetikai, építkezési és közlekedési segédtitkár, Újvári Zsombor és Lajkó Szilvia köztársasági parlamenti képviselőjelöltek, valamint Zenta város tisztségviselői. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás