Veaceslav Platon moldovai bankár, akit tisztáztak „az évszázad lopásaként” ismert botrányban játszott állítólagos szerepe alól, tegnap azzal vádolta meg Andrian Candu volt parlamenti elnököt, hogy ő szervezte meg a korrupciós sémát, amelynek segítségével három bankon keresztül egymilliárd dollárt sikkasztottak el 2014-ben és 2015-ben.
„Candu a kitervelője az egymilliárd ellopásának. Bemutatom a bizonyítékát annak, hogy ő dolgozta ki a sémát, adott utasításokat, és felel azért, hogy a nemzeti bank kiutalta a pénzt” – állította a hétfőn szabadlábra helyezett Platon, akit a TASZSZ orosz hírügynökség idézett.
Egy moldovai bíróság korábban megállapította, hogy a bankár ellen koholt vádak alapján indult eljárás az ügyben. Candu a korrupcióval és hatalombitorlással megvádolt, Egyesült Államokba szökött, Vladimir Plahotniuc oligarcha környezetének embere. A moldovai főügyész szerint a Platon ellen indult per a Plahotniuc-kal külföldre menekült Ilan Shor üzletember hamis tanúvallomásán alapult, akit 2017-ben hét és fél év börtönre ítéltek az ügyben.
„Ő (Plahotniuc) hatalmas vagyonnal rendelkezik az országban, a bevételei miatt nem nyúl a külföldi bankszámláihoz. A pénzt pedig képviselők megvesztegetésére, az országon belüli felforgató tevékenységre és korrupcióra fordítja. Fel kell függeszteni vállalatvezetői jogait és le kell foglalni a vagyonát” – hangoztatta Platon.
Az ügyészség a sikkasztási ügyben vádat emelt Plahotniuc-kal szemben is, akit a bűncselekmény fő haszonélvezőjének tart. Az illetékes chișinăui bíróság elfogatóparancsot adott ki az oligarcha ellen, illetve kiadatási kérelemmel fordult Washingtonhoz, hogy adja ki a Miamiban élő férfit. Egy amerikai szövetségi bíróság pénteken elutasította Plahotniuc politikai menedékkérelmét, aki emellett megfellebbezte Mike Pompeo külügyminiszter döntését is, amivel felvette az oligarchát az Egyesült Államok szankciós listájára.
Platont 2017 augusztusában ítélte el egy moldovai törvényszék bűnszervezet létrehozása, pénzmosás és vesztegetés vádjával. A bankárt nemzetközi elfogatóparancs alapján Kijevben vették őrizetbe, és mindössze néhány óra alatt átadták a moldovai hatóságoknak. A bankár azt állítja, hogy Plahotniuc személyesen küldött repülőgépet érte Kijevbe. A rendkívül gyors kiadatását pedig azzal magyarázza, hogy az oligarchának szívességet tett a vele üzleti kapcsolatban álló Petro Porosenko akkori ukrán elnök.
Tavaly nyáron új többség alakult a moldovai parlamentben annak érdekében, hogy eltávolítsák a hatalomból a Moldovai Demokrata Pártot (MDP), amelynek elnöke a korrupcióval és hatalombitorlással megvádolt Vladimir Plahotniuc oligarcha volt. Plahotniuc és környezetének több embere is ezután elhagyta az országot. Az új chisinaui vezetés határozott fellépést ígért a korrupció ellen.