2024. szeptember 8., vasárnap
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Washington ismét Pekingre mutogat

Kínának meg kell osztania az összes információt az új típusú koronavírus járványának eredetéről – jelentette ki Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a Fox televíziónak szerdán este adott interjújában.

„Azt tudjuk, hogy a vírus Vuhanból ered. Tudjuk, hogy létezik egy Vuhani Virológiai Intézet, csupán néhány kilométernyire az élőállatpiactól. De sok minden mást is meg kell tudnunk. S az Egyesült Államok kormányzata szorgalmasan dolgozik azon, hogy megismerje az igazságot” – mondta Pompeo, utalva arra, hogy a járvány valószínűleg az élőállatpiacról indult el, de egyre több feltételezés jelenik meg az amerikai sajtóban arról, hogy a vírus egy laboratóriumból szabadult ki véletlenül. Egyes republikánus törvényhozók szintén ezt a feltételezést tették magukévá, és vizsgálatot is sürgetnek az ügyben.

Pompeo szerint: „az együttműködés legjobb módja a kínai kormányzat részéről az lenne, ha megnyitná Vuhant a világ előtt, és lehetővé tenné a világ tudósainak, hogy pontosan feltérképezzék, hogyan alakult ki ez a helyzet”.

Pompeo szerdán telefonon tárgyalt Jang Jie-csi diplomatával, aki Hszi Csin-ping kínai elnök külpolitikai főtanácsadója, korábban pedig külügyminiszter, továbbá Washingtonban akkreditált nagykövet is volt. A megbeszélésen Pompeo sürgette az átláthatóságot és a információk megosztását a járvány elleni harc érdekében.

Szerda esti sajtókonferenciáján Donald Trumpot is kérdezték azokról a sajtójelentésekről, amelyek szerint a koronavírus a vuhani laboratóriumból szabadult volna ki. Az elnök azt válaszolta: „nagyon alapos vizsgálatot folytatunk e szörnyű helyzet kialakulásáról”. Arra a kérdésre  azonban nem válaszolt, hogy megvitatta-e ezt az ügyet Hszi Csin-ping kínai elnökkel is telefonon.

Gatesék újabb 150 milliót adományoztak

A Gates Alapítvány további 150 millió dollárt adományoz az új koronavírus-járvány elleni küzdelemre – jelentette be szerdán este Mark Suzman, a Bill és Melinda Gates Alapítvány igazgatója. Az összeget a vírus elleni oltóanyag és gyógyszerek kutatására, továbbá a járvánnyal küszködő dél-ázsiai és afrikai országok megsegítésére fordítják.

Az igazgató a jótékonysággal foglalkozó szervezet nevében a korábbinál nagyobb mértékű globális összefogásra szólított fel, miután Trump bejelentette, hogy felfüggeszti az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) nyújtott amerikai hozzájárulás folyósítását. Suzman hangsúlyozta: a jótékony szervezetek hozzájárulása nem elégséges, és nem helyettesítheti az állami és magánszektor hozzájárulásait. „Ha helyes is, hogy az egyes kormányok elsődlegesen a saját állampolgáraik érdekeire figyelnek, muszáj valamennyiünknek globális szinten is cselekednünk” – mondta.

Bill és Melinda Gates helyteleníti Trump döntését. Az alapítvány igazgatója közölte, határozottan elleneznek minden olyan erőfeszítést, amely megfosztaná anyagi erőforrásaitól az Egészségügyi Világszervezetet.

Az újabb támogatással a Gates Alapítvány összesen 255 millió dollárt adományozott a világjárvány elleni küzdelemre.

Bezárnak a vágóhidak

Az Egyesült Államok nagy agrárállamaiban (Iowa, Dél-Dakota, Pennsylvania) egymás után zárnak be a vágóhidak és a nagy húsfeldolgozó üzemek. Részben mert a dolgozóik között sokakat diagnosztizáltak koronavírus-fertőzéssel, részben pedig a járvány terjedése miatti elővigyázatosság miatt. Olyan nagy húsfeldolgozók zártak be, mint a virginiai Smithfield dél-dakotai gyára, vagy Iowában a Tyson Food. A dél-dakotai üzem az amerikai piac egészének több mint 5 százalékát látja el húsáruval. De zártak be húsfeldolgozókat Coloradóban, Georgiában, Arkansasban is. Az egyik nagy húsfeldolgozó elnök-vezérigazgatója, Kenneth Sullivan a napokban arra figyelmeztetett, hogy komoly következményei lehetnek a bezárásoknak, s veszélybe kerülhet a folyamatos élelmiszer-ellátás is.

