2024. július 17., szerda

Prioritás az energiabiztonság

A visegrádi négyek csúcstalálkozója
Mirko Cvetković és Bajnai Gordon (Beta/AP/MTI)

Budapesti tudósítónktól

Közép- és Délkelet-Európát érintő energiapolitikai kérdések, a V4 tagállamainak kormányfői szintű találkozója, valamint a szerb és a magyar miniszterelnök kétoldalú tárgyalása – röviden így foglalható össze mindaz, ami tegnap Budapesten zajlott.

Bajnai Gordon magyar és Mirko Cvetković szerb kormányfő a gazdasági és az infrastrukturális együttműködés aktuális kérdéseiről, valamint Szerbia uniós törekvéseiről tárgyalt. A házigazda hangsúlyozta: Belgrád már az EU-trió elnökség tagjaként is számíthat Magyarország támogatására a csatlakozási kérdésekben. A két kormányfő megvitatta a vajdasági magyarság helyzetére vonatkozó aktuális kérdéseket is.

A magyar Országgyűlés épülete a visegrádi négyek miniszterelnöki szintű találkozója helyet adott az energiabiztonsági csúcstalálkozónak is. Bajnai Gordon közölte: a találkozó mérföldkőnek tekinthető a térség energiapolitikája szempontjából. A V4 államai, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Szerbia, Szlovénia, Románia és Ausztria egyetértett abban, hogy Közép-Európa energiabiztonságát meg kell erősíteni.

Az energiaellátás olyan számunkra, mint a levegő: amíg van, fel sem tűnik, mennyire fontos, amikor hiányzik, hirtelen fuldokolni kezdünk” – emlékeztetett Bajnai a sajtótájékoztatón az elmúlt években megtapasztalt gázhiányra. Hozzátette: az érintett államok megtanulták, mennyire sebezhetőek a gázellátás terén, s ennek a felismerésnek az eredménye a tegnapi megállapodás, amely meghatározza, mit kell tenni a közeljövőben az energiakrízisek elkerülése érdekében. Több lábra kell állítani az energiaellátást, új ellátási hálózatot kell létrehozni, amely alternatív útvonalon és alternatív formában juttatna gázt a térségbe, annak érdekében, hogy megszűnhessen az egyoldalú energiafüggőség. A gáz keletről a Nabucco-vezetéken keresztül, északról Lengyelországból cseppfolyós gázterminálon, délről a horvátországi Krk szigetén megépülő cseppfolyós gázterminálon érkezhet független forrásból, független útvonalon Közép-Európába, s ezt kiegészíthetik más, fekete-tengeri beruházások. „Össze kell kötni észak–déli irányban a térség országainak vezetékeit is, a Balti-tengertől az Adriáig”– szögezték le a csúcstalálkozó résztvevői, akik szerint a legfontosabb beruházások 2014-2015-re el is készülhetnek. Regionális összefogással hangolják össze az egyes államok krízisterveit, hogy az esetleges újabb energiaválság során gyorsan és hatékonyan segíthessék ki egymást. Egész Európának szolidaritást kell tanúsítania ilyen esetekben, s az esetleges kríziskezelésekben az Európai Bizottságnak kulcsszerepet kell kapnia. „Ezért is fontos, hogy egy jól működő, belső, európai energiapiac jöjjön létre” – szögezték le a nyilatkozat aláírói.

A V4-ek miniszterelnökei támogatásukról biztosították az EU-t abban, hogy további lépéseket tegyen Ukrajna és Moldova vízumliberalizációja ügyében. Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Csehország kormányfője hangsúlyozta: támogatják a horvát kormány azon törekvését, hogy az idén lezárja uniós csatlakozási tárgyalásait. Meglátásuk szerint a horvát csatlakozás sikerének kiemelkedő jelentősége van a délkelet-európai régió egészének stabilitása és integrációja szempontjából.