2024. augusztus 26., hétfő

A lengyelek többsége támogatja a menekültek befogadását

A lengyelek többsége úgy gondolja, hogy Lengyelországnak menedéket kellene nyújtania azok számára, akik meggyőződésük vagy politikai tevékenységük miatt üldöztetésnek vannak kitéve a hazájukban – derült ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.

A CBOS közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a megkérdezettek 76 százaléka támogatja a hazájukban meggyőződésük vagy politikai tevékenységük miatt üldözöttek befogadását, míg 15 százalékuk ellenzi ezt. A cég 2004 óta most végzett először felmérést az országba érkező menekültek kérdéséről, és az eredmények azt mutatják, hogy a lengyel lakosság véleménye azóta nem sokat változott ezen a téren.

A válaszadók 22 százaléka nemcsak rövid távú segítséget nyújtana a menekülteknek, hanem engedélyezné azt is, hogy letelepedjenek Lengyelországban. Ez az arány tizenegy évvel ezelőtt még 27 százalék volt. A lengyelek 54 százaléka úgy vélte, hogy csak addig kellene menedéket nyújtani az üldözötteknek, amíg vissza nem térhetnek hazájukba.

A megkérdezettek 46 százaléka menekültstátust adna az oroszbarát ukrajnai szakadárok által ellenőrzött délkelet-ukrajnai területekről érkező ukrán állampolgároknak, 36 százalékuk ezt nem támogatná.

A felmérés szerint a lengyelek kevésbé mutatkoznak késznek a Dél-Európába érkező menekültek befogadására, a válaszadók 33 százaléka szívesen látná őket, 53 százalékuk viszont azon a véleményen van, hogy Lengyelországnak nem kellene befogadnia migránsokat a Közel-Keletről és Afrikából.

Európában egyre élesebb vita bontakozik ki a kontinenst érintő menekültválság kezeléséről. A Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai szerint idén eddig legalább százezer illegális bevándorló és menekült érkezett a Földközi-tengeren keresztül Európába, közülük 54 ezren Olaszországban, 48 ezren pedig Görögországban értek partot. Az év első öt hónapjában több mint 1770-en lelték halálukat a tengeren.