2024. december 22., vasárnap

Meg kell szoknunk az árak emelkedését?

Nem meglepő, ha az árak a világjárvány utáni hirtelen emelkedni kezdenek. Az újonnan kialakult körülmények magasabb keresletet okoztak – közben pedig a teljes ellátási lánc nem működött, illetve továbbra sem működik megfelelően. A szakemberek szerint belátható időn belül nőni fog az kínálat, és az árak ismét csökkenni fognak, de azért tenni kell – írja az RTS.

A helyzet bonyolult, hiszen az államoknak adott segélycsomagok, illetve a központi bankok negatív kamatlábai tovább súlyosbítják a helyzetet. A szakemberek szerint egy ideig még szoknunk kell az inflációt, hiszen egyes becslések szerint annak értéke idén 2,6 százalék környékén lesz, amely a 2008-as gazdasági világválság óta nem volt ilyen magas. Az áremelkedés akkor is folytatódni fog, ha a járványból teljesen kilábalunk.

Friedrich Heinemann, a mannheimi Európai Gazdasági Kutatóközpont igazgatója kissé aggódik, több okból is. Az első ok pszichológiai: az Egyesült Államokban és sok más országban sokan biztosak benne, hogy jön az infláció. Az igazgató szerint, amikor az emberek érzik, hogy jön az infláció, akkor bizony jönni fog. Mindemellett az Egyesült Államokban az inflációs ráta jelenleg eléri az 5 százalékot, amely jelentősen kihathat az egész világra.

A második ok ennél is súlyosabb: az Egyesült Államok márciusban úgy döntött, hogy az ország történetében a legnagyobb gazdaságifejlesztő csomagot kezdi el, amelynek összege 1,9 milliárd dollár - ez az ország GDP-jének nyolc százaléka. Ez a pénzmennyiség elkerülhetetlenül befolyásolja az inflációs értéket.

„Emiatt Biden kormánya olyan ütemben halmoz adósságokat, amelyet soha nem láthattunk békeidőben” - mondta Heinemann.
Ez bizonyos mértékig megfigyelhető Európában is, de az elenyésző mennyiség az amerikaihoz képest. Az igazgató szerint USA-ban ez olyan szélsőséges, hogy kellemetlen meglepetés is érheti emiatt az inflációval foglalkozó amerikai szakembereket.

„Az Egyesült Államok nem engedheti meg magának a tőzsdék értékei hirtelen és tartósan csökkenjenek, mert ez nemcsak a magántulajdont, hanem a nyugdíjalapokat is veszélyezteti. Európa sem engedheti meg magának a magas kamatlábakat anélkül, hogy veszélyeztetné az olyan adósságokkal sújtott országokat, mint Olaszország, amelyek teljesen az Európai Központi Bank negatív kamatlábainak oxigénpalackján vannak” - mondta Heinemann. Hozzátette, hogy ez a függőség a járvány idején még jobban megnőtt, és nincsenek eszközeik ennek megfékezésére.

Szerinte ennek ellenére van esélyünk, de szükség ahhoz elszántságra van szükség. A munkának pedig azonnal el kell kezdődnie, mind Európában, mind az Egyesült Államokban.

A szakember szerint a megoldás logikusnak, és egyszerűnek tűnik: a gazdaságfejlesztő segélycsomagoknak kell helyettesíteniük az alacsony kamatlábak mesterséges fenntartását az eladósodott országokban.

„Itt a megfelelő idő: az Európai Bizottság most kezdte el kiutalni a járványból való való kilábaláshoz szükséges 750 milliárdos segélycsomag első milliárdjait a tagállamoknak. Az idő szűkös. Mielőbbi cselekvésre van szükség” – mondta a szakember.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás