2024. október 4., péntek
UKRÁN-OROSZ TENGERI INCIDENS

Porosenko holnap reggeltől hadiállapotot vezet be

A hadiállapot szerdán, november 28-án közép-európai idő szerint reggel nyolc órakor lép életbe Ukrajna egész területén – közölte Petro Porosenko ukrán elnök tegnapi televíziós beszédében, hangsúlyozva, hogy a hadiállapot – amely az ukrán jogrendben a rendkívüli állapot egy formája, nem jelent tényleges háborús állapotot – bevezetésére vonatkozó rendelet nem irányoz elő a polgárok jogaival és szabadságjogaival kapcsolatos semmilyen korlátozást, és a választásokat is megtartják a tervezett időpontban.

Forrás: Beta/AP

Forrás: Beta/AP

„A hadiállapot nem jelent hadüzenetet. Kizárólag Ukrajna védelmi képességének megerősítésére irányul, tekintettel az Oroszország részéről tapasztalt agresszivitás növekedésére” – szögezte le Porosenko, aki javasolta (a parlamentnek), hogy a hadiállapot 30 napig legyen érvényben. Az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács – amelynek határozata alapján az elnök eljárt – előtte 60 napos időtartamot javasolt.

Porosenko kijelentette, hogy a rendeletben elsődlegesen a különböző katonai intézkedésekre vonatkozó kérdések szerepelnek: azok az emberi, katonai, pénzügyi tényezők, amelyek az országot ért támadás esetén lehetővé teszik Ukrajna számára az összes forrás mielőbbi mozgósítását. Hozzátette, nem szándékozik teljes vagy részleges mozgósítást elrendelni, de ez a lehetőség nyitva áll arra az esetre, ha Oroszország tovább eszkalálja a helyzetet.

Porosenko felszólította Oroszországot, haladéktalanul engedje el az ukrán tengerészeket, akiket „a nemzetközi jogot megsértve brutálisan elfogtak, és a sorsuk azóta ismeretlen”. Az ukrán hadsereg vezérkara szerint 23 ukrán tengerész esett fogságba a kercsi incidens során.

Moszkva tiltakozott az ukrán „provokáció” miatt

Súlyos következményekkel jár Kijev arra irányuló törekvése, hogy az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal egyeztetve konfliktust provokáljon ki Oroszországgal – figyelmeztetett tegnap kiadott közleményében az orosz külügyminisztérium a Kercsi-szoros közelében történt, általa provokációnak minősített orosz–ukrán tengeri incidenssel kapcsolatban.

A dokumentum szerint Moszkva határozottan tiltakozik amiatt, hogy az ukrán haditengerészet vasárnap durván megsértette az Oroszország területi vizein való békés áthaladás szabályait, s emiatt az ENSZ Biztonsági Tanácsának sürgős összehívását követelte.

„Figyelmeztetni szeretnénk az ukrán felet arra, hogy Kijev irányvonala, hogy konfliktust provokáljon ki Oroszországgal, az Egyesült Államokkal és az EU-val egyeztetve, komoly következményekkel jár” – áll a dokumentumban, amely szerint Oroszország keményen meg fog szakítani minden, a szuverenitása és a biztonsága ellen irányuló támadási kísérletet.

Moszkva emlékeztetett rá, hogy többször figyelmeztette a kijevi rezsimet és nyugati pártfogóit az Azovi-tenger és a Kercsi-szoros miatti hisztéria mesterséges felfújásának veszélyeire. A minisztérium szerint mind a helyszín, mind pedig az időzítés szempontjából gondosan átgondolt és kitervelt provokáció történt, amelynek célja egy újabb feszültséggóc teremtése a térségben, azzal a hátsó szándékkal, hogy ürügyet szolgáltassanak az Oroszország elleni szankciók megszigorítására.

„Mindez, úgy tűnik, arra irányult, hogy elterelje a figyelmet az ukrajnai belpolitikai problémákról” – hangzott az állásfoglalás, amely szerint ezt támasztja alá Kijevnek az a törekvése, hogy hadiállapotot – a rendkívüli állapot egy formáját – vezessen be a 2019 tavaszán esedékes ukrán elnökválasztás előtt.

A határőrizetért is felelős orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) szerint vasárnap az ukrán hadiflotta három járműve megsértette Oroszország területi vizeit, és a visszafordulásra való felszólításokat figyelmen kívül hagyva a Kercsi-szoros felé haladt, amelyen az áthajózást az orosz fél engedélyhez köti. A több órán át tartó incidens során orosz részről tüzet nyitottak, s ennek következtében három ukrán tengerész megsebesült. Az ukrán hajókat Kercs kikötőjébe vontatták.

Az ukrán hatóságok szerint az ukrán hajók jelezték áthaladási szándékukat, de nem kaptak választ. Kijev szerint az orosz határőrizet megsértette az ENSZ tengerjogi egyezményét, valamint az Azovi-tenger és a Kercsi-szoros használatáról szóló orosz–ukrán megállapodást is.

Az FSZB közölte: megcáfolhatatlan bizonyítékai vannak arra, hogy Ukrajna előre eltervezett provokációt hajtott végre. Az ügy miatt a két fél kérésére összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsát.

Önmérsékletre szólítják fel a feleket

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke tegnapi üzenetében elítélte az előző nap „elkövetett orosz erőszakot az Azovi-tengeren”, és kijelentette, Moszkvának tartózkodnia kell a további provokációktól. Tusk közölte, Európa továbbra is egységes marad Ukrajna támogatásának tekintetében.

Az EU már vasárnap önmérsékletre intette a feleket. Külügyi szolgálatán keresztül közölt közleményében azt hangsúlyozta, hogy a Kercsi-szoroson át a Krím félszigetre vezető híd Ukrajna hozzájárulása nélkül épült fel, ami az ország önállóságának és területi egységének megsértését jelenti. Az EU sem most, sem a jövőben nem fogja elismerni a Krím félsziget jogellenes orosz megszállását – tették hozzá.

Heiko Maas német külügyminiszter felszólította a két felet a közöttük zajló konfliktus azonnali enyhítésére. Peking szintén óva intett a feszültség fokozásától, és a viszály párbeszéd útján történő rendezésére szólított fel.

A brit és a francia kormány is elítélte, agressziónak minősítette az orosz magatartást. Theresa May brit kormányfő „agresszív tett”-nek bélyegezte, hogy Oroszország ukrán hajókat, tengerészeket fogott el és sebesített meg. James Slack (May szóvivője) azt mondta, az incidens további bizonyítéka Moszkva destabilizáló magatartásának a térségben és annak, hogy folytatólagosan megsérti Ukrajna területi integritását.

Párizs szerint igazolhatatlan az orosz lépés, és felszólította Moszkvát, hogy azonnal engedje szabadon az ukrán tengerészeket és szolgáltassa vissza a hajókat. A francia külügy visszafogottságra intette mindkét felet, és rendkívüli aggodalmának adott hangot a kialakult helyzet miatt.

Az Interfax orosz hírügynökség tegnap délután emberi jogi forrásra hivatkozva azt jelentette, hogy 24 ukrán tengerész van orosz fogságban, köztük három sebesült, akiket kórházban ápolnak. Állapotuk nem életveszélyes.

Az ukrán haditengerészet vasárnap este közölte, hogy az FSZB határőrsége tüzet nyitott ukrán hadihajókra a Kercsi-szorosnál, és az orosz különleges egységek elfoglaltak három ukrán hajót. A támadásban (ukrán közlés szerint) hat ukrán tengerész sebesült meg.