2024. szeptember 4., szerda
BREXIT

A megállapodás lehetetlennek tűnik

London nem készít új javaslatot a Brexit feltételeiről, ha a jelenlegi javaslatokról nem sikerül egyezségre jutni. A Downing Street tájékoztatása szerint Angela Merkel német kancellár tegnap telefonon közölte Boris Johnson brit miniszterelnökkel, hogy a mostani javaslatcsomag alapján „rendkívül valószínűtlennek” tartja a megállapodást, azaz a megállapodás gyakorlatilag  lehetetlennek tűnik.

A Downing Street illetékesének beszámolója szerint Merkel ragaszkodott ahhoz, hogy a megállapodás fejében Észak-Írországnak az EU vámuniójában kell maradnia, annak érdekében, hogy ne legyen szükség az ír–északír határon hosszú évek óta nem létező fizikai határellenőrzés újbóli bevezetésére.

A The Spectator című, a kormányzó brit Konzervatív Párthoz közelálló heti politikai folyóirat online kiadása tegnap ismertette egy meg nem nevezett kormányzati illetékes helyzetértékelését, amely szerint viszont ha Johnson minap beterjesztett megállapodási javaslatcsomagja „kimúlik a következő néhány napban”, London nem tesz kísérletet az indítvány újjáélesztésére.

A kormányzati illetékes leszögezi azt is, hogy a brit kormány a jogi tanácsadóktól kapott szakvélemények alapján „mindenféle módon” meg tudja akadályozni az október 31-én esedékes kilépés halasztását, és úgy fogja tekinteni, hogy a halasztást támogató EU-tagországok „ellenséges módon” beavatkoznak a brit belpolitikába. A kormányforrás szerint a halasztást ellenző uniós országok viszont „a sor elejére” állhatnak a jövőbeni együttműködésről szóló tárgyalásokon.

A napokban a brit sajtóban többször felmerült, hogy Johnson más uniós tagországoktól, köztük például Magyarországtól kérné a Brexit esetleges halasztásának megvétózását, ha a halasztás kezdeményezésére a brit kormány rákényszerülne.

A londoni alsóház a múlt hónap elején elfogadta azt az ellenzéki kezdeményezésű törvénytervezetet, amelynek alapján ha a jövő hét végéig a parlament nem járul hozzá egy új Brexit-megállapodáshoz és a megállapodás nélküli Brexithez sem, Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál a kilépés elhalasztását három hónappal, vagyis 2020. január 31-éig. Johnson többször is nyomatékosította, hogy erre nem lesz hajlandó, és a brit EU-tagság október 31-én mindenképpen megszűnik, akár megállapodással, akár anélkül. Folyamatosan hangoztatja ugyanakkor azt az álláspontját is, hogy a kormány tartja magát a megállapodás nélküli Brexitet tiltó törvényhez. Azt nem részletezte, hogy ezt a nyilvánvaló ellentmondást miképp oldaná fel.

*******

Tusk: Bűnbakkeresés helyett a jövőre kellene fókuszálni

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke azzal vádolta meg tegnap Boris Johnsont, hogy célja csupán az, hogy bűnbakká tegye az Európai Uniót az Egyesült Királyság rendezett kiválásáról szóló tárgyalások kudarcáért. „Nem az a tét, hogy megnyerjünk valamiféle ostoba egymásra mutogatást. Európa és az Egyesült Királyság jövője, illetve állampolgáraink biztonsága és érdeke forog kockán” – üzent a Twitteren az EUtagállamok csúcsvezetőit tömörítő testület elnöke. „Nem akarsz megállapodást, nem akarsz hosszabbítást, nem akarod visszavonni a kilépési szándékot. Merre tartasz?” – tette fel a kérdést. Az Európai Bizottság szóvivője ezzel szinte párhuzamosan arról számolt be, hogy nem változott a tagállamok és a brüsszeli testület álláspontja.