Moszkva csütörtökön azzal vádolta meg Washingtont, hogy kitervelte és támogatta a Kreml ellen előző nap drónokkal végrehajtott ukrán támadást, amelynek célja állítólag Vlagyimir Putyin orosz elnök meggyilkolása volt. Kijev tagadja, hogy köze lenne az akcióhoz. Washington nevetségesnek, sőt hazugnak tartja az ellene megfogalmazott orosz vádakat.
Az Egyesült Államokat vádolták meg tegnap Moszkvában a Kreml épülete ellen végrehajtott előző napi dróntámadás kitervelésével. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő kijelentette: Oroszország tudja, hogy Washington választja ki a célpontokat, Ukrajna meg végrehajtja az amerikai terveket. A szóvivő bizonyítékot nem mutatott föl állítása megerősítésére – írja a Reuters.
Nevetségesnek nevezte ugyanakkor, hogy Kijev és Washington megpróbálja letagadni a dróntámadást. Nagyon jól tudjuk, hogy Washingtonban választják ki a célpontokat és a csapásra szolgáló eszközöket – mondta Peszkov. Hangsúlyozta: a Kreml fenntartja magának a megtorlásra való jogot. Elmondta ugyanakkor, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök reakciója a támadásra nyugodt volt.
Dmitrij Medvegyev korábbi orosz államfő már másként viselkedett. Közölte: a támadásra válaszul likvidálni kellene Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt és kijevi bandáját. (Zelenszkij tegnap Hágában tárgyalt és felkereste a Nemzetközi Büntetőbíróságot is, amely a feltételezett orosz háborús bűnök ügyében folytat nyomozást.)
Az orosz külügy is Ukrajnát hibáztatja a támadásért, amelyben – a hivatalos moszkvai álláspont szerint – két drónnal megpróbáltak csapást mérni a Kremlre, s meggyilkolni Putyint. (A két drónt az orosz légvédelem végül megsemmisítette, s így a Kremlt nem érték el. Putyin állítólag nem is tartózkodott a helyszínen.)
PARTIZÁNOK IS LEHETTEK
Kijev a hír bejelentése után nem sokkal tagadta, hogy köze lett volna a támadáshoz. Zelenszkij kijelentette: nem támadtak se Putyinra, se Moszkvára, az ukránok a saját területükön harcolnak. „Nem támadunk Putyinra, ezt meghagyjuk egy törvényszéknek” – tette hozzá.
Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök tanácsadója szerint mindaz, ami történt az orosz taktika része. Szerinte egy ilyen művelet ukrán részről semmit sem használna a harctéren és csak Oroszországot provokálná radikálisabb intézkedésekre. Hozzátette: az orosz állásfoglalás arra utalhat, hogy Moszkva egy nagyobb csapást tervez Ukrajna ellen a közeli napokban.
Néhány szakértő úgy véli, hogy a támadást valójában Moszkva rendezte meg, hogy növelje a háború támogatottságát a lakosság körében. Az amerikai Hadtudományi Intézet (ISW) felhívta a figyelmet arra, hogy az oroszok nemrég erősítették meg Moszkva légterének védelmét. Ezért valószínűtlen, hogy két drón is áthatolt volna a többrétegű légelhárításon, és eljutott volna a Kreml közelébe.
Ilja Ponomarjev, az orosz parlament alsóházának ukrajnai száműzetésben élő volt képviselője a CNN-nek azt nyilatkozta, hogy a Kreml elleni dróntámadás nem Ukrajna műve volt, hanem orosz partizánok akciója. Ponomarjev azt állítja, maga is kapcsolatban áll oroszországi partizáncsoportokkal, és tőlük tudja, hogy mi történt valójában.
A Fehér Ház nevetségesnek nevezte, hogy Washington állna a szerdai dróntámadás mögött. John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője azt nyilatkozta, hogy Peszkov hazudik, és az amerikai kormányzatnak semmi köze az incidenshez.
ÚJ FEGYVEREK ÉRKEZNEK
Antony Blinken amerikai külügyminiszter pedig kijelentette: az Egyesült Államok fokozott elővigyázatossággal kezeli Oroszország állítását a két ukrán drón lelövéséről a Kreml közelében.Tárcája ugyanakkor jelzete: Washington újabb fegyver- és lőszerszállítmányt, továbbá teherautókat és egyéb szállítóeszközöket, valamint pótalkatrészeket küld Ukrajnába, ezúttal 300 millió dollár értékben.
Orosz oldalon tegnap ismét dróntámadásról számoltak be. A hatóságok szerint ezúttal a Krasznodari területen egy olajfinomítóban okozott tüzet egy drón. A lángokat sikerült gyorsan megfékezni. Az illetékesek közölték, hogy a tűznek nem volt sérültje, sem halálos áldozata.
Az ukrán légvédelemnek sem volt nyugta. Tegnapra virradóra újabb drón- és rakétatámadásokat hárított el. Az orosz erők ezúttal is célba vették Kijevet, de áldozatokról és károkról nem érkeztek hírek.
Odessza ellen 15 drónt küldtek, ám a többségét a légvédelem megsemmisítette. Három kivételével, amelyek egy egyetemi épületegyüttesbe csapódtak be.
Nyitókép: Volodimir Zelenszkij ukrán, Mark Rutte holland és Alexander De Croo belga kormányfő a hágai közös sajtótájékoztatót követően (Fotó: Beta/AP)