Ismét tűz alá kerültek a libanoni ENSZ-békefenntartók. Az ENSZ-katonákra a dél-libanoni Maárake település térségében adtak le szombaton mintegy negyven lövést „feltételezhetően nem állami szereplők”. Az incidensben nem sérült meg senki. A békefenntartók szerint a történteket megelőzően egy olyan csoport akadályozta járőrtevékenységüket, amelynek legalább az egyik tagja fegyvert hordott magánál. A katonáknak aztán sikerült folytatniuk útjukat, de nagyjából egy órával később eldördültek az irányukba leadott lövések.
Az utóbbi hetekben a dél-libanoni ENSZ-misszió (UNIFIL) katonái többször is az izraeli hadsereg és a Hezbollah kereszttüzébe kerültek. Az ENSZ-misszió ismételten felszólította a konfliktus szereplőit az ellenségeskedések beszüntetésére és emlékeztetett arra, hogy a kéksisakosok elleni támadások a nemzetközi jog, valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1701-es számú határozata megsértésének minősülnek. A 22 évvel ezelőtti határozat egyebek között arról rendelkezik, hogy a Hezbollahnak el kell hagynia Dél-Libanont, ott csak a libanoni hadsereg maradhat.
A Hezbollah sajtófelelősét is likvidálták
Légicsapás végzett vasárnap Bejrútban a Hezbollah médiakapcsolatokért felelős vezetőjével. Az izraeli találat egy épületet ért a libanoni főváros egyik sűrűn lakott negyedében, megölve Mohamed Afifot. A csapás Rász an-Nabáa kerületet érte, ahová többen menekültek a libanoni főváros déli szegleteiből az izraeli bombázások elől.
A biztonsági források szerint az épületben volt a Baasz Párt irodája. Ali Hidzsázi, a párt elnöke elmondta, hogy Afif is az épületben tartózkodott. A műsorszolgáltató később megerősítette a Hezbollah tisztségviselő halálát, s felvételeket tett közzé a részben összeomlott épületről.
Afif a Hezbollah néhai főtitkárának, a szintén izraeli légicsapásban megölt Haszan Naszrallahnak volt a médiatanácsadója. Sokáig a Hezbollah al-Manár nevű televízióját vezette, majd a síita szervezet sajtóirodájának vezetését vette át.
Afif, aki Naszrallah szeptemberi halála nyomán került előtérbe, több sajtótájékoztatót is tartott újságíróknak Bejrút déli peremkerületeinek romjai között, egyik legutóbbi ilyen eseményen, november 11-én azt állította, hogy izraeli erők nem képesek Libanon területét megszállni, a Hezbollah pedig elegendő fegyverrel és ellátmánnyal rendelkezik egy hosszú háborúhoz.
Netanjahu lakásánál tüntettek a túszalkuért
A Gázai övezetbe hurcolt túszok családtagjai tegnap Benjámin Netanjahu miniszterelnök jeruzsálemi lakásánál tüntettek a túszalku érdekében. „A túszok nem élnek túl még egy telet, írja alá a túszalkut, és zárja le a háborút” – követelték a több mint négyszáz napja fogságában tartott túszok családjai és az őket támogató tiltakozók.
Netanjahu vasárnap este rendkívüli megbeszélést tartott a túszok kiszabadításának kérdéséről, amelyen a biztonsági szervezetek vezetői elmondták, hogy a Hamász Jahja esz-Szinvár Hamász-vezető múlt hónapban történt megölése után is csak akkor hajlandó a túszalkura, ha teljesítik az egyik legfőbb követelését, a háború befejezését és az izraeli csapatok kivonását a Gázai övezetből. A biztonsági szervezetek, a Sin Bét belbiztonsági szolgálat és a Moszad vezetői a megbeszélésen azt mondták, csakis ezeknek a követeléseknek az elfogadásával lehetséges a megegyezés a Hamásszal.
A közvélemény-kutatások szerint az izraeliek túlnyomó többsége támogatja a túszegyezmény megkötését, amely véget vetne a gázai háborúnak, és hazajuttatná az élő és halott túszokat.
Netanjahu bírálói azzal vádolják a miniszterelnököt, hogy koalíciója túlélése érdekében folytatja a háborút, miután kormányának több tagja bejelentette, hogy a túszalku esetén kilép a kabinetből. Ők a harcok folytatódásától azt remélik, hogy majd izraeli telepeket hozhatnak létre a Gázai övezet északi részén.
Nyitókép: A Bejrút központját ért rakéta célkeresztjében Mohamed Afif volt, de a felvétel tanúsága szerint a járulékos kár sem elhanyagolható (Fotó: AP via Beta)