Észak-Bácskában az aszály tönkretette az április 15-e után elvetett kukoricát, de ott is csökken a hozam, ahol korábban vetettek, mert nedvesség nélkül a szem nem tud kifejlődni – figyelmeztetett Miroslav Matković, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesületének elnöke.
A Beta hírügynökségnek elmondta: A kukoricafeldolgozók és a takarmánygyárak határidős szerződéseket kínáltak fel a termelőknek, és áfával 18 dinárt fizetnének a kukoricáért, de ilyen szélsőséges időjárási körülmények között nehezen garantálható a szerződésben vállalt mennyiség leszállítása. Azok sem jártak jól, akik az idén határidős szerződés alapján adták el a búzát és az olajrepcét, kilogrammonként néhány dináros veszteségük lett, mert aratáskor magasabb lett az ár, mint amennyit a korábban aláírt szerződésben meghatároztak.
Matković felszólította az államot, hogy a korábban ígért 30.000 tonna búza helyett 300.000 tonnát vásároljon fel 26 dináros áron az árutartalékok számára, ami jelentős segítség lenne a gazdáknak, ugyanis most 21 dinár körül alakul a kenyérgabona piaci ára. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ha a tervezettnél többet vennének át, ki kellene terjeszteni a felvásárlóhelyek hálózatát, mert például a Szabadka környéki termelők számára 60 kilométerre van a legközelebbi, zombori átvevőhely, így a szállítási költségek csökkentik a valamennyire elfogadhatónak tekinthető terményárat.
Nyitókép: MTI