A koncerttermek Iránban is zárva vannak, így sok vesztegzárra kárhoztatott előadóművész a háztetőn, lépcsőkön vagy – mint a felvételen látható teheráni Ali Haddadian – lakásuk ablakában zenélget (Fotó: AP via Beta)

A koncerttermek Iránban is zárva vannak, így sok vesztegzárra kárhoztatott előadóművész a háztetőn, lépcsőkön vagy – mint a felvételen látható teheráni Ali Haddadian – lakásuk ablakában zenélget (Fotó: AP via Beta)

Sonny Perdue szövetségi agrárminiszter megnyugtatni igyekszik az aggódókat, azzal érvelve, hogy az élelmiszer-termelés az Egyesült Államokban nem csupán néhány helyen összpontosul, s ez azt jelenti, hogy az ellátás egészében nincs zavar.

A sertéstenyésztők országos szövetsége szerint a járvány legalább ötmilliárd dolláros veszteséget okoz az idén az ágazatnak. Hasonlóképpen nyilatkozott a tejtermelők országos szövetsége is.

Az Egyesült Államokban azonban nemcsak az agráriumban, hanem a gazdasági élet több szektorában is már erőteljesen mutatkozik a recesszió. Elemzők által történelminek minősített szintre zuhant az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom. A kereskedelmi minisztérium szerdán nyilvánosságra hozott adatai szerint a ruházati boltok forgalma felére csökkent, a bútorok és az új gépkocsik értékesítése a negyedére esett vissza. A tárca kimutatása szerint a kisboltok és az éttermek forgalma 8,7 százalékkal csökkent, s elsöpörte az elmúlt négy évben tapasztalt növekedés eredményeit.

Belgium hosszabít, Hollandia és Luxemburg lazít

A belga kormány szerdán este arról döntött, hogy május 3-áig meghosszabbítják az egyebek mellett üzletek bezárásával és a kijárás részleges korlátozásával járó intézkedéseket. A bejelentés szerint az óvodák, a barkácsáruházak és a kertészetek újra kinyithatnak, illetve az idősek vagy fogyatékossággal élők otthonában engedélyezik a látogatást azok számára, akik az elmúlt két hétben nem mutatták a fertőzés tüneteit.

A járvány terjedésének európai lassulása nyomán Luxemburg a rendkívüli intézkedések fokozatos feloldására készül. Hétfőtől bizonyos szektorokban enyhítenek a korlátozásokon. Egyebek között folytatódhatnak az építkezési munkálatok, a tanítás újrakezdésére azonban még várni kell. A szájmaszkok kötelező kültéri viselésére vonatkozó szabály továbbra is érvényben marad.

Hollandiában a kormány várhatóan április 28-án jelenti be a korlátozásokkal járó szigorú intézkedések részleges feloldását. Mark Rutte miniszterelnök szavai szerint azonban ehhez egyebek mellett a kórházi ellátás zavartalanságának biztosítására, az idősotthonok lakóinak fokozottabb védelmére és a járvány terjedésének pontosabb nyomon követésére van szükség.

Mi mennyi?

Mivel viszonyítási alap nélkül nem tudni, hogy mi mennyi, valami sok-e vagy kevés, ezentúl napi rendszerességgel referencia-értékeket teszünk közzé, amivel – reményeinek szerint – az aktuális járványra vonatkozó adatok érthetőbbek és áttekinthetőbbek lesznek.

► Naponta világszerte mintegy 360 ezer ember születik (óránként 15 ezer), 150 ezer pedig meghal (óránként 6250). A halálesetek kétharmada (100 ezer fő) az ún. természetes okokra, az időskori végelgyengülésre vezethető vissza.

► A WHO adatai szerint globális szinten évi 290.000–650.000 közt mozog a szezonális influenzához köthető halálozások száma. Legenyhébb lefolyású náthalázas esztendő esetén ez napi 794, havi 24.166 elhunytat jelent, sok fertőzöttel járó esztendő esetén napi 1780, havi 54.166 személy halálát jelenti.

► Az új típusú koronavírussal való fertőzés okozta betegség (COVID-19) szövődményei következtében – december végétől eddig – összesen 126.722-en haltak meg.

Nyitókép: A koncerttermek Iránban is zárva vannak, így sok vesztegzárra kárhoztatott előadóművész a háztetőn, lépcsőkön vagy – mint a felvételen látható teheráni Ali Haddadian – lakásuk ablakában zené