2024. szeptember 3., kedd

Az olaszok nem akarnak reformot

Hatalmas tömeg tüntetett Olaszországban a kormány munkaügyi, illetve munkaerőpiaci reformtervei ellen. A hétvégén több százezren vonultak utcára Rómában a legnagyobb szakszervezet, a CGIL (Confederazione Generale Italiana del Lavoro) felhívására, amely elutasítja a Matteo Renzi miniszterelnök vezette balközép kormány tervezetét.

A kormány a reformcsomagként bejelentett intézkedésével meg akarja változtatni az alkalmazottakat védő munkaügyi (jog)szabályokat. Hivatalosan azzal a céllal, hogy segítse a munkanélküliség elleni küzdelmet (több fiatal alkalmazásával) és felélénkítse a régóta bajlódó gazdaságot, amelynek teljesítménye a 2008-as válság óta kilenc százalékot esett vissza.

Közgazdászok és az EU vezető politikusai, köztük Angela Merkel német kancellár üdvözölték a Renzi-kormány kezdeményezését.

A tervezet szerint a hosszú távú, állandó munkaügyi szerződések a jövőben csak az idősebb munkavállalókat védenék, a többiekkel csupán rövid távú szerződéseket köthetnének munkáltatók. A szakszervezetek azt állítják, hogy ezzel lényegében az eddiginél sokkal könnyebbé válna a fiatal munkavállalók elbocsátása.

A csomag a munkanélküliek képzését és munkahelyek létesítését is ígéri. Ezenkívül a szakszervezetek működésének átalakítását is kilátásba helyezi.

A kormányfő szerint a reform a munkanélküliség elleni küzdelem egyik fontos eszköze lesz. A tervet azonban a pártjában, a balközép PD-ben is erős ellenérzések fogadták. Igaz, a balközép párt többsége, és jó néhány szakszervezet is támogatja a munkaerőpiaci reformot.

A parlament felsőháza, a szenátus szintén támogatásáról biztosította az intézkedéscsomagot, de az alsóház még nem szavazott róla. Ahhoz, hogy hatályba lépjen, az alsóháznak is jóvá kell hagynia. Renzi biztos benne, hogy végül megszavazzák a reformkezdeményezést.

A miniszterelnök és mások mielőbb meg is akarják valósítani a reformot Olaszországban, ahol a 25 év alatti lakosság körében csaknem 44,2 százalékos a munkanélküliség. Ezért érthető módon a római tüntetésen rengeteg fiatal is részt vett.

A hétvégi volt az első igazán komoly és tömeges tiltakozó megmozdulás a Renzi vezette PD kormánypárt ellen, amely egyébként régóta kiváló kapcsolatokat ápol a szakszervezetekkel. A hatalmas tüntető tömeg (amely a szervezők szerint akár egymilliós is lehetett) több utcán vonult végig Rómában, ahol végül közös nagygyűlést tartott a Lateráni Szent János téren. A szónokok új munkahelyek létesítését és a meglévők fokozottabb védelmét követelték a kormánytól, melynek felrótták, hogy a tervezett reform megkurtítja a munkavállalók jogait, a gazdasági problémákat pedig nem oldja meg. Susanna Camusso, a CGIL vezetője ugyanakkor általános sztrájkot is kilátásba helyezett a munkaügyi reformtörvény elleni tiltakozás nyomatékosítása érdekében.