2024. szeptember 7., szombat
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Trump a gazdaság újraindítását sürgeti

Kínát ostorozta az amerikai külügyminiszter – Olaszországban ismét termelnek

Napról napra egyre kevesebb koronavírus-fertőzöttet regisztrálnak egyre több országban, így az illetékesek a korlátozó intézkedések további enyhítését tervezik. Több mint két hónap után tegnap Olaszország is megkezdte a szigorítások feloldását. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szerint „több jelentős bizonyíték” is alátámasztja, hogy az új típusú vírus egy kínai laboratóriumból ered.

A gazdaság újraindítását sürgette az amerikai elnök abban a televíziós beszélgetésben, amelyben a nézők is tehettek fel neki kérdéseket. Donald Tump kifejezte reményét, hogy az év végére elkészül az új típusú koronavírus elleni oltás.

Az amerikai elnök nemcsak hazája gazdaságának, hanem mindennapi életének újraindítását is szorgalmazta. Kifejtette: szeretné, ha szeptembertől az oktatási intézményekben, köztük az egyetemeken is folytatódna a munka.

Derűlátón nyilatkozott a következő hónapok kilátásairól, sőt közölte: 2021 nagyszerű év lesz az amerikaiak számára.
Hangsúlyozta, hogy az egyes tagállamok a saját egészségügyi helyzetüknek megfelelően, a saját ütemezésük szerint indítják újra a gazdasági életet. Bár szerinte ebben néhány szövetségi állam nem eléggé gyors.

SZÁZEZER AMERIKAI ÁLDOZAT?

A járványra utalva úgy vélekedett, hogy 80-100 ezer halálos áldozatot követelhet. Elismerte, hogy a vírus pusztítóbb, mint amilyenre ő számított. Ám kifejezte reményét, hogy a tesztek minél szélesebb körű alkalmazásával gyorsabban feltérképezhetőek a fertőzések és diagnosztizálhatóak a koronavírus okozta betegségben szenvedők. Hozzáfűzte: nagyon bízik benne, hogy az év végéig meglesz az oltóanyag a vírus ellen.

A nézői kérdések egyike arra vonatkozott: nem érzi-e úgy, hogy késve tette meg a járványellenes lépéseket. Trump nemmel válaszolt, s emlékeztetett: már februárban lezárta az amerikai repülőtereket a Kínából érkező – nem amerikai állampolgárságú – utasok előtt, miközben politikai ellenfelei rasszizmussal vádolták meg, mert kínai vírusnak nevezte a Vuhanból elterjedt koronavírust. Hangsúlyozta: helyesen cselekedtek, s legalább másfélmillió ember életét mentették meg a határok lezárásával.

ELSZÁMOLTATÁS KÖVETKEZHET

Trump ismét bírálta Kínát, mert szerinte Peking nem idejében és nem teljes mértékben adott tájékoztatást a vírus terjedéséről és a járványról, és ismételten leszögezte, hogy ezért majd el kell számoltatni Pekinget.

Az amerikai külügyminiszter pedig arról beszélt az ABC televíziónak, hogy „több jelentős bizonyíték” szerint az új koronavírus egy vuhani laboratóriumból ered. Mike Pompeo elmondta: nem ez az első alkalom, hogy a világ kínai laboratóriumból származó vírus miatt kerül veszélybe.

Szerinte Peking mindent megtett annak érdekében, hogy a világ ne szerezzen tudomást idejében az új típusú koronavírusról. Azzal vádolta a kínai vezetést, hogy kommunista dezinformációs erőfeszítéseket tett az orvosok elhallgattatására és a riporterek eltávolítására a vírusról szóló információk korlátozása érdekében.

RÁGALOMRÓL ÍR A GLOBAL TIMES

Figyelmeztetett: ezek a lépések hatalmas válságot, életek elvesztését, óriási gazdasági károkat okoztak a világban. Szerinte Kína úgy viselkedett, mint az önkényuralmi rendszerek.

A Trump-kormányzat korábban többször is Kínát okolta azért, hogy magatartásával hátráltatta a járvány megfékezését. 

A Global Times tegnap rágalomnak minősítette Pompeónak azt a megjegyzését, hogy kínai laboratóriumból szabadult el a világjárványt okozó új koronavírus. A kínai lap szerint Pompeo blöffölt, amikor azt mondta, több jelentős bizonyíték van arra, hogy a vírus egy vuhani laboratóriumból ered.

EGYRE KEVESEBB ÚJ FERTŐZÖTT

Az amerikai–kínai vita szerencsére nem befolyásolja hátrányosan a vírus elleni küzdelmet. A szigorú intézkedések hatására napról napra egyre kevesebb új fertőzöttet regisztrálnak egyre több országban. Ennek hatására a kormányok fokozatosan enyhítenek a járvány elleni küzdelem részeként bevezetett szigorításokon.

A fertőzés európiai gócpontjának számító Olaszországban tegnap újraindult a termelés és az építőipar. Enyhítették a városokban a kijárási korlátozásokat is.

A vírus miatt sokat szenvedő Spanyolországban is javul a helyzet, kevesebb a halott és a fertőzött. A napi halálesetek száma másfél hónap után tegnap már második napja csökkent kétszáz alá.

MONTENEGRÓBAN MEGNYITOTTAK A MÚZEUMOK

Egyre kevesebb vírus-fertőzöttet regisztrálnak a nyugat-balkáni országokban is, ezért az illetékesek a korlátozó intézkedések további enyhítését tervezik.

Szakértők szerint lassan véget ér a járvány első hulláma a térségben, ám a vírus ősszel várhatóan visszatér.

Szlovéniában már egyetlen új fertőzést sem regisztráltak napok óta. Horvátországban továbbra is egyszámjegyű az új esetek száma. A járvány lassulása miatt a kormányok szigorú óvintézkedések mellett fokozatosan enyhítenek a korlátozásokon és újraindítják a gazdaságot.

Ebben a hónapban Montenegróban egy új fertőzöttet sem regisztráltak. Az országban eredetileg május 18-ától tervezték a korlátozó intézkedések jelentős enyhítését, de ha továbbra sem lesz új eset, erre hamarabb is sor kerülhet. Tegnaptól ismét lehet múzeumba, könyvtárba, edzőterembe, de fogorvoshoz is menni Montenegróban.

Az új fertőzöttek számának csökkenésével lassan Boszniában is visszatér az élet a rendes kerékvágásba. Tegnaptól több helyen is újraindult a városi közösségi közlekedés, és egyre több üzlethelyiség nyílik meg.

LÁTOGATHATÓK AZ IRÁNI MECSETEK

A Közel- és Közép-Keleten is sikerült néhol megfékezni a vírust. Izraelben az utóbbi hetekben folyamatosan enyhült a járvány, ezért a korlátozások újabb enyhítését jelentették be.

Vasárnap meg kellett volna nyitni az általános iskolák első három, és a középiskolák két legmagasabb, érettségi vizsgákra felkészítő osztályát, ám felkészületlenségre hivatkozva sok helyi önkormányzat elhalasztotta ezt a lépést. Az illetékesek azt ígérik, hogy a napokban mindenütt megnyitják az iskolákat a már engedélyezett korcsoportok számára.

A gazdaság újraindítására a pénzügyminisztérium tervet dolgozott ki, amely júniusra a teljes nyitást szorgalmazza.

Májustól már engedélyezték szobák és lakrészek kiadását üdülésre; egyelőre a szállodák is csak a földszintes, különálló lakosztályaikban fogadhatnak vendégeket. A nemzeti parkok is az újranyitásra készülnek Izraelben.

A járvány által különösen sújtott Iránban tegnap megnyitották a korábban bezárt mecsetek egy részét.

Mi mennyi?

Mivel viszonyítási alap nélkül nem tudni, hogy mi mennyi, valami sok-e vagy kevés, ezentúl napi rendszerességgel referencia-értékeket teszünk közzé, amivel – reményeinek szerint – az aktuális járványra vonatkozó adatok érthetőbbek és áttekinthetőbbek lesznek.

► Naponta világszerte mintegy 360 ezer ember születik (óránként 15 ezer), 150 ezer pedig meghal (óránként 6250). A halálesetek kétharmada (100 ezer fő) az ún. természetes okokra, az időskori végelgyengülésre vezethető vissza.

► A WHO adatai szerint globális szinten évi 290.000–650.000 közt mozog a szezonális

influenzához köthető elhalálozások száma. Legenyhébb lefolyású náthalázas esztendő esetén ez napi 794, havi 24.166 elhunytat jelent, sok fertőzöttel járó esztendő esetén napi 1780, havi 54.166 személy halálát jelenti.

► Az új típusú koronavírussal való fertőzés okozta betegség (COVID-19) szövődményei

következtében – december végétől eddig – összesen 247.491-en haltak meg.