Hevesen bírálta az ENSZ-főtitkár a közelmúltban a világ különböző részein, de elsősorban a Közel-Keleten és Ukrajnában fegyveres konfliktusba keveredett feleket, amiért figyelmen kívül hagyták a nemzetközi jogot és a világszervezet határozatait. António Guterres a davosi Világgazdasági Fórumon (WEF) tegnap mondott beszédében nem kímélte a nagy technológiai cégeket sem, amelyek szerinte meggondolatlanul törekszenek arra, hogy a mesterséges intelligenciából (AI) minél nagyobb hasznot húzzanak. Az AI kockázatait az éghajlati válság okozta kockázatokhoz hasonlította. Kijelentette: a nemzetközi közösségnek nincs stratégiája az AI jelentette veszélyek kezelésére.
Sürgős intézkedéseket javasolt a haszonéhes multinacionális nagyvállalatok és az egész technológiai szektor ellen. Arra figyelmeztetett, hogy a késlekedés, illetve a generatív mesterséges intelligencia területén várható minden áttörés növeli a nem kívánt következmények veszélyét.
Felszólította a technológiai ipar képviselőit, hogy működjenek együtt a kormányokkal az AI korlátainak kialakításában. Elismerte ugyan, hogy ez a „technológia óriási lehetőségeket rejt a fenntartható fejlődésben”, de emlékeztetett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfői jelentésére, amely szerint az AI nagy valószínűséggel fokozza az egyenlőtlenségeket a világban.
Guterres hozzáfűzte: „A nagy technológiai cégek már most is profitot akarnak elérni az emberi jogok, a személyes adatok védelmének és a társadalmi hatások meggondolatlan figyelmen kívül hagyásával.” Közben azt hangoztatják, hogy rendszereket alakítanak ki annak megakadályozására, hogy némelyek bűnözésre, vagy más, rosszindulatú célra használják fel a mesterséges intelligenciát. Ahhoz is ragaszkodnak állítólag, hogy az új technológia több munkahelyet teremtsen, mint amennyit megszüntet.
Az ENSZ-főtitkár szerint ennél sokkal többet kell tenni. Közölte: a kormányoknak és a nemzetközi szervezeteknek, így a világszervezetnek is szerepet kell vállalniuk abban, hogy a mesterséges intelligencia jótékony hatású legyen. „A tanácsadó testületem már megfogalmazott ajánlásokat az AI irányítására vonatkozóan” – mondta. A kormányokat arra sürgette, hogy működjenek együtt a technológiai vállalatokkal az AI-fejlesztésekből eredeztethető kockázatok és károk kezelése érdekében.
Bírálta a fosszilis tüzelőanyagokhoz kapcsolódó vállalatokat is, amiért – mint hangsúlyozta – megakadályozzák az éghajlatváltozás megfékezésével kapcsolatos előrehaladást. „A fosszilis tüzelőanyag-ipar újabb, több millió dolláros kampányt indított a haladás megfékezésére, valamint a kőolaj és a földgáz korlátlan áramlásának fenntartására. Mondjuk ki világosan: a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonása elengedhetetlen és elkerülhetetlen. Most kell cselekednünk, hogy biztosítsuk a megújuló energiára való igazságos és méltányos átállást” – üzente Guterres.
Fontosnak nevezte a világ összefogását és egységes fellépését a globális felmelegedés ellen. Idézte a tudósok legutóbbi megállapításait, amelyek szerint 2023-ban volt a legmelegebb az eddigi rekordok között, de az előrejelzések szerint a Föld még melegebbé válhat. Érthetetlennek nevezte, hogy ennek ellenére az országok továbbra sem csökkentik érdemben a veszélyes üvegházhatású gázok kibocsátását. Guterres figyelmeztetett: „Bolygónk a globális hőmérséklet perzselő, három Celsius-fokos emelkedése felé tart.”
Külön kitért az Izrael és a Hamász közötti konfliktusra, valamint az Ukrajna elleni orosz invázióra. Kijelentette: „A konfliktusban részt vevők figyelmen kívül hagyják a nemzetközi jogot, lábbal tiporják a genfi egyezményeket, és még az ENSZ Alapokmányát is megsértik”. Mindez fokozódó emberi szenvedésekhez vezetett, ám a nemzetközi közösség keveset tett ennek megállítása érdekében.
Megismételte korábbi felhívását az azonnali humanitárius tűzszünetre a Gázai övezetben. Sürgette a kétállami megoldás megvalósítását, amely szerinte az izraeliek és a palesztinok tartós békéjéhez vezet.
A davosi fórumon mások mellett felszólalt Emmanuel Macron francia és Javier Milei argentin elnök is, továbbá Pedro Sánchez spanyol kormányfő, valamint Antony Blinken amerikai külügyminiszter. Blinken is támogatásáról biztosította a kétállami megoldást, vagyis azt, hogy (a zsidók mellett) a palesztinoknak is saját államra van szükségük érdekeik képviseletéhez. Kijelentette ugyanakkor, hogy a palesztin államnak „együtt kell működnie Izraellel”.
Nyitókép: António Guterres ENSZ-főtitkár: A nemzetközi közösségnek nincs stratégiája az AI jelentette veszélyek kezelésére (Fotó: Beta/AP)