2024. szeptember 3., kedd

Gyakorlótérré vált Kelet-Európa

Földön, vízen és levegőben gyakorlatoznak kitartóan mind az orosz hadsereg, mind a NATO erői. A műveletek a Krím félsziget 2014-es orosz annektálása után szaporodtak meg. A hadgyakorlatokat az érintettek védelmi jellegűnek minősítik.

Egymás ellen védenék meg magukat. Az ukrajnai válság után ugyanis teljesen megromlott a Nyugat és Moszkva kapcsolata, amiért egymást vádolják. A viszony elmérgesedése óta Oroszország többször növelte, majd demonstrálta katonai erejét ukrajnai és nyugati határa mentén, miközben harci gépei több ország légterét is megsértették.

Az ukrán válság következményeként mélypontra süllyedt nyugati–orosz kapcsolat a hidegháború óta nem volt olyan feszült, mint az utóbbi egy évben. A kelet-európai NATO-tagországok némelyike – Moszkva fenyegetőzései miatt – ezért attól tart, hogy orosz agresszió áldozatává válhat. A legnagyobb riadalom a három balti államban tapasztalható. Aggodalom tapasztalható Romániában és Lengyelországban is, amelyek ráadásul támaszpontot is biztosítanak az amerikaiak sürgette rakétavédelmi pajzs részegységeinek.

Románia 340 hadgyakorlatot tervez az idén, amelyek közül negyvenben NATO-partnerek (köztük amerikai és brit katonák) is részt vesznek. Lengyelország pedig épp a héten jelentette be, hogy – hét év óta először – az idén 12 000 tartalékost hív be kötelező gyakorlatra.

A NATO úgy ítéli meg, hogy Oroszország ukrajnai beavatkozásával felborult az európai biztonsági rendszer. Ezért a szövetség egy ideje folyamatosan azt demonstrálja, hogy megvédi keleti tagországait az esetleges orosz agressziótól. A célkitűzéssel összhangban nemrég be is jelentette, hogy ötezer katonával megerősíti a keleti szárnyát. A gyorsreagálású új sereg 2016-tól bárhol bevethető lesz a szövetségen belül.

Az utóbbi egy évben a NATO több hadgyakorlatot tartott már Kelet-Európában a szövetségesek megnyugtatására. Évtizedek óta nem volt ilyen mértékű külföldi katonai csapatmozgás, melynek jelenleg is több ország lakossága lehet szemtanúja. A Baltikumból kiindulva ugyanis már napok óta úton van németországi támaszpontja felé egy amerikai katonai hadoszlop. A járművek és a katonák egy hadgyakorlaton vettek részt, amellyel az Egyesült Államok azt jelezte, hogy fontosnak tartja a NATO keleti tagországainak védelmét.

Moszkva már többször elítélte a nyugati katonai műveleteket, Anatolij Antonov véderőminiszter-helyettes pedig arra figyelmeztetett, hogy az ország határa mentén tapasztalt NATO-jelenlét már oly mértékű, amelyet az orosz hadsereg nem tűr el. Szerinte a NATO ürügyként használja fel az ukrajnai konfliktust, hogy egyre közelebb kerüljön Oroszországhoz.