2024. szeptember 7., szombat

Athénban bátorította a görögöket Merkel

Vendéglátói a II. világháborús német jóvátétel megfizetésére is emlékeztették

Évek óta először látogatott Athénba a német kancellár. Angela Merkel további bátorítást adott a görögöknek az államadósság-válság rendezéséhez, ami szerinte már biztatóan halad. Ezzel vendéglátója, Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök is egyetértett. Prokopisz Pavlopulosz államfő az Athén által jogosnak tartott II. világháborús német jóvátétel megfizetését is felvetette Merkelnek.  

A 2016-ban kötött EU-török menekültügyi megállapodás következetes végrehajtását sürgette Angela Merkel német kancellár Athénban, ahová csütörtökön érkezett kétnapos látogatásra. (Az egyezménnyel sikerült gátat szabni a 2015-ös migrációs hullámnak, amellyel naponta ezrek özönlöttek illegálisan Európába.). A görög miniszterelnökkel, Alekszisz Ciprasszal folytatott megbeszélése után kijelentette: az égei-tengeri szigeteken lévő menekülttáborok helyzetén is javítani kell. Hangsúlyozta: nem kielégítő a Görögországban elutasított menedékkérők visszaküldésének üteme Törökországba. „Konstruktívan együtt fogunk működni Athénnal a helyzet javítása érdekében” – mondta.

Merkel méltatta a gazdasági megszorítások miatt „nehéz időket megélt” görögök erőfeszítéseit, amelyeket azért vállaltak, hogy országuk kilábalhasson a súlyos államdósság-válságból. Elmondta: nő a bizalom a görög gazdaság iránt. Szerinte Görögország a jövőben fontos szerepet játszhat Európa délkeleti részén.
A kancellár méltatta Ciprasz erőfeszítéseit is, amelyeket a görög–macedón névvita rendezése érdekében fejtett ki. Hangsúlyozta: ez egész Európa javára válik. Felszólította a görög politikai erőket, hogy támogassák a vita lezárását szolgáló megállapodást.

Ciprasz a találkozó után arról beszélt, hogy az európai polgároknak szembe kell szállniuk a populista erőkkel, amelyek az EU-t – mint fogalmazott – „sötét korokba akarják visszavetni”. Berlint pedig a migrációügyi együttműködés folytatására biztatta. Brüsszelnek is üzent. Azt tanácsolta, hogy fokozottan támogassa a nyugat-balkáni országok EU-integrációját.
Utalt arra is, hogy a görög adósságválság miatt Athén és Berlin között felmerült súrlódásokat már rendezték. „A lusta görög és a szigorú német sztereotípiája már a múlté. Egy új korszakba tartunk” – jegyezte meg.
Felidézte azonban a II. világháború alatt okozott károk iránti görög jóvátételi követeléseket is. Kijelentette: Athén még nem zárta le a kérdést.

Merkelt tegnap fogadta a görög államfő is. Prokopisz Pavlopulosz is azt mondta a kancellárnak, hogy Athén továbbra is jogosnak és megalapozottnak tekinti a náci Németország által Görögországgal szemben elkövetett II. világháborús bűneiért követelt jóvátételt. Ezért a megfelelő európai jogi fórumon szeretne érvényt szerezni követelésének.

Berlin már többször bocsánatot kért Athéntól, de mindig visszautasította új keletű pénzbeli követelését, arról tárgyalni sem volt hajlandó. Merkel ezúttal kijelentette: „Tudatában vagyunk történelmi felelősségünknek, tudjuk milyen sok szenvedést okozott Németország Görögországnak a nemzetiszocializmus idején, ezért az a feladatunk, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk a jó kapcsolatok érdekében, és hogy támogassuk egymást mindkét ország előnyére.”
Merkel 2014 óta először kereste föl Görögországot. Látogatása azzal függ össze, hogy az Athén és Berlin viszonyát súlyosan megterhelő görög államadósság-válság rendezését követően a két ország ismét a bizalom helyreállításán fáradozik. Ciprasz optimistán nyilatkozott az erőfeszítésekről, hangsúlyozva, hogy az államközi kapcsolatokban kialakult korábbi feszültségeket már rendezték. Szerinte Görögország már nem a probléma, hanem a megoldás része. 

A hatóságok tüntetési tilalmat rendeltek el a görög fővárosban a Merkel-vizit idejére. Ennek ellenére csütörtökön este hétszázan tiltakoztak Athénban a kancellár látogatása ellen. A rendőrség könnygázzal oszlatta fel a tömeget, amely Merkelt hibáztatta az adósságválság kezeléséhez szükséges fájdalmas megszorító intézkedésekért.