2024. szeptember 5., csütörtök
DÁNIAI PARLAMENTI VÁLASZTÁSOK

Balra át!

A populisták leszerepeltek, a kormánykoalíció kisebbségbe került, a miniszterelnök lemondott

Az ellenzéki baloldali blokk fajsúlyosan több szavazatot kapott, mint az eddig kisebbségben kormányzó jobbközép koalíció és az azt kívülről támogató populista Dán Néppárt, így Lars Lokke Rasmussen kormányfő tegnap délelőtt benyújtotta lemondását – foglalható dióhéjba a keddi parlamenti választás hozadéka.

Lars Lokke Rasmussen találkozott a dán uralkodóval, II. Margit királynővel és a trónörökössel, Frigyes herceggel, hogy értesítse őket döntéséről. A találkozót követően újságírók előtt elmondta: elképzelése sincs, milyen hamar léphet hivatalba az új kormány. A királynő hamarosan találkozik a pártok képviselőivel is, hogy megtudja, ki alakíthat kormányt. A kormány Rasmussen vezetésével az új kormány megalakulásáig ügyvivőként tovább működik.

A kormányfő vezette Liberális Párt (Venstre) ugyan több szavazatot kapott (23,4 százalék), mint a 2015-ös választásokon, külső nagy támogatója, a jobboldali populista Dán Néppárt viszont sokkal rosszabbul szerepelt (a négy évvel ezelőtti 21,1 százalék után most csak 9,8 százalékot szerzett), így együtt a Venstrének, a Konzervatív Pártnak, a Liberális Szövetségnek és a néppártnak nem lesz többsége a 179 fős parlamentben, ahol csak 75 helyet tudtak megszerezni.

Minden bizonnyal Mette Frederiksen, a szociáldemokraták vezetője alakíthat kormányt, így a kormányfői poszt várományosa is. Ha így alakul, ő lesz Dánia második miniszterelnöknője (Fotó: The National)

Minden bizonnyal Mette Frederiksen, a szociáldemokraták vezetője alakíthat kormányt, így a kormányfői poszt várományosa is. Ha így alakul, ő lesz Dánia második miniszterelnöknője (Fotó: The National)

Az élen végző Szociáldemokrata Párt a voksok 26,1 százalékát kapta. Rasmussen azt javasolta a győztesnek, hogy az ő pártjával kössön koalíciót, ám Mette Frederiksen, a szociáldemokraták vezetője közölte, a választók új irányt szeretnének, ezért egypárti kisebbségi kormányt akar alakítani, amelyet több másik párt kívülről támogatna. Ha a baloldali választási blokk négy másik pártja támogatja az egypárti kormányt – ebben korábban megállapodtak –, akkor 91 képviselői helyük lesz a Folketingben, eggyel több a szükségesnél.

Bejutott még a parlamentbe az Alternatíva nevű zöld párt, amely öt helyet kap, valamint az Új Jobboldal nevű radikális jobboldali párt, amelynek négy képviselői helye lesz. Az egykamarás törvényhozásban két képviselő Grönlandot, kettő pedig a Feröer-szigeteket képviseli.

Ha Frederiksen lesz a miniszterelnök, akkor ő lesz az ország második női kormányfője. Az első Helle Thorning-Schmidt volt az előző szociáldemokrata kormány élén, 2011 és 2015 között.(Szerkesztőségi összefoglaló)