2025. április 5., szombat

Nulla tolerancia az antiszemitizmussal szemben

Nyugat-Európában a migráció támogatása miatt erősödik az antiszemitizmus, ott ezt bátorítják, eltűrik és elfogadják, ezzel szemben Magyarország kivételnek számít, nálunk zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben – jelentette ki a magyar miniszterelnök pénteken, a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Orbán Viktor azt mondta: ma olyan világban élünk, hogy Nyugat-Európában minden nap erősödik az antiszemitizmus, ezért onnan elköltöznek a zsidó származású emberek. Arról is beszélt: Magyarország a harmadik legnépesebb zsidó közösséggel rendelkezik az Európai Unióban, és nálunk van a zsidó közösség a legnagyobb biztonságban, míg Nyugat-Európában „napról-napra fogy a levegő”.

Hozzátette: ahogy nő a migráció, úgy nő az antiszemitizmus, és azzal, hogy az európai vezetők – elsősorban Brüsszelben –, nem is akarják megállítani a migrációt, „akarva-akaratlanul” növelik az antiszemitizmust Nyugat-Európában.

Hangsúlyozta: ezért ma Európában kivételnek számít az, hogy egy országban zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben.

„Ezt nyugaton nem lehetne elmondani, ott ezt bátorítják, eltűrik, elfogadják, együtt élnek vele, mi pedig nem” – fogalmazott.

„NEM SZOKÁS LETARTÓZTATNI A VENDÉGEKET”

Orbán Viktor szólt arról is, Magyarország azért nem tartóztatta le Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt – ahogy azt a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elvárta volna – mert az országban nem szokás letartóztatni a vendégeket.

Magyarország nem is akarta letartóztatni az izraeli kormányfőt, mert Izrael a barátja, és a külpolitika értelme és célja egy ország számára, hogy barátokat gyűjtsön, és az jó, ha Izrael Magyarországnak barátja és nem ellensége – mondta.

Elmondta, ha Magyarország akarta volna is a letartóztatást, akkor sem tudta volna a rendőröket utasítani arra, hogy ezt tegyék meg, mert Magyarország nem tette a belső jog részévé ezt a nemzetközi szerződést.

Az izraeli miniszterelnök ezerszázalékos biztonságban volt Magyarországon – fogalmazott. Úgy összegzett: Magyarországon nem szokás letartóztatni a vendéget, de Magyarország nem is akarta letartóztatni az izraeli miniszterelnököt, és ha akarta volna sem tudta volna ezt megtenni.

„AZ ICC EGY POLITIKAI BÍRÓSÁG”

Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) történő kilépését azzal indokolta, hogy az egész nemzetközi politikai térben komoly változások történtek, ugyanis a nemzetközi szervezetek egy tekintélyes része egyre inkább egy globális hatalmi rendszer részévé vált és szembefordult a szuverén nemzetállamok önállóságával.

Hozzátette, ezek a szervezetek egyre inkább túlterjeszkednek a hatáskörükön, olyan döntéseket hoznak, amelyek mögött világosan felfejthető a politikai motiváció, azaz politikai testületté vált jó néhány nemzetközi intézmény, ide tartozik a Nemzetközi Büntetőbíróság is, amely egy politikai bíróság.

Emlékeztetett arra, hogy vannak olyan országok, amelyek sosem voltak részesei az ICC létrehozásáról szóló szerződésnek, például az amerikaiak, az oroszok, a kínaiak, a törökök. „Nem mondhatjuk, hogy az egész világ tolongott volna, hogy tagjává váljon ennek a szervezetnek” – mondta.

Orbán Viktor felidézte, amikor Magyarország részese lett a szerződésnek, akkor az összekapcsolódott azzal a gondolattal, hogy Magyarország a kommunizmus után a nemzetközi térben elfoglalja a helyét.

Az ország tagja lett a NATO-nak, az európai uniónak és más olyan intézményeknek, amelyek a szocializmus, a Szovjetunió nélküli új világban kijelölik a helyét – mondta.

A miniszterelnök közölte, Magyarország mindig is fél szívvel állt az egész dologhoz, mert a bíróság létrehozásáról szóló nemzetközi szerződést nem tette a magyar jog részévé, nem hirdette ki, azaz sosem tette meg az összes lépést, amivel a szerződés Magyarországon kikényszeríthetővé vált volna.

SZIGORÍTÁS A HÍDLEZÁRÁSOK MIATT

Orbán Viktor kitért arra is, hogy beszélt jogászokkal és a képviselőtársaival is, és beadnak egy olyan törvénymódosítást, amely megpróbálja a nem tüntető emberek, az adott demonstrációtól távol maradó emberek jogait is figyelembe venni.

Kiemelte: fontos a gyülekezés szabadsága, hiszen az a jó, ha mindenki elmondhatja a véleményét, akár erőteljes formában is, de az nem normális, hogy közben emberek ezrei vagy tízezrei rekednek benn egy budapesti dugóban és nem tudják végezni a munkájukat azért, mert néhány száz ember úgy dönt, hogy utakat, hidakat zár le. Hozzátette: azt hitte, a jogszabályok eddig is világosak voltak, hogy a közlekedés aránytalan sérelmére nem lehet gyülekezési jogot gyakorolni, de született egy bírói ítélet, amely megengedte a hídlezárást.

Rámutatott: a bírók azt a jogot alkalmazzák, amit a parlament megalkot. Aláhúzta, nem tudják utasítani a bíróságot, mert a bíróság független. Egy dolgot tehetnek, megváltoztatják a jogszabályokat és ezzel lehetetlenné teszik, hogy bírói döntésekkel akár több hidat is egyszerre le lehessen zárni Budapesten, mert itt ez történt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Orbán Viktor a Kossuth rádióban (Fotó: MTI)