2024. szeptember 5., csütörtök

Sorra dőlnek meg a melegrekordok Európában

Ausztriában, Németországban és Lengyelországban is megdőltek a júniusi melegrekordok, ám a pokoli hőségnek még mindig nincs vége. Több európai országban, illetve városban ma is újabb csúcshőmérsékletekre számítanak.

A hét eleje óta tartó kánikula jó néhány európai országban melegrekordot döntött. A Nyugat-Európát sújtó afrikai hőség még napokig eltarthat, s elképzelhető, hogy újabb hőmérsékleti csúcsértékek születnek.

Németországban szerdán megdőlt a több mint hetven éve regisztrált júniusi hőmérsékleti rekord. Az új történelmi csúcs 38,6 Celsius-fok, amelyet Coschenben mértek. A település az ország keleti részében, a német–lengyel határnál fekszik. Az előző júniusi melegrekord 38,5 fok volt, és 1947-ben jegyezték föl a német–francia határnál található Bühlertalban.

Az ország területének csaknem négyötödén hőségriadót léptettek életbe. Tegnap már kicsit enyhült a forróság, de csak a hét végén szűnhet meg.

Az Afrikából érkezett száraz légtömegek az Ulla nevű fronttal árasztották el Nyugat-Európát, így Németországot is, amelynek északi felét aszály sújtja. Több településen nincs víz.

Ausztriát és Lengyelországot is elérte az afrikai hőhullám. A nyugat-lengyelországi Radzyńban 38,2 Celsius-fokot mértek, s immár ez a júniusi országos rekord. Az eddigi legmagasabb júniusi hőmérsékletet (38 Celsius-fokot) 1935-ben jegyezték föl Wrocławban. 

A 16 lengyel vajdaság közül 13-ban hőségriadó van. Az óvintézkedések ellenére egyre többen kerülnek kórházba a kánikula okozta problémákkal. A tikkasztó meleg miatt akadozik a vasúti közlekedés; néhol a forgalom is szünetel a sínek deformálódása miatt.

Ausztriában szintén csúcsokat döntött az Ulla. A hét derekán Tirolban (Berwang településen) 39 fokot, egyszersmind új országos rekordot regisztrált a hőmérő, Lermoosban „csak” 38,8 fokot. Ehhez képest a Grazban tegnap feljegyzett 36 fok már-már kellemes állapotnak számított.

Olaszország északi részén néhol talán ennyivel is megelégedtek volna, különösen Bolzanóban (Bozenban), ahol tegnap kora délután már 42 fokig kúszott a hőmérő higanyszála.

Az északnyugati Lombardia és Piemonte tartományban is ma tetőzik a hőség, néhol (így Milánóban és Torinóban) akár 43 fok is lehet, amire júniusban száz éve nem volt példa.

A franciaországi Toulouse-ban és Dijonban élők sem bánták volna tegnap, ha a náluk tapasztalt 39 fok valamivel kevesebb lett volna. A franciák ma sem lesznek sokkal jobb helyzetben, mert hírek szerint a kánikula 44 fok körül tetőzik.

Tegnap a szintén 39 fokos spanyol főváros, Madrid is megelégedett volna kevesebbel, miként a katalóniai Saragosa (Zaragoza), ahol még ennél is nagyobb hőségben (42 fokban) izzadtak az emberek. A meteorológusok azonban azzal riogatták a lakosságot, hogy Spanyolország nagy részében 44 fokos lesz a kánikula.

Katalóniában nemcsak a rekkenő hőség, hanem a súlyos erdőtüzek is egyre nagyobb gondot okoznak. Tarragona tartományban már négyezer hektár erdő vált a lángok martalékává. Az elmúlt húsz év egyik legpusztítóbb katalóniai erdőtüze szerdán keletkezett La Torre de l’Espanyol település mellett, de még nem sikerült megfékezni a lángokat, amelyeket helikopterekről és repülőkről is oltanak. Sokakat evakuálni kellett a környékről. Szakértők attól tartanak, hogy ha nem sikerül gyorsan megfékezni a tüzet, akár húszezer hektár erdő is elpusztulhat.