Észak-Korea „víz alatti nukleáris fegyverrendszert” tesztelt válaszul az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán közös hadgyakorlatára, amelyre a hét elején került sor egy amerikai repülőgép-hordozó részvételével a Koreai-félsziget körüli vizeken. Phenjan erre válaszolt a víz alatt végrehajtott kísérlettel. Közleményben pedig elítélte „az Egyesült Államokat és követőit az Észak-Korea biztonságát az év elejétől kezdve súlyosan fenyegető meggondolatlan tetteiért, és határozottan figyelmezteti őket azok katasztrofális következményeire”. Az észak-koreai védelmi minisztérium szerint az atomfegyver hordozására alkalmas támadódrónok tesztelésének az volt a célja, hogy elrettentsék „az Egyesült Államok és szövetségesei haditengerészetének ellenséges katonai manővereit”.
Az atomfegyverek bevetésére alkalmas víz alatti támadóeszközök tesztelésére az ország keleti partjainál került sor. Phenjan már korábban is végzett hasonló teszteket, ám az utóbbi hónapokban fokozódott a háborús retorika az országban. Kim Dzsong Un észak-koreai vezető többször is beszélt arról, hogy a felkészülés jegyében növelik a fegyverarzenáljukat, néhány napja pedig az alkotmányba is beleíratta, hogy Dél-Koreát főellenségként kell kezelni, és kodifikálják a dél-koreai terület teljes megszállására vonatkozó kötelezettségvállalást háború esetén.
Észak-Korea szeptemberben mutatta be első tengeralattjáróját azt állítva, hogy az alkalmas nukleáris fegyverek indítására. De 2023 márciusa óta több víz alatti, pilóta nélküli, atomfegyverekkel felszerelt drónok teszteléséről is beszámolt az állami média. Phenjan tavaly azt híresztelte, hogy ezek a nukleáris drónok képesek megsemmisíteni az ellenséges hajókat és kikötőket, sőt cunamit is lehet velük gerjeszteni.
Kim decemberben arról beszélt, hogy hazája nem habozna bevetni az „atomot”, ha provokálnák nukleáris fegyverekkel. Tavaly, az év utolsó napjaiban pedig arra utasította a hadseregét, a lőszergyártó üzemeket és az atomfegyverszektort, hogy gyorsított ütemben készüljenek fel egy háborúra.
Nyitókép: Beta/AP