2024. szeptember 8., vasárnap
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Olaszországban enyhítenek a korlátozásokon

A könyvesboltok, babaholmit áruló üzletek és az erdészetek megnyitását rendelte el a római kormány a korlátozások első, jelzésértékű enyhítéseként, de a könyvesbolt-tulajdonosok és a tartományok egy része is nemet mondott, túl korainak tartva a koronavírus-járvány miatti óvintézkedések enyhítését. A járvány gócpontjának tartott Lombardia, Veneto, valamint Piemont és a közép-olaszországi Lazio tartomány sem nyitotta újra a kormány által kijelölt üzleteket. Ugyanígy a déli Campania és Szardínia sem engedélyezte az óvintézkedések első, részleges enyhítését.

Giuseppe Conte miniszterelnök nagypéntek esti bejelentése szerint a március 11-én bevezetett óvintézkedéseket május 4-éig meghosszabbították. Ezt követően kezdődhet el az úgynevezett második fázis a korlátozások lassú és fokozatos feloldásával: ennek részleteit egy 17 tagú szakértői csapat dolgozza ki.

A járványügyi szakértőkből, közgazdászokból, szociológusokból, pszichológusokból álló csoport igyekszik összeegyeztetni az egészségvédelmet a gazdaság újraindításával. Jelszóként a „fémipar, autógyártás, divat, idegenforgalom” négyesének azonnali újraindítását hirdették meg. Az elképzelések szerint azonban május első hetében még csak a ruha-, textil- és bútorboltokat nyitnák meg. Május második felében nyithatnának újra egyes éttermek, bárok, május végén pedig a fodrászatok és kozmetikai szalonok.

Az oktatás csak szeptembertől indul újra a bölcsődéktől az egyetemekig, az elképzelések szerint turnusokra osztott tanítással. Júniusban egyedül az érettségit tartják meg, csak szóbeli vizsgával.

A mozik, színházak decemberig nem fogadnának nézőket, jövő márciusban nyitnák újra a szórakozóhelyeket, diszkókat és stadionokat. Megoldást keresnek a tengerparti strandok nyári megnyitására a napozók közötti távolságtartással.

A közösségi közlekedési eszközökre csak meghatározott számú utas szállhat fel, minden második ülőhelyet üresen hagyva. A labdarúgó-bajnokság első osztályának mérkőzéseit május végétől tervezik újraindítani, nézők nélkül.

A kijárási korlátozást a hetven év felettiek esetében továbbra is meghagynák.

Ezzel egy időben az olasz tartományok önálló rendelkezéseket hoznak: az északnyugati Liguria kormányzója keddtől engedélyezte az építkezések folytatását, miközben minden más továbbra sem működik. Az északkeleti Venetóban – ahonnan február 20-án elindult a járvány terjedése – újranyitották a szabadtéri piacokat, és engedélyezték a kocogást a lakástól számított kétszáz méteres távolságon túl is. Az április 25-ei nemzeti ünnepen és május elsején grillezni is lehet a családi házak kertjeiben.

A húsvéti csokinyulak is maszkot kapnak. A felvétel az Athéntól északra fekvő Likovriszi egyik cukrászdájában készült (Fotó: AP via Beta)

A húsvéti csokinyulak is maszkot kapnak. A felvétel az Athéntól északra fekvő Likovriszi egyik cukrászdájában készült (Fotó: AP via Beta)

A bejelentések szerint május 4-étől az utcákon, hivatalokban, üzletekben kötelező lesz a szájmaszk és a védőkesztyű viselete. Eddig ezt nem írták elő, főleg a kevésbé fertőzött déli országrészekben.

Ausztriában ismét kinyitottak az üzletek

Ausztriában tegnap 14.300 üzlet nyitott ki ismét, több bolt bejáratánál már a nyitás előtt hosszú sorok alakultak ki. Megtörtént az első lépés a normalitás felé – jelentette ki Sebastian Kurz kancellár tegnap délelőtt egy bécsi sajtótájékoztatón, közölve, hogy a járvány visszaszorítására irányuló intézkedések hatásosak voltak, ezért a 400 négyzetméternél kisebb üzletek ismét megnyithatták ajtajaikat. A későbbiekben a járvány alakulásának függvényében döntenek majd az óvintézkedések további enyhítéséről. A kormány kidolgozott egy tervet az üzletek, a vendéglátóhelyek lépésről lépésre történő megnyitására is.

„Annyi szabadságot adunk, amennyi lehetséges, és annyi korlátozás lesz érvényben, amennyi szükséges” – fogalmazott a kormányfő, és figyelmeztetett arra is, hogy továbbra is érvényben vannak az óvintézkedések, így a szájmaszk viselése kötelező az üzletekben és a közösségi közlekedési eszközökön is, és a kijárási korlátozást is be kell tartani.

Arról is beszélt, hogy a kormány eltökélt szándéka a gazdaság mielőbbi beindítása: egyre több cég tér át a részmunkaidős foglalkoztatásra, hogy munkahelyeket mentsen meg. A 38 milliárd eurós segélycsomag pedig segíti őket abban, hogy átvészeljék a válságot.

A franciák május 11-éig „lakat alatt”

Franciaországban május 11-éig lesznek érvényben a március 17-én életbe lépett kijárási korlátozások – jelentette be Emmanuel Macron államfő hétfő esti televíziós beszédében. „A legszigorúbb karanténnak május 11-éig folytatódnia kell. Az enyhítés május 11-én csak akkor lesz lehetséges, ha továbbra is felelősek maradunk, tiszteletben tartjuk a szabályokat, és ha a vírus terjedése addig lassul” –  mondta a köztársasági elnök, jelezve: a bölcsődék, az általános- és középiskolák fokozatosan újranyitnak, de az egyetemek zárva maradnak, a felsőoktatásban nem lesznek már az idei tanévben órák, a kormány a későbbiekben pontosítja a vizsgák és a felvételik menetrendjét.

Kórházi kapacitáshiánytól tartanak Moszkvában

Moszkvában a következő két-három héten kevésnek bizonyulhat a COVID-19-betegek kezelésére alkalmas kórházi ágyak száma, ezért tíz nap alatt újabb 24 intézményt készítenek fel a fertőzöttek fogadására – közölte tegnap az orosz főváros polgármesteri hivatalának egészségügyi osztálya.

A bővítés eredményeként 21 ezer fertőzött kezelésére alkalmas ágy áll majd rendelkezésre Moszkvában. A fővárosban jelenleg több mint 6 ezren kapnak otthoni kezelést azzal a kikötéssel, hogy az állapotuk rosszabbodása esetén azonnal kórházba viszik őket.

A moszkvai polgármesteri hivatal közölte, hogy honlapjának túlterheltsége és az ellene intézett hackertámadások ellenére hétfőn a fővárosiaknak 2 millió digitális személyes kódot sikerült letölteniük. Szerdától kizárólag ilyen igazolvány birtokában lehet majd közlekedni a fővárosi járműforgalomban.

Az orosz jegybanknak az RBK napilap által ismertetett adatai szerint az év első negyedében csaknem leálltak, 0,2 milliárd dollárra csökkentek a bankszektoron kívüli külföldi beruházások. Ez körülbelül ötvenede az egy évvel korábbinak.

Az orosz export 14 százalékkal, a nyersanyagexport pedig csaknem negyedével esett vissza. Ezt elemzők részint az olajár zuhanásával, részint pedig a világjárvánnyal hozták összefüggésbe.

Kína kedden a koronavírus-fertőzés terjedésére hivatkozva lezárta az összes közúti átkelőhelyet az Oroszországgal közös határán. Az intézkedés nyomán hosszú kamionsorok alakultak ki. 

Mi mennyi?

Mivel viszonyítási alap nélkül nem tudni, hogy mi mennyi, valami sok-e vagy kevés, ezentúl napi rendszerességgel referencia-értékeket teszünk közzé, amivel – reményeinek szerint – az aktuális járványra vonatkozó adatok érthetőbbek és áttekinthetőbbek lesznek.

 

► Naponta világszerte mintegy 360 ezer ember születik (óránként 15 ezer), 150 ezer pedig meghal (óránként 6250). A halálesetek kétharmada (100 ezer fő) az ún. természetes okokra, az időskori végelgyengülésre vezethető vissza.

► A WHO adatai szerint globális szinten évi 290.000–650.000 közt mozog a szezonális influenzához köthető elhalálozások száma. Legenyhébb lefolyású náthalázas esztendő esetén ez napi 794, havi 24.166 elhunytat jelent, sok fertőzöttel járó esztendő esetén pedig napi 1780, havi 54.166 személy halálát jelenti.

► Az új típusú koronavírussal (Sars-Cov-2) való fertőzés okozta betegség (COVID-19) szövődményei következtében (december végétől eddig) összesen 119.686-an haltak meg.

 

 

Nyitókép: A húsvéti csokinyulak is maszkot kapnak. A felvétel az Athéntól északra fekvő Likovriszi egyik cukrászdájában készült (Fotó: AP via Beta